• 22 Ocak 2020, Çarşamba 16:34
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

KİTAP FUARI

Yörelerin, beldelerin, il ve ilçelerin tanıtımına en büyük katkıyı kültürel varlıkları sağlar. Bu kültürel değerlerin farkında olmak, bunu işleyerek değerlendirmek yerel yönetimlerin yapabileceği en akıllı eylemdir.
Mesela Görele'nin Hasan Ali Yücel'den başlayarak Ahmet Kaçar, Fethi Karamamutoğlu, Hamit Görele gibi kültür ve sanat adamlarını değerlendiremeyişi çok önemli bir kayıptır. Kemençe konusunda atılan adımlar önemli olmakla birlikte yeterli değildir.
Giresun Belediyesi bu anlamda dev bir adım attı. 4- 12 Ocak 2020 tarihleri arasında düzenlenen Kitap Fuarı ilin tanıtımına katkı sağlayan çok önemli bir kültürel çalışmadır. 
İl dışından fuara katılanlar Giresun'la ilgili bu faaliyeti ömürlerinin sonuna kadar unutmayacaklardır. Giresun Belediyesi'nin hiç bir çalışması hafızalarda kitap fuarı kadar yer bırakmayacaktır. Bu Giresun için bir artı olarak kayıtlara geçecektir.
İlçelerin de benzer kültürel etkinliklerle kendilerini tanıtmaları gerekmektedir.
Bu genel değerlendirmeden sonra gözlemlediğimiz eksiklileri de kayda geçmeliyiz.
Geçmeliyiz ki gelecek yıllarda aynı eksiklikler ortaya çıkmasın.
Öncelikle Prof. İhsan Süreyya Sırma olayı ulusal basında bile yer alacak boyutta bir tartışma yaratarak kitap fuarı etkinliğinin önüne geçmiştir. Giresun ulusal basında bir kültürel etkinlikle haber olmayı beklerken siyasi yapıya bağlı sansürcü bir zihniyetle adından söz edilen bir il olmuştur. 
Sayın Sırma'nın önce davet edilip sonra iptal edilişi ve bunun yerel siyasi dengelerle açıklanması hiç de şık olmamıştır. Tam da “Özrü kabahatinden büyük” dedikleri gibi sanki!
O ismin fuara çağrılıp çağrılmayacağı tertip komitesinin tercihidir, buna sözümüz olamaz ancak yerel siyasal dengeler gibi bir endişe taşıyorsanız bunu en başından görmeliydiniz. Ya da kararınız arkasında durmalı, duruşunuzu korumalıydınız. 
Kaldı ki bu tür kültürel etkinlerde siyasetin bu kadar baskın durması hiç yakışık almamıştır. Kültür ve sanat adamlarını siyasi anlamda kategorize etmek doğru değildir.
Bir de yerel anlamda güdeme gelen eleştiriler var. Giresunlu yazarlara avuç içi kadar yer verilmesi en çok konuşulan konu olmuştur. Kitap fuarının yer seçimi çok isabetlidir. Salon çok geniş ve kullanışlı olmasına rağmen Giresunlu yazarların masası mercekle bile zor görülebilecek kadar küçük tutulmuş. 
Koca salonda adeta kaybolmuş gibiydi. 
Giresun'da yapılan bir kitap fuarında Giresunlu yazarların öne çıkabilmesi sağlanmalıydı diye düşünüyoruz. Elbette yayınevlerinin vitrinleri daha ihtişamlı olabilir ancak kendi yazarlarımız için de daha geniş bir alan düşünülebilirdi.
Söz kendimizden açılmışken biraz da çuvaldızı kendimize batıralım. Bununla ilgili eleştiriler de var çünkü. Bazı yazar arkadaşlarımızın Giresunlu yazarlar masasını adeta işgal ettikleri, kendilerine ayrılan gün ve saatin dışında da masayı kapatarak diğer katılımcılara fırsat tanımadıkları gündeme geldi. 
Ve buna fuar görevlilerinin müdahale etmedikleri şikâyet konusu oldu.
Yapılan program dâhilinde her yazara belirli gün ve saatlerde kitaplarını sergileme ve imzalama süresi verilmesine rağmen bu kuralın ihlal edildiği öne sürüldü.
Bir başka konu ise yine Giresunlu yazarların hangi kriterlere bakılarak fuara çağrıldığı konusuydu. Çok sayıda Giresunlu yazar neden çağrılmadığını merak ediyor. Elbette yönetimin kendince bir değerlendirmesi olacaktır ancak Giresunlu her yazarın en azından bir davet beklediğini bize gelen eleştiriler üzerinden burada dile getirmeyi gerekli görüyoruz.   
Genelde başarılı bir organizasyon gerçekleştirildi. Bu kültürel faaliyet Giresun Belediyesi'nin en ses getirecek icraatı olmuştur. Kültüre katkısı, Giresunluları kitapla ve yazarlarıyla kucaklaştırması il adına önemli bir atılımdır. 
Bu etkinlik Giresun için bir ilk olması bakımından önemlidir. Dile getirilen eleştiriler de dikkate alındığında gelecek yıllar için şimdiden gün saymaya başlayabiliriz.  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık