• 14 Ağustos 2019, Çarşamba 17:49
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

İKTİSAT BİLİMİ NE DER?

Ekonomisi bu kadar güçlü olan bir ülkede bu sıklıkta zam yapılmasını iktisat bilimi nasıl açıklıyor doğrusu merak ediyorum. Bunun bilimsel bir açıklaması mutlaka vardır.
    Bir ülke insanının tamamı iktisat bilimine vakıf olmayınca vatandaşın aklına böyle tuhaf sorular geliyor. Ülkemizde ekonomik anlamda hiçbir sorun yoksa neden her şeye saat başı zam geliyor?
    Hem de öyle hatırı sayılır zamlarla karşılaşıyoruz her sabah.
    Mesela doğal gaza neden zam yapıldı? Sakın dövizle falan alıyoruz demeyin, çok komik bir duruma düşersiniz; döviz fiyatındaki düşüşü bilmeyenimiz yok. Buna rağmen doğalgaza zam yapılıyor.
    İşte bunun iktisat bilimi açısından açılamasını merak ediyor insanlar.
    Ekonomisi bu kadar güçlü olan bir ülkede neden devler yoldan, köprüden arabasıyla geçenden para alır? Deli Dumrul gibi geçenden beş akçe geçmeyenden on akçe!
    Neden böyle güçlü bir ekonomiye sahip bir ülkede devlet hastanelerinde sigortalı bile olsa hastalardan muayene ücreti alınır? İlaçlardan katkı payı alınır… Bunun iktisat bilimi açısından bir açıklaması olmalı!
    Hani o ülkenin ekonomisi güçlü olmasa, ekonomik çalkantılarla boğuşsa neyse; vatandaş da elini biraz taşın altına koysun deriz. Hadi kemerleri biraz daha sıkalım deriz. Bizim de çorbada tuzumuz olsun deriz. Bu devlet bizim, devletimiz için biraz da biz fedakârlık edelim deriz. 
    Hamdolsun öyle bir sıkıntımız yok. Ülkemiz ekonomik anlamda büyüyor. Milli gelir her yıl artıyor. Enflasyon canavarının boynunu vuralı yıllar oldu. Borsa uçuşta, döviz düşüşte!
    Buna rağmen yapılan bu zamların bilimsel bir nedeni olmalı.
    Paramızdan altı sıfır bile attık. Hatta ülkenin yönetin şeklini değiştirdik. Siyasi istikrar sağladık, yıllardır tek partili bir hükümet iş başında. Liderimizin üstüne dünyada lider yok. Gelişmekte olan ülkeler sınıflamasını çoktan aştık.
    Tamam da, öyleyse bu zamlar niye?
    İktisat biliminin bunu açıklaması gerekir diye düşünüyorum.
    Halkın anlayacağı bir dile açıklaması daha inandırıcı olacaktır. Öyle akademik bir söylem istemiyoruz. Zaten kafamız yeterince karışmış durumda!
    Bunun bilimsel bir açıklaması yapılamazsa halk kendi kendine bir analiz geliştirmiş ve kendi arasında bunu artık rahatlıkla konuşuyor.
    Şöyle diyorlar: Ekonominin güçlü olduğu falan yok, Söylenenlerin hepsi palavra. Hatta ekonomi yerlerde sürünüyor. Bunun için de devleti yönetenler sık sık ve yüksek oranda zam yapıyorlar.
    Ülkede üretim yapılmadığı için, devletin nesi var nesi yok hepsi satıldığı için, elde avuçta kalmadığı için zam yapıyorlar. Bu zamların ardı arkası da kesilmeyecek!
    Bir başka görüş daha var ki tam bir sosyal analiz; Aslında ekonomi dedikleri kadar güçlüymüş ancak bunu halka yansıtmıyorlarmış. Gelir düzeyi düşük olan bir toplumu yönetmek daha kolay olduğu için halkın gelir düzeyini düşük tutma adına vatandaşın cebinde  ne varsa zamlarla alıyorlarmış.
    Maaş artışlarını da bu nedenle düşük tutuyorlarmış.
    Vatandaşı da; biz gidersek bundan daha kötü olursunuz diyerek korkutup sürekli iktidarda kalıyorlarmış.
    Biz bilime inanırız. Onun için de halkın kendi içinde geliştirdiği bu söylemleri çok da dikkate almayız ancak bilimin de bu anlamda bir açıklama yapma zamanı geldi de geçiyor!
    Konu çok mu zor? Ekonomisi iyi olan bir ülkede neden bu sıklıkta ve yüksek oranda zam yapılır? Sadece bu, iktisat bilimini göreve davet ediyoruz.
    Yoksa şundan emin olunuz ki bilimin aktif olmadığı yerde halkın dediği gerçek olur. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık