• 10 Ekim 2013, Perşembe 9:15
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GÖRELE'YE KEMENÇE VE KÜLTÜR PARKI
 Kemençenin ana yurdu Görele'ye kemençe ve kültür parkı yapılacak.
Geç kalınmış olsa da önemli bir proje… Bugüne kadar çoktan yapılmalıydı!
Üç gün üç gece Kemençe ve Horon Günleri adıyla şenlik yapan ilçe için büyük bir eksikti. Geçmişten günümüze yetiştirdiği kemençecilerle bu kültürün beşiği olma özelliği taşıyan yöreye böyle bir projenin kazandırılması zorunluluktu.
Projenin kemençeyi, kemençe sanatçılarını ve kemençeyle ilgili kültürel değerleri tanıtarak kültür turizmini canlandırması bekleniyor. Görele kültür turizminin merkezi olacak.
İlçenin Giresun tarafından girişinde, Karadeniz sahil yolu yapılırken deniz dolgusuyla kazanılan sahada 1100 metrekarelik bir alana yapılacak Kemençe ve Kültür Parkı.
Bu alanda öncelikle 4.5 metre yüksekliğinde bir kemençe heykeli olacak. Heykelin arkasında 100 metrekarelik, Görele evi mimarisinde kemençe müzesi yer alacak. Kemençe müzesinde kemençe ve kemençe kültürüyle ilgili eserler sergilenecek.
Proje Koordinatörü Haluk Cebeci' den Kemençe ve Kültür Parkı'yla ilgi ayrıntıları öğrenirken şu bilgileri not ettik ve okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Kemençe ve Kültür Parkı'nın içinde bir havuz inşa edilecek ve havuzun suyu kemençe sesiyle uyumlu olacak şekilde dalgalanacak. Havuzun içinde kemençe görünümlü bir bölüm ve parkta dört adet yine kemençe görünümlü oturaklar olacak. Oturaklara oturmak isteyenler kemençenin telleri üzerine oturacak.
Parkın ana girişi ile her iki yanına döşenecek parke taşları kemençe görünümü verecek şekilde düzenlenecek. Park içinde yer alacak 8-10 metrekarelik yapılarda gerektiğinde kemençe imalatı ve kemençe sergisiyle ve satışı yapılacak.
Projenin gerçekleşmesi için gerekli kaynak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı DOKA' nın 2013 yılı Kültür ve Turizme Yönelik Altyapı Mali Destek Programı'ndan sağlanacak. Parkın projesi DOKA' dan hibe olarak sağlanan 10 Bin TL karşılığında Trabzon'da bir mimarlık bürosu tarafından çizildi.
Yapım maliyetinin 332 Bin TL'si yine DOKA tarafından hibe olarak karşılanacak. 502 Bin TL'ye gerçekleşmesi düşünülen projeye Görele Belediyesi 170 Bin TL ek finansman sağlayacak.
Şu günlerde projenin ihale hazırlığı yapılıyor. Kasım ayı başlarında yapım çalışmalarına başlanacak ve 2014 yılının Ağustos ayında da hizmete açılacak. 
Proje gerçekleştiğinde Görele için gerçekten öneli bir değer ortaya çıkacak. 
Ve dolayısıyla bizim de bir hayalimiz gerçek olacak. 
Hayalimiz derken; yıllar önce Hollanda Giresunlular Dernek Başkanı Tahir Sefer ve birçok etkinlikte birlikte görev aldığımız Hülya Yazgan'la Görele'ye bir kemençe heykeli yaptırma hayali peşine takılmış, Kültür Bakanlığı'ndan kaynak sağlayabilmek için Tonya Belediyesi'nin yazışma örneklerini almış, Trabzon'dan getirdiğimiz bir heykeltıraşla fiyat konusunda pazarlık yapmıştık.
Tabi ki gerçekleştirememiştik. İşte bugün bu düşümüzün gerçekleştiğini görmek üzere olmanın heyecanını yaşıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederken Görele'nin çoktan hak ettiği bir projenin bir an önce gerçekleşmesini diliyoruz.
Kolay gelsin.     

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık