• 04 Temmuz 2019, Perşembe 9:27
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

HANİ TEK MİLLETTİK !

Slogan çok güzel, iki devlet tek millet! Bunu Azerbaycanlılardan çok duyarsınız. 
Azerbaycan Türkiye ile kardeş ülkedir. İlişkilerimiz üst düzeydedir.
Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan vatandaşlarına 30 günlük seyahatleri için vize uygulamaz. Ellerini kollarını sallayarak Türkiye'ye girerler ve ülke içinde dildikleri yere rahatça gidebilir ve gezebilirler.
Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kardeş ülke Azerbaycan'a vize almadan giremezler. İki devlet tek millet söylemi bu noktada bir anlam ifade etmez.
Türkiye'nin Azerbaycanlı vatandaşlara vize muafiyeti uygulamasına karşın Azerbaycan devleti bu esnekliği göstermiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorunda Azerbaycan'a girmek için.
İnsanın işi düşmeyince farkına bile varamıyor böyle bir uygulama olduğunun. 
Siz düz mantıkla yaklaşıyorsunuz olaya; Türkiye Azerbaycan'a vize uygulamadığına göre Azerbaycan da Türkiye'ye uygulamıyor olabilir diyorsunuz. Bir de kardeşiz ya!
Ama onlar öyle demiyor, kardeşlik başka ilişkiler başka diyor.
Elbette her ülkenin sırırlarını geçmek isteyenlere kimsin nesin diye sorma hakkı vardır. Nerde kalacaksın, ne kadar kalacaksın deme hakkı vardır. Ancak ulusları arası ilişkilerde bir de vize muafiyeti diye bir kavram var. 
Dileyen ülke dilediği ülkeye anlaşmalara bağlı olarak belli süre kalacaklara vize muafiyeti uygulama durumu da vardır. Türkiye'nin Azerbaycan'a uyguladığı gibi mesela!
Bu muafiyeti Azerbaycan Türkiye'ye göstermiyor.
Komşumuz Gürcistan bırakınız vizeyi pasaport bile istemiyor. Boşuna dememişler komşu kardeşten daha önemli diye. Kardeş Azerbaycan vize uyguluyor, komşu Gürcistan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla ülkesine girişe izin veriyor. Bu uygulamanın Azerbaycan tarafından geçerli bir açıklaması olabilir, o apayrı bir konu; burada iş Türkiye'ye düşüyor. Bunu sorgulayacak olan Türkiye'dir. Ben sizin vatandaşlarınıza vize uygulamazken siz benim vatandaşlarıma neden vize uyguluyorsunuz diye soracak olan Türkiye Cumhuriyeti'dir.
Bun söylerken Türkiye de Azerbaycan vatandaşlarına vize uygulaması getirsin demiyoruz. Azerbaycan vize uygulamasından vazgeçsin. Cebine pasaportunu koyan her Türkiye vatandaşı Azerbaycan'a belirli süreli turistik gezi yapabilsin. 
Karşılıklı olarak haklar eşitlensin. Azeri yurttaşların kullandığı hakları Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları da kullansın. O zaman daha yüksek sesle bağıralım: Tek millet iki devlet diye. Bu uygulama sürdüğü sürece bu söylem ayakları yere basmayan sıradan bir söz demetinden öteye geçemeyecektir.
Bu noktada bizim beklentimiz vatandaşı olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'ndendir. Ülkemizin ilgili kurum ve kuruluşları bu konuyu Azerbaycan'la görüşüp belirli süre kalacaklar için vizenin kaldırılmasını sağlamalıdırlar. 
Şartların eşitlenmesi konusunda gerekli diplomatik görüşmeler yapılarak bizim açımızdan sorun olan bu konuya bir çözüm üretilmelidir. Tek milletsek eğer tek millet gibi ilişki kurmalıyız. Daha kolay bir yöntemle birlikte yaşamalıyız.
Öyle ayrı yarı olmamalı millet içinde.
Yoksa bir birliktelikten beklediğimiz uluslar arası gücü toparlamamız hiç de kolay olmayacaktır. Bir birine kolay ulaşamayan toplumların ortak bir güç oluşturması, tarihsel ve kültürel değerlerinin kaynaşması bir hayalden öteye geçemeyecektir.
Devleti yönetenlerin bu konudaki hassasiyetlerini bilmemekle birlikte biz o tek milletin birer ferdi olarak belirli süreli ziyaretlerde Azerbaycan'ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmasını bekliyoruz.
Bekliyoruz derken Türkiye'nin bu alanda bir çalışma yaparak bunun gerçekleştirilmesini talep ediyoruz. İki devlet olmakla birlikte sonuçta tek milletiz.    


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık