• 23 Şubat 2013, Cumartesi 9:36
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GÖNÜL ELÇİLERİ VE KORUYUCU AİLE
 Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen, vali ve kaymakam eşlerinin özellikle görev aldığı bir çalışma.
Bu projenin öne çıkan iki ayağı var. Gönül Elçiler ve Koruyucu Aile…
Öncelikle projenin tanıtımıyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Çeşitli toplantılarla proje halka tanıtılıyor. Projenin başarılı olması halkın ilgisine bağlı…
Giresun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün Görele'de düzenlediği tanıtım toplantısını izleme imkânım oldu. Bu toplantıda aldığım notlardan ve dağıtılan broşürlerden edindiğim bilgiler ışığında özellikle Koruyucu Aileyle ilgili konuya insanlarımızın duyarsız kalmayacağı düşünüyorum. 
Zaten projenin geneline bakıldığında Koruyucu Aile uygulamasının öne çıktığını görebiliyoruz.
Koruyucu Aile uygulamasına insanlarımızın duyarsız kalmayacağını düşünüyorum derken Giresun'la ilgili açıklanan rakamları yazmak durumundayım.
Giresun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda rakamlar değişmekle beraber 180 çocuk kalmakta. Bu rakam, Türkiye'de il nüfuslarıyla oranlandığında ortalamaların çok üzerinde. 
Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesinin hayata geçirildiği 19 Aralık 2012 den bu yana Giresun'da 17 aile bu çocuklardan 18 tanesine koruyucu aile olarak ücret almaksızın sahip çıktı. Bu çok önemli bir gösterge…
Ücret almaksızın dedik; Çünkü yasa gereği koruyucu aileler 350 TL'den başlayan ve 750 TL'ye kadar aylık bir ücret alabiliyorlar.
Projede gönül elçiliğinin amacı şöyle tanımlanıyor: Toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalık oluşturmak, gönüllü çalışmaların yaygınlaşmasını sağlamak, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek… 
Özgür iradeyle ve dayanışma ruhu içinde, herhangi bir maddi karşılık beklemeksizin sahip olduğu deneyim, beceri ve kaynakları toplumda kadın, çocuk, yaşlı, özürlü, gazi ve şehit aileleri, madde bağımlıları ve diğer kent yoksulları gibi nüfus grubunun yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik olarak kullanan; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın vermiş olduğu kurumsal hizmetlere ve çalışmalara katkı sağlayan kişilere de gönül elçileri deniliyor.
Peki, Koruyucu Aile nedir?
Çeşitli nedenlerle bakımları bir süre için öz ailesi yanında sağlanamayan çocukların, kısa veya uzun dönemler içerisinde, ücretli veya gönüllü olarak eğitim, bakım ve yetiştirme sorumluluğunu alan kişi ya da ailedir. 
Bazı çocuklar hayatlarının belli bir döneminde çeşitli nedenlerle öz ailelerinden ayrılmak zorunda kalabilirler. Ancak ailesinden ayrılmak, ayrılığın yarattığı travmayla baş etmek bir çocuk için hiç de kolay değildir. 
Çocuklar, bu zor ve sıkıntılı dönemleri atlatabilmek, yaşadıkları olumsuz yaşam deneyimlerinin neden olduğu duygusal sorunlarla baş edebilmek için birebir destek alabilecekleri ilgi ve sevgiyi bulacakları bir aile ortamına ihtiyaç duymaktadırlar.
İşte bu ortamı koruyucu ailelerin sağlaması düşünülmektedir. Koruyucu aileler çocukları uzun veya kısa dönemler halinde kendi üzerlerine geçirmeden yani evlat edinmeden bakmaktadırlar.
Çocukların sağlık, giyim, eğitim, meslek edinme kurs bedelleri ve servis ücretleri Devlet tarafından karşılanmakta ve koruyucu ailelere belli bir ücret de ödenmektedir.
Türkiye'de sürekli ikamet eden, en az ilköğretim mezunu olan, düzenli bir gelire sahip, evli veya bekâr ya da çocuksuz olan 25- 65 yaş arası herkes koruyucu aile olabilir.
Burada asıl amaç çocuğun temel ihtiyaçlarını, fiziksel ve psiko- sosyal gelişimini bir aile ortamında sağlamaktır.
Yazımızı Giresun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün telefonuyla tamamlıyoruz. Ayrıntılı bilgiyi bu telefondan alabilirsiniz. 0454 215 28 97.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık