• 29 Aralık 2011, Perşembe 9:09
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GÖRELE ŞEHİTLİĞİNE NASIL GİDİLİR ?
Doğu Karadeniz bölgesinde resmi olarak tanınan tek şehitlik Görele'dedir. İlçenin Kumyalı mahallesinde bulunan şehitlikte, Görele'nin düşman işgalinden kurtulduğu tarih olan 13 Şubatta dini ve resmi tören yapılır.
Bölgenin Ruslar tarafından işgal edildiği 27 Temmuz 1916 ile 13 Şubat 1918 tarihleri arasında ilçede Rus askerlerin topluca öldürdüğü Görelelilerin üst üste bir kuyuya doldurulduğu yerdir Görele şehitliği!
Görele'de şehitliğin yerini biraz daha belirgin olarak anlatmak için şu bilgileri de vermek gereklidir diye düşünüyorum. Görele şehitliği Orman İşletme Şefliği, Görele İlköğretim Okulu ve Şehitlik Caminin oluşturduğu üçgende yer almaktadır.
Şehitliğin etrafının çok katlı apartmanlarla kuşatılması bir yana ilçede ve karayolu üzerinde şehitliğe nasıl gidileceğini gösteren bir levha da bulunmamaktadır. İlçede tarihi bir şehitliğin olduğunu öğrenen herhangi bir yabancının bu şehitliği bulması mümkün değildir.
Bırakınız yabancıyı bir Göreleli bile ilçesinde bulunan tarihi şehitliği bulmakta güçlük çekecektir.
Anadolu'da bir deyim vardır; “ Seversin vermezler, sevmezsin zorla verirler” derler.
Görele' de varlığı bilinen şehitliğin bir tabelası yoktur ancak ilçenin Kuşçulu köyünde yeri ve varlığı bilinmeyen türbenin Giresun Trabzon ana karayolu üzerinde tabelası vardır.
Giresun'dan Trabzon'a giderken Kuşçulu köyünü geçtiğinizde karşınıza çıkan ilk kavşakta Kuşçulu Köyü Türbesi levhasını görmenize rağmen Görele Şehitliği diye bir levhaya rastlayamazsınız. Trabzon'dan Giresun'a giderken de rastlayamazsınız…
Bu yoldan her geçtiğimde Ayonkarahisar yolu üzeride İscehisar ilçesi Doğanlar köyünde bulunan Giresun Şehitliğini gösteren o kocaman tabelayı hatırlarım. Bir Afyonlu Giresun Şehitliğini gösteren kocaman bir tabela dikerken Göreleli ilçesinde bulunan tarihi şehitliği gösteren minicik bir tabela dikememiş.
Onun için soruyoruz; Görele Şehitliği'ne nasıl gidilir?
Ve olmayan bir türbeye levha dikilirken olan bir şehitliğe levha dikilmeyişine bir anlam veremiyoruz.
Karayolları üzerine bu tür levhaların dikilmesinin belli kuralları vardır. Ancak ilgili kurumların başvurularıyla bu levhaların dikilmesi mümkündür. Belli ki böyle bir başvuru yapılmamış… Bir köyde yeri ve varlığı belli olmayan bir türbe için karayolu üzerine levha dikilebiliyorsa bir ilçede varlığı resmen kabul edilen tarihi bir şehitlik için levha dikilmesi hiç de zor olmayacaktır.
Hadi bunu anladık diyelim; Görele şehir içinde ve ya şehitliğe yakın yerlerde şehitliği gösteren bazı levhaların olması gerekmez mi? Bu levhaları yaptırmak yerel yönetimler için o kadar zor olmamalı diye düşünüyorum.
Görele 27 Temmuz 1916 yılında Ruslar tarafından işgal edildi. Köylerde bu işgale karşı bir direnişler başladı. İki Rus askerinin öldürülmesiyle Ruslar ilçede bir grup Göreleliyi topluca katletti ve o yıllarda kumluk olan o bölgede açtığı bir kuyuya üst üste doldurdu.
 Bu katliamda bazı kaynaklar 33 kişinin öldürüldüğünü kaydederken, yöre tarihiyle ilgili yerel araştırmalar yapan Nihat Çelik bu sayının 67 kişi olduğunu söylüyor.
İşgalden sonra kuyu açılsa da cenazeler alınmadan öylece bırakılıyor.
Uzun, ayrıntılı ve üzüntü verici bir öykü…
Bunları isteyenler çeşitli kaynaklardan okuyabilir araştırabilir… Biz ilçede tarihi bir şehitliğin varlığını tarihi bir değer olarak önemsiyoruz.
Önemsiyoruz ve bizim gibi önemseyenlerin şehitliğe ulaşmalarını kolaylaştıracak levhaların konulmasını istiyoruz. Hem karayolu üzerine hem de şehir içine…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık