• 21 Ağustos 2019, Çarşamba 16:59
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

İKİ ŞEY YETER

Çok değil, Sayın Cumhurbaşkanı'nın Giresun için iki şey yapması yeter.
Birincisi; “Bu enerjimi her gün bir avuç fındık yemeye borçluyum” desin;
İkincisi de,  kalkıp gelsin ve Kümbet'i ziyaret etsin.
Bakın görün fındık tüketimi nasıl artıyor ve talebe bağlı olarak fındık fiyatları nasıl yükseliyor! Bakın görün Türkiye insanı nasıl fındık yermiş! Giresun lobisi, fındık lobisi bunu Sayın Erdoğan'a mutlaka söyletmeli.
Mesela geçen seçim çalışmalarında Sayın Erdoğan yaptığı mitinglerde seçmenlere çay dağıttı. Çay yerine fındık da dağıtabilirdi. Kavrulmuş ve paketlenmiş 100 gramlık paketler halinde fındık atabilirdi kendisini dinlemeye gelenlere. 
Bunlar lobi işi; yapan yapıyor; yapamayan yapamıyor.
Yıllar önceydi, kuşburnu çayını bilen falan da yoktu. 
Dönemin başbakanı Sayın Tansu Çiller'di. Bir konuşmasında, güzelliğinin sırrının kuşburnu çayı olduğunu söyledi. Gençlere pek inandırıcı gelmeyecek ama bütün Türkiye kuşburnu çayı içmeye başladı. Hatta kuşburnu çayının adını Tansu çayı diye değiştirdiler bile…  Bizim insanımız sevdiğinin her şeyini seviyor.
Çernibil'de meydana gelen nükleer santral kazasını çoğumuz hatırlamayız bile. Bu kazayla birlikte özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi radyasyon yağmuruna maruz kalmış ve özellikle çayda radyasyon oranının yüksek olduğu konuşulmaya başlamıştı.
Dönemin Ticaret Bakanı çayda radyasyon olmadığını kanıtlamak için tek kanallı televizyon döneminde ekranlara çıkarak afiyetle çay içmişti. Gerçi aynı kişi daha sonra halkı yanılttığı için özür dileme dürüstlüğünü de göstermişti.
Olumsuz, yanlış ve kötü bir örnek; eskilerin deyimiyle “ Su-i misal emsal teşkil etmez” ama yaşanmış bir Türkiye gerçeği sonuçta…  Yani bu tür açıklamalar halk üzerinde etkili olmakta. 
Sayın Erdoğan'ın böyle bir açıklaması da fındık tüketimini artıracak, dolayısıyla fiyatını yükseltecek ve fiyat istikrarı sağlayacaktır. Giresun lobisi ve fındık tanıtım grubu bu yöntem üzerinde çalışabilir diye düşünüyoruz.
Sayın Erdoğan'ın Giresun için yapacağı ikinci şey ise Kümbet'e gelip bir süre yayla yapması. Ne müthiş bir tanıtım olur düşünebiliyor musunuz? Giresun'da yayla turizmini harekete geçirecek önemli bir girişimdir bu ziyaret.
Geçenlerde Kümbet yayla şenliğinin davetiyesi ve tanıtım broşürünü gördüm. Tamamı sanatçı fotoğrafıydı. Bilmeyen birisi merak edip incelemeye kalksa Kümbet'le ilgili hiçbir şey göremezdi. 
Kümbet'le ilgili en etkili tanıtım Sayın Erdoğan'ın getirilmesi olacaktır. Bu da siyasi ağırlık ve lobicilik işidir. Geçmişte Feshane'ye Giresun Günleri'ne gelmişti Sayın Erdoğan.
Geçmiş deyince rahmetli Sakıp Sabancı'nın Kümbet'e getirildiğini hatırlıyorum. Giresun il sınırında karşılanmış ve Kümbet'e çıkmıştı. Hatta o yıl Kümbet Yayla Ağası da Sabancı seçilmişti.
Sabancı'nın Kümbet'e geldiğinin ertesi günü İstanbul gazetelerinde Kümbet haberleri vardı. Tanıtım muhteşem olmuştu. Bugün Sayın Erdoğan'ın Kümbet gezisi bütün televizyonlarda birinci haber olur. Bundan daha iyi tanıtım mı olur?
Sayın Erdoğan'ın bu iki girişimi Giresun için çok önemli iki hamle olarak kayıtlara geçer ve Giresun'a ciddi katkılar sağlar. Cumhurbaşkanı bunu durup dururken yapar mı? Sanmıyorum. Ancak kararlı bir girişim ve organize bir çalışmayla bu sağlanabilir. 
Giresunlu siyasiler bunu hayata geçirebilirler. 
Giresunlu siyasiler bunu sağlayabilirlerse illeri için çok önemli bir görevin üstesinden gelmiş olurlar. Giresun'un bu tanıtımlara ihtiyacı var. Siyasilerin de bu tanıtımı yapmak gibi bir görevleri var. Fikir beğenilmemişse daha aktif bir tanıtım yapma şansları da var elbette.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık