• 03 Aralık 2013, Salı 9:24
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

İSTİKRARLI İKTİDAR DERSHANELERİ KAPATIYOR
 Hükümet dershaneleri kapatma konusunda kararlı. Başbakan geçen akşam katıldığı bir televizyon programının büyük bir bölümünü bu konuya ayırdı. Geri adım atmayacaklarını vurguladı.
Güçlü iktidar ve istikrarlı bir hükümetten de beklenen buydu. Halkın yüzde elliden fazlası dershanelerin kapatılmasını istiyor olmalı! 
İstikrarlı hükümet ve güçlü iktidar böyle bir şey işte!
Türk eğitim sistemi içinde dershanelerin var olup olmayacağı elbette tartışılabilir. Başbakan “ Öyleyse okullar neden var? ” sorusunu sormak yerine “ Neden dershanelere ihtiyaç var? “ sorusuna cevap bulamadığı sürece de bu tartışma sürecektir. 
Dershaneler resmen kapatılsa da onların yerine geçecek bir takım yapılanmaların önüne geçilemeyecektir. Okullarımızın eğitim düzeyi bu çizgide olduğu ve bir üst eğitim kurumuna sınavla giriş devam ettiği sürece böyle bir yapılanma kaçınılmazdır.
Daha önce de belirttiğim gibi ben; bütün bunların yakın gelecekte yerli ve yabancı sermaye gruplarının Türkiye'de eğitim alanında yapacakları yatırımlara zemin hazırlamak için yaşandığını düşünüyorum. 
İstikrarlı hükümet ve güçlü iktidar dershaneleri kapatıyor ama özel okulları teşvik ediyor. 
Bütün bu tartışmalar arasında Özel Dershane Sektör Temsilcileri'nin İstanbul gazetelerine verdikleri tam sayfa ilanı da görmek durumundayız. İstanbul gazetelerinin arka sayfaları sektör temsilcilerinin “ Hükümetimize ve Kamuoyuna…” diye başlayan ilanına ayrılmıştı.
Bu ilanın hemen her cümlesi başlı başına bir yazı konusu olacak kadar dikkat çekiciydi. Mesela: “ Eğitim öğretim hakkını, öğrenim özgürlüğünü, çalışma özgürlüğünü, hukukun en temel ilkelerini görmezden gelecek bu kadar yasakçı yasa taslakları hazırlanır mıydı?”
Hukukun en temel ilkelerini görmezden gelmek!
Sektör temsilcileri; “ Anayasal bir dizi hakkımızı yok sayan; dershaneleri sistem dışına çıkarma- ortadan kaldırma çabalarına karşı çıkmak en temel hakkımızdır” diyorlar.
Başka; “Devlet, iyileştiremediği sistem içinde özel ders alma gücü olana ayrıcalık tanımış, yoksul halk çocuklarının elinden dershane fırsatını almış olmayacak mı? diye soruyorlar.
Daha çok şey diyorlar da hangisi yazacaksın!
Ama şunu yazmadan geçemeyiz: “ Toplumsal uzlaşma olmadan yapılacak oldubitti düzenlemeler beraberinde ulusal ve evrensel bir dizi hukuksal uyuşmazlıklar getirecektir” Güçlü iktidar ve istikrarlı hükümet bu tür uygulamaları ilk defa mı yapıyor? 
Dün başkaları yakınırken onların yaşadığı hukuksuzluklardan kaygı duymuşlar mıydı? Toplumsal sorunların çözümünde konunun muhataplarıyla görüşme, tartışma ve uzlaşma gibi yollar kullanılmazken demokratikleşme adına endişe yaşamışlar mıydı?
Böyle gazete ilanları vermişler miydi? Eylemlerine destek olmuşlar mıydı? 
Herhalde o gün, ülkede istikrarın sürmesi için güçlü iktidarın her yaptığını doğru bulmuşlardır. Bugün de ülkede istikrarın sürmesi için dershanelerin kapatılması gerekiyordur.
Bu da doğru bir karar olmalı. Her şeyi doğru yapan iktidar dershaneleri kapatmakla yanlış yapacak değil ya!
Güçlü iktidar, istikrarlı hükümet; ne yapsa yeridir!       

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık