• 15 Kasım 2012, Perşembe 9:21
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

HAKKÂRİ' DE TÜRK BAYRAĞIYLA DOLAŞMAK
 Cumhuriyet Bayramı geçeli çok oldu ancak Cumhuriyet Bayramı'nda Başbakan'ın CHP Genel Başkanı için söylediği şu sözler hala kulaklarımda.
“ Ulus'ta Türk Bayrağı'yla dolaşmak kolay, neden Türk Bayrağı'yla Hakkâri'de dolaşamadın?”
Bunu bir ülkenin Başbakanı söylüyor!
Yönettiği ülkenin bir bölümünde o ülkenin bir siyasi partisinin lideri ülkesinin bayrağıyla dolaşamıyorsa bunun sorumlusu kim ola!
Gerçekten Hakkâri'de Türk Bayrağı'yla dolaşılamıyor mu?
Başbakan'ın sözlerinden böyle bir anlam çıksa da herhalde söylemek istediği bu değildi. 
Eğer bir ülkenin bir bölümünde o ülkenin bayrağıyla dolaşılamıyorsa o ülkeyi yönetenlerin bunun nedenini açıklaması lazım. Ne demek “ Hakkâri'de Türk Bayrağı'yla dolaş ta görelim” anlamına gelen bu sözü söylemek.
Eğer dolaşılamıyorsa bunu sağlamak o Başbakan'ın görevi değil mi?
Kılıçdaroğlu bu açıklamaya “ Siz hangi ülkenin Başbakanısınız?” sorusuyla karşılık verse de Başbakan'ın o açıklaması hiç şık olmadı.
Hani Hazreti Ömer, Dicle kenarında bir kurt bir kuzuyu yerse ilahi adalet bunun hesabını Ömer'den sorar demişti ya, o sorumlulukla devleti yönetiyordu ya; ülkenin bir bölümünde o ülkenin insanları o ülkenin bayrağıyla dolaşamıyorlarsa o ülkeyi yöneten Ömer'in kendi kendisine aynı şeyleri sorması gerekmez mi ?
Bir ara Sivas'ın doğusuna geçemiyorlar deniliyordu.
Neden Sivas'ın doğusuna geçilemesin? Ne vardı Sivas'ın doğusunda?
O siyasi partiler için “ Oradan size oy çıkmıyor “denilmek isteniyorsa o başka, ancak siyasi partiler terör korkusuyla o bölgeye gidemiyorlarsa o zaman durup düşünmek gerek!
Ülkemizin bir bölgesinde yaşanan bir terör var. Her gün şehit cenazeleri geliyor. 
Dahası, o bölgeyle ilgili çok farklı iddialar ortaya atılıyor. Bunların propaganda olduğunu düşünüyorum ancak bu iddiaları güçlendirecek söylemlerin siyasete malzeme edilmesi terör örgütünün amacına hizmet etmekten başka ne işe yarayacak ki!
Kaldı ki o bölgede Türk Bayrağı'yla dolaşılamıyor anlamı çıkacak söylemler ise terör örgütünü keyiflendirmeden öteye geçmeyecektir.
Başbakan'ın bunu nasıl söylediğini bir türlü anlayamıyorum.
Kastedilen, CHP' nin BDP ile anlaşarak Türk Bayrağı açmadan seçim mitingi yapmasıymış. O gün de çok tartışıldı. Yeri geldiğinde BDP' yi terör örgütünün siyasi uzantısı olarak tanımlıyorsunuz, teröristlerle kucaklaşan fotoğrafları yayınlandığında bu fotoğrafları bu düşüncenizin doğruluğu kanıtlamak için kullanıyorsunuz. 
O zaman bir siyasi partinin o bölgede miting yapmak için BDP' yle anlaşmak zorunda olduğundan ne gibi bir anlam çıkartıyorsunuz? O siyasi parti dolayısıyla terör örgütüyle de anlaşmış olmuyor mu?
Eğer bu böyleyse, o siyasi partinin böyle bir anlaşmaya gitmek zorunda bırakılması o ülkeyi yönetenlerin sorumluluğu değil mi?
Sorun karmaşık ve çözümü de kolay değil. Ancak o ülkede iktidarı elinde bulunduran siyasi parti liderinin muhalefeti eleştirmek için o bölgede ” Türk Bayrağı'yla dolaşamıyorsunuz” demesi o ülke yönetiminde yaşanan bir eksiklik olarak değerlendirilecektir.
O zaman siz hükümet ve Başbakan olarak Hakkâri'de Türk Bayrağı'yla dolaşılacak ortamı lütfen sağlayınız! 
Siz sağlayamazsanız kim sağlayacak?    

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık