• 30 Nisan 2020, Perşembe 14:52
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

İZLER MECMUASI

Ankara'da olduğum için tanıtım etkinliğine katılamadığım İzler Mecmuası'nın 27 sayıdan oluşan, Türkçeye çevrilmiş haliyle ciltlenmiş ve kitaplaştırılmış o muhteşem esere; Giresunlu Şair Seher Akar ve Bilgi Yurdu Derneği Başkanı Gürsel Ekmekçi'nin ortak gayretleriyle ulaşabildim. İkisine de teşekkür ediyorum.
Boyutlar 24x 34 cm ve 610 sayfadan oluşan harika bir eser. Cumhuriyetin ilk yıllarını Giresun özelinde ve o günün şartlarında kayda geçirmeyi başaran bir yayın organının tüm sayılarıyla elinizin altında olması çok heyecanlandırdı beni. 
Bu eserin ortaya çıkması kolay olmamıştır, emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Giresun'la ilgili ve Cumhuriyetin ilk yıllarını kültür, sanat, edebiyat, sosyal yaşam ve spor yönüyle günümüze taşıyan bir kaynak eser İzler Mecmuası'nın derlemesi. 
O dönemki adıyla İzler Mecmuası- ki bugün dergi diyoruz- 21 Şubat 1924 ile 15 Mayıs 1927 tarihleri arasında Giresun'da yayınlanmış bir kültür ve edebiyat dergisidir. İçeriğine bakıldığında çok farklı konuların kaleme alındığı görülecektir.
İzler Mecmuası kendisini, yayınlandığı dönemin diliyle şöyle ifade etmektedir: “On Beş Günde Bir Defa Giresun'da Neşronulur İçtimaî Mecmua” Gerçekten de İzler Mecmuası her ayın 1 i ve 15 inde yayınlanır. İlk sayısında Bilgi Yurdu yayını ve sahibinin Cemil Hüseyin olduğu kaydediliyor. İlk sayısı 10 kuruş, ikinci sayıdan itibaren 15 kuruş olarak fiyatlandırılmış. 
İlan ve reklam olarak en fazla Türkiye Seyr-i Sefain vapuruna rastlanıyor. Bu vapur Pazar günleri İstanbul'dan, Cuma günleri de Trabzon'dan hareket ediyor ve Giresun limanına da uğruyor her seferinde. Ayrıca Ford firmasının da reklamı vardır.
O yıllarda Giresun'da 19 tanesi Türkçe, 1 tanesi Rumca ve 1 tanesi Ermenice olmak üzere 21 basılı yayın bulunmaktadır. İzler Mecmuası sadece Giresun'u kapsayan bir yayın değildir. 27. sayının kapağında Amasya'nın, 19. sayının kapağında Sivas Çifte Minare'nin fotoğrafı kullanılmış. 
Elimizde bulunan kaynak esere gelince: Giresun'da yeniden hayata geçirilen Bilgi Yurdu'nun bir projesi olarak değerlendirilebilir. Kapağında Nuri Ahmet, Can Akengin ve Cemil Hüseyin'in fotoğrafı olan kitabı Mustafa Çulfaz hazırlamış. Arka kapak yazısında ise İzler Mecmuası'nın içeriği şöyle özetlenmiş: ” Zengin içeriğinde, başta şiir, öykü olmak üzere birçok edebiyat dalından örnekler var; mektup, anı, gezi yazıları, röportajlar gibi. Edebiyatla ilgili inceleme yazıları, felsefi, bilimsel, toplumsal, ekonomik, tıbbi, sporla ve futbol karşılaşmalarıyla ilgili yazılar geniş yer tutuyor”
Kitabın önsözünü Dr. Mustafa Çulfaz yazmış. İzler'in tam koleksiyonunu İhsan Hakyemez satın almış, dijital kopyasını Mustafa Çulfaz'a göndermiş. Eserin ortaya çıkışı bu heyecanla başlamış.
İhsan Hakyemez de bir sunuş yazısı yazarak sürecin ilerleyişini özetlemiş. Fotokopinin, sayfaların orijinalliğine zarar vereceği korkusuyla sayfa sayfa fotoğraflarını çekerek yayına hazırladıklarını kaydetmiş. Ve yazsını şöyle tamamlamış:
“Gönül isterdi ki Giresun için çok önemli olan bu dergiyi, Giresun'da bir kurum bassın. Belediye, valilik, üniversite… Bunca sene beklememize rağmen hiçbir yerden bir haber duyamadık. Kendi imkânlarımızla basmaya karar verdik”
Ayhan Yüksel'in, İzler'in Latin Harfleriyle Basımı Hakkında Birkaç Söz ve Veysel Usta'nın; Giresun Basın Tarihine Güncel Bakış ( 1908- 1928) başlıklı yazsı da kitabın girişinde yer almış. Bu yazıda o dönem Giresun'da çıkan gazete ve dergiler ayrıntılı bir şekilde incelenmiş.
Ve İzler Mecmuası'nın ilk sayısından itibaren her sayısı o günkü içeriğin Türkçeye çevrilmiş haliyle olduğu gibi sıralanmış. Bu yapıtın Giresun için çok önemli bir derleme olduğunu düşünüyorum. Giresun'u yazanın, Giresun'u okumak isteyenin, Giresun'u bilmek isteyenin kütüphanesinde bulunması gereken bir eser. Emeği geçenlere teşekkürler!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık