• 13 Mart 2019, Çarşamba 17:06
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GÖRELE VE HASAN ALİ YÜCEL

Geçen hafta 26 Şubat'ta Hasan Ali Yücel'in ölüm yıldönümüydü.
Hasan Ali Yücel'in memleketi Görele'de hiçbir anma etkinliği yapılmadı.
Oysa Hasan Ali Yücel gibi bir değere sahip olan il ve ilçelerde bu isim üzerinden neler yapılmaz ki. Görele'de şehir meydanında bulunan büstü bile kaldırıldı yıllar önce. Bir okulun bahçesine götürüldü.
Hep şunu beklemiştim: Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında (1938-1946)  milli eğitim bakanlığı yapan Hasan Ali Yücel'in adı Giresun Üniversitesi'ne verilsin! Üniversitemizin adı Giresun Hasan Ali Yücel Üniversitesi olsun. 
Olmadı, bari Görele'de açılan güzel sanatlar fakültesine verilsin. O da olmadı.
Bırakınız üniversiteye veya fakülteye adını vermeyi ölüm yıldönümünde bir anma etkinliği bile düzenlenmiyor. Nedeni ne ola ki!
Açın Hasan Ali Yücel'in biyografisini okuyun. Cumhuriyetin daha o yıllarda eğitim adına neler yaptığını görmeye çalışın. Sekiz yıllık Milli Eğitim Bakanlığı dönemine neler sığdırdığını anlamaya çalışın. Anlamak isterseniz tabi!
Tutarlı bir eğitim politikasıyla nasıl aydınlık bir Türkiye yaratmaya çalıştığını analiz etmeye uğraşın biraz. Köy Enstitülerinin kuruluş ve işleyiş felsefesini anlamaya çalışın!
Ve Görele, böyle bir değerine sahip çıkmaktan uzak duruyor.
Geçenlerde yazdım, Hababam Sınıfı'nın yazarı Rıfat Ilgaz'ın Cide'de doğduğu evi müze haline getirmişler. Kaldı ki gerçekte doğduğu ev yıkılmış ve yerine sembolik bir ev yapılmış. Ve Cide'nin en fazla ziyaret edilen yerlerinden birisi olmuş.
Günümüzde her il ve ilçe bu tür isimlere sahip çıkıyor, onların heykelini dikiyorlar şehirlerinin en önemli yerlerine. O isimlerle ilgili müzeler açıyorlar. Anma etkinlikleri yapıyorlar. Adlarına ödüllü yarışmalar düzenliyorlar.
Öyle yerler var ki bu insanların isimleri şehirlerin önüne geçmiş.
Bunlar birer kültürel değer olarak yaşatılıyor o il ve ilçelerde.
Görele'de CHP'li Belediye Başkanı Nazım Dede'nin görev yaptığı yıllarda bu tür etkinlikler kısmen yapılıyordu. Ondan sonra adını anan olmadı. 
Nedense, Görele böyle bir değerine sahip çıkmadı, çıkmıyor.
Ama şu bir gerçek ki biz sahip çıksak ta çıkmasak ta Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında eğitimde gerçekleştirdiği reformlarla tarihe damgasını vurmuş bir isimdir Hasan Ali Yücel.
Yine biz sahip çıksak ta çıkmasak ta Dedesi Hasan Ali Efendi Görele'nin Daylı köyündendir ve Osmanlının son dönem Posta Telgraf Nazırlığı görevinde bulunmuştur. Daylı köyünde dede evleri olduğu söylenen bir ev yeri bulunmaktadır. Ev tamamen yıkılmıştır.
Hasan Ali Yücel Dinle Benden isimli şiirinde bunlardan açıkça söz etmektedir.
Geçmişte yaşanan siyasi çekişmeler nedeniyle Hasan Ali Yücel'e yapılan saldırıları biliyoruz. İsminin karalanmaya çalışıldığını her türlü açık kaynaklarda görüyoruz. O dönem kapanmıştır. Kaldı ki olayın bu boyutundan çok Göreleli bir aileye mensup olması bizim için bir anlam ifade etmektedir. Görele bu bakımdan Hasan Ali Yücel'e sahip çıkmak durumundadır.
İsteniyorsa siyasi boyutunu hala tartışmaya devam edin ancak bu tartışmaları Görele'de yapın. Hasan Ali Yücel'le ilgili her gelişmenin merkezi Görele olsun. Tarihin sahip çıktığı bu isme Görele'de sahip çıksın.
Hasan Ali Yücel'le ilgili ezberleri bozan çalışmalar yapalım. Bu çalışmalarla bir yol almak gibi bir hedefimiz olsun ancak Görele'yle Hasan Ali Yücel ismini hep yan yana koyalım. Bunun hiç kimseye bir zararı olmayacaktır bu vakitten sonra.
Aksine Görele'ye katkısı bile olacaktır.
Ölüm yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyoruz.    


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık