• 30 Haziran 2015, Salı 9:35
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

KALE'YE TELEFERİK İŞİ NE OLDU?
 Giresun'da zaman zaman gündeme gelen Kale'ye teleferik kurulması projesi eski valilerimizden Dursun Ali Şahin'in döneminde yerel basında çok yer almıştı.
Hatta bırakınız Kale'ye teleferik kurulmasını Vali Şahin'in Kale'ye döner kule yaptırmak gibi düşleri vardı. Şimdi Vali gitti düşler bitti mi?
Eski Vali Dursun Ali Şahin görev yaptığı 2012 yılında bu projeyi bayağı gündemde tutmuştu. Projenin ayrıntıları basında yer almıştı; kaç direk kullanılacağı, teleferik hattının kaç metre olacağı ve hangi kota çıkacağı bile konuşulur olmuştu.
Gemilerçekeği'nde dolgu alanından Kale'ye çıkan bir hat…
Bazıları buna katkı sağlamak amacıyla Ada'dan Kale'ye teleferik önermişti. 
Gerçekten Kale'den Ada'ya teleferikle gitmek heyecanlı olurdu değil mi?
Bizde proje çoktur ancak bunların hayata geçirilme oranı çok düşüktür.
Şimdi Giresun'da kime sorsanız mutlaka Giresun'la ilgili bir veya birkaç projesi vardır. Kale'ye teleferik projesi de bunlardan birimsiydi yoksa?
Eski Vali 2012 yılının Kasım ayında her şeyin hazır olduğunu, Anıtlar Kurulu'ndan olumlu rapor geldiğini söylemiş. Yap - işlet modeliyle gerçekleşecek projenin devlete bir yükünün olmayacağını dile getirmiş.
Dahası, üç firmanın Kale'ye teleferik kurma işi için müracaat ettiğini söylemiş…
Ve yukarıda belirttiğimiz gibi bir de Kale'ye döner kule kurulması fikri var.
Vali gittiğinden midir nedendir bilinmez Kale'ye kurulacak teleferikten ses soluk gelmiyor. Üzerinden bayağı zaman geçmiş ama bir faaliyet görülmüyor.
Ses soluk gelmiyor derken; Giresun Valisi Hasan Karahan'dan 2014 yılının başlarında, 7 Ocak 2014 de bir açıklama gelmiş. Vali Karahan da projenin tamam olduğunu söylemiş. Yaklaşık maliyeti 15 milyon TL.
Yöntem aynı, yap-işlet modeli. O da bir firmanın müracaat ettiğini söylemiş.
Şimdi yeni bir sessizlik dönemi yaşıyoruz anlaşılan. Yapılan bir iş yok. 
Proje tamamsa neden hayata geçirilemiyor? 
Demek ki ”Proje Tamam” demek her şey demek değilmiş. 
Kaynak yok desek, zaten projeyi özel bir firma gerçekleştirecek, sonra da teleferiğe binenlerden ücret alarak masrafını çıkartıp kâra geçecek. Yani yap-işlet dedikleri yöntem bu… Dolayısıyla kaynak sorunu görünmüyor. 
Başka nedenler mi var o da bilinmiyor? 
Un var, şeker var, yağ var ama helva yapılamıyor. 
Hani hep komşulardan önekler verilir ya; Ordu'da Boztepe'ye çıkmak için teleferik kurulmuş. Kabinlerin birisi gidiyor birisi geliyor.
Samsun'da var, Amisos Tepesi'ne çıkılıyor. Bayağı da ilgi gördüğünü gözlüyoruz.  Hani derler ya şehir ayağınız altında. 
Giresun'da da ilgi göreceği düşünülmüş ki proje aşamasına getirilmiş. Ama yapımda sorun var belli.
Proje yapma hızımızı projeleri hayata geçirmekte de gösterebilsek… Sadece proje yapmakla iş bitmiyor ki. Proje yap koy rafa… 
Bekleyiş sürüyor, önümüzdeki günlerin beklentilere olumlu cevap getirmesini dilemekten başka yapacağımız bir şey yok gibi. Basında da yer alan bu açıklamalar umutlandırmıştı insanları, hayatta hayal kırıklığı diye de bir kavram var. 
Giresunlunun çok iyi tanıdığı bir kavram… Tekrar yaşadığında bir şeyi eksilmeyecek, çünkü hiç fazlası olmadı ki!

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık