• 17 Haziran 2014, Salı 9:31
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

KALDIRIM İŞGALLERİ VE BULANCAK
 Görele’de Belediye Başkanı seçilen Tolga Erener’in ilçenin ana caddelerinden birisinde uygulamaya koyduğu park yasağı ve buna rağmen kaldırım işgalleri konusunda bir gelişme yaşanmadığına ilişkin yazım üzerine Bulancak’tan bir telefon aldım.
            Erener’in Görele’de Salih Sinirlioğlu Caddesi’nde park eden araçları kaldırması ilçe açısından çok önemli bir uygulamaydı ancak kaldırım işgalleriyle ilgili bir çalışma yapmayışı dikkatlerden kaçmıyordu.
            İlçenin bir panayır havasından kurtulması gerekiyor.
            Bulancak’tan Cavit Nesil telefonla arayarak aynı sorunun Bulancak’ta da yaşandığını dile getirdi. Cavit Nesil görme engelli bir Bulancaklıydı ve başta kendisi gibi görme engelliler olmak üzere diğer engel gruplarıyla yaşlıların bu durumdan rahatsız olduklarını dile getiriyordu.
            Bu konuyu gündeme getirdiğimiz için teşekkür ediyordu.
            Kaldırım işgallerinin aslında bütün ilçelerimizde bir sorun olduğu biliniyor ancak yerel yöneticiler bu işgalleri görmemezlikten gelmekte ısrar ediyorlar. Oysa yapacakları çok şey var. Su-i misal emsal teşkil etmez demiş atalarımız. Kötü örnek örnek değildir!  
            Cavit Nesil’in bu bilgilendirmesiyle bir günümüzü Bulancak’a ayırdık. İlçeyi gezip kaldırım işgallerini yerinde görmeye karar verdik. Belediye Başkanı Recep Yakar’ la görüşüp O’ nun da görüşlerini almak üzere Bulancak’ a ulaştık.
            Bulancak’ta kaldırım işgali var mı? Evet var!
            İlçenin kaldırımları zaten dar, onun da bir bölümü esnaf tarafından işgal edilmiş. Bırakınız bir görme engelliyi bir yaşlının, bir çocuğun bir kadının yürümesi bile zor.
            Bunu, satacağı malzemeleri o kaldırıma koyan esnaf görmeli. O görmüyorsa o esnafların bağlı bulunduğu meslek odaları görmeli. Onlar da görmüyorsa yerel yönetimler görmeli. Dükkân sahiplerinin kiraladıkları ya da satın aldıkları alan dükkânlarının bulunduğu yerdir. Kaldırımlar kamuya aittir. Kaldırımlar o şehrin insanlarının malıdır.
            Kaldırım işgalleri Bulancak’ın da sorunu…
            Bu gözlemlerimizden sonra doğruca Belediye’nin yolunu tuttuk. Başkan Recep Yakar Çavuşlu’ da açılışı yapılacak olan katı atık bertaraf tesisinin açılış törenine gitmişti. Bizi Başkan Yardımcısı Hasan Bulut’a yönlendirdiler.
            Sorunu anlattık ve Belediye’nin görüşlerini sorduk. Hasan Bulut kaldırım işgallerinin diğer şehirlerde de olduğunu söyledikten sonra düşüncelerini şöyle özetledi:
            Konu Belediye’nin gündeminde… Yakın bir gelecekte esnaflarla bir toplantı yapacaklar. Esnaf odalarını da çağıracaklar. Bu toplantıda kaldırım işgallerine son verilmesini gündeme getirecekler, esnafın bunu kendiliğinden yapması konusunda gerekli uyarıları yapacaklar. Meslek örgütlerinin konuya dikkatini çekerek takip etmelerini söyleyecekler.
            Bütün bu iyi niyetli girişimlerden sonuç alamazlarsa yasal yöntemlere başvuracaklar.
            Yani cezai işlem başlatacaklar.
            Bu açıklamaları yazacağımızı söyleyerek Başkan Yardımcısı Hasan Bulut’a veda edip ayrıldık Bulancak’tan. Bu görüşmemizden konuya hassasiyet gösteren Cavit Nesil’i haberdar ettik. Önümüzdeki günlerin ve ayların neler getireceğini kestiremeyiz anacak bu görüşmeyi önemle not ettiğimizi belirtmeden geçmiyoruz.
            Gönlümüz esnafa ceza yazılmasından yana değil elbette! Kimseyi de ihbar etmiyoruz ancak ortada bir gerçek var. Esnaflarınız kendilerine ait olmayan bir alanı mallarını satmak için kullanıyorlar. Yayalarımızın güvenli bir şekilde yürüyecekleri kaldırımlara kendi mallarıymış gibi el koymuşlar.
            Kendilerinden başka, kendi kazançlarından başka ne engelliyi düşünüyorlar ne yaşlıyı, ne kadını ne de çocukları!
            Sözümüz sadece Görele’ye sadece Bulancak’ a değil. Bakmayın siz o ilçelerin adının geçtiğine, herkes kendisini bilir ve yine herkes ne yapacağını bilir! Şimdi iş yapma zamanı!

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık