• 07 Aralık 2013, Cumartesi 10:41
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GÖRELE OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ
1992 de Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla her yıl 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü olarak kutlanıyor. Buna kutlamadan çok çeşitli etkinliklerle engellilerin sorunlarına dikkat çekildiği gün demek daha doğru olacaktır.
Geçtiğimiz hafta bu anlamda ülkemizde, ilimizde ve içlerimizde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Ve engelli insanlarımızın yaşam gerçeklerine dikkat çekilmeye çalışıldı.
Nüfusunun yüzde 8.5 i engelli olan bir ülkede; kurum ve kuruluşlara engellilere karşı yasal sorumlulukları hatırlatıldı. 
Bu kapsamda yöremizde hizmet üreten Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Görele Şubesi'nin çalışmalarını özetleyerek de olsa kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.
Görele Omurilik Felçlileri Derneği son bir yıl içinde yaptığı çalışmaları ilçede görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcileriyle paylaştı. Basın mensuplarına çalışmalarla ilgili bilgi verilirken Derneğin tanıtımına yaptıkları katkıdan dolayı birer de plaket takdim edildi.
Merkezi İstanbul'da bulunan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin Görele Şubesi 2003 yılında kuruldu. Kayıtlı üye sayısı 126. “ Kamu yararına çalışan dernekler “ statüsünde ve Doğu Karadeniz'de tek olan dernek bütün bölgeye hizmet vermeye çalışıyor. 
Omurilik felçlileri derneği olmasına rağmen her türden engelliye ulaşmayı, ihtiyaçlarını temin etmeyi, toplumsal ve sosyal gerçeklerine dikkat çekmeyi görev sayıyor.
Denek Başkanı Asiye Divli'nin son bir yıllık çalışmaları değerlendirdiği ve basınla paylaştığı bilgilerden derlediğimiz rakamlara göre 30 engelliye aküyle çalışan tekerlekli sandalye temin edildi. 15 engelliye de elle çalışan tekerlekli sandalye sağlandı son bir yılda.
Engelli üyelerine 150 çift ayakkabı, 82 paket kumanya, 107 adet hasta bezi, 16 engelliye elbise sağlayan Dernek, Kütahya cezaevine 100 parçanın üzerinde giysi gönderdi. 
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Görele Şubesi 70 engellinin refakatçi desteğiyle hastaneye ulaşımını, 10 engellinin de rapor çıkartmasını sağladı. Bir engellinin yolunu çakıllatı bir engelinin de yolunun betonlanmasını sağladı. 
Ev yaptıran, evlenen ve cenazesi olan engellilere yardımda bulunan Dernek, çeşitli sosyal etkinliklerle de engellilerin günlük hayatta daha fazla yer almasına yardımcı oldu. İlçede engellilerin fiziki yaşam koşullarını iyileştirmek için ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapan Derneğin yine ilçede Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüyle yaptığı ortak çalışmalarla çeşitli alanlarda meslek edinme kursları açarak farklı bir alanda faaliyet gösterdiği görüyoruz. 
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Görele Şubesi faaliyetleri sırasında Genel Merkez'den, Görele Kaymakamlığı ve Belediye'nin yanında çeşitli kamu kurumlarından destek alıyor. En büyük desteği de hayırsever insanlarımızdan görüyor. 
Derneğin her ne kadar gelir getirici etkinlikleri olsa da kaynaklarının önemli kısmını bağışlar oluşturuyor. 
Ülkemiz nüfusunun yüzde 8.5 inin engelli olduğu bilgisi çok sık tekrarlansa da Görele Omurilik Felçlileri Derneği bölgede veri tabanı oluşturma yönünde bir çalışma yürütüyor. Valiliklerle birlikte yaptıkları bu çalışmayla deha gerçekçi rakamlara ulaşmaya çalışan Dernek gelecek projelerini bu rakamlar üzerine oturtmayı planlıyor.
Görele'de Hayrullah Koç Parkı'ndaki yerinde engellilerin yaşam koşullarını iyileştirmek ve bir bilinç oluşturmak için çalışmalar yapan Derneğe 0454 513 51 88 numaralı telefondan ulaşılabiliyor.
Kolaylıklar diliyoruz.  

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık