• 20 Ağustos 2013, Salı 9:02
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GİRESUN'DA SUSUZ YAZ
 Bu konuyu daha önce de yazdık. Ancak sorun devam ediyor. Türkiye'nin en fazla yağış alan bölgesinde, özellikle köylerimizde ciddi anlamda susuzluk yaşanıyor.
Bu yıl yaz mevsiminin kurak geçmesiyle bu sorun kendisini daha da iyi gösterdi. Yeterli miktarda yağmur yağmayınca akarsuların çoğu kurudu ve bir kısmı da azaldı.  Köylerimizde kayda değer bir susuzluk yaşandı.
Köylerimizde yaşanan susuzluk yerel gazetelere haber olurken bazı belediyeler bu köylere tankerlerle su göndererek susuzluğun giderilmesine yardımcı olmaya çalıştılar.
Susuzluk bugün de devam ediyor!
İlimizde geçmişten bugüne susuzluk konusunda yapılan temel bir yanlışlık var. Köylerde bulunan ve akarları az olmakla birlikte bir iki eve yetecek sularla köylülerin kişisel ihtiyaçlarını karşılıyor olmalarını ilgili kurumlar suyun varlığına saymışlar.
Daha öz bir ifadeyle köylerimizde ciddi anlamda suyla ilgili bir etüt yapılmamış. 
Yapıldıysa da köylülerin kendi imkânlarıyla evlerine getirdikleri suları görünce o köyleri ” su sorunu olmayan ” köylerden saymışlar.
Doğrudur, Giresun'un bütün köylerinde çok sayıda kaynak suları vardır. Ancak bunların akış miktarları oldukça düşüktür. Kalınlıkları bir kalen kalınlığını geçmez. 
O köyden birkaç aile aralarında para toplayarak depo yapıp, hortum alıp, kanal kazıp o suyu evlerine alarak kendi susuzluklarına kendi güçleriyle çözüm bulmaya çalışmışlar. Bunların içinde su pompası koyarak evlerine su basanlar bile var. 
Başlangıçta bu bir çözüm olarak iş görmüş ancak artan nüfus ve yeni yapılanmalar bu kaynakların yeterli olmadığını ortaya koymuştur. Bu gün artık bu kaynaklar yetmiyor. Emekli olan Giresunluların yazlarını köyde geçirme isteği ve özellikle fındık mevsiminde yaşanan nüfus yoğunluğu köylerimize susuzluk nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bir de ilgili kurumlar bu köyleri suyu olan köylerden sayıp o köylerle ilgili bir proje çalışması yapmayınca bu gün susuzluk ilimizde önemli bir sorun olarak hayatımızı olumsuz etkilemektedir. 
Yine ilgili kurumların bu anlamda yaptıkları çalışmalara bakıldığında bu tespitimizin doğru olduğu görülecektir. 
Bugüne kadar izlenen yolun çok sağlıklı bir yol olmadığı yaşanan susuzlukla anlaşılmaktadır. Bu gün köylerimize en yakın belediyeden tankerlerle su taşınmaktadır.
Peki, çözüm nedir?
Önce ciddi anlamda köylerimizin su sorunuyla ilgili bir etüt çalışması yapılmalıdır. Su kaynakları araştırılmalı, gerekirse birleştirilerek ortak kullanıma geçilmelidir. Yeterli su kaynağına sahip olmayan köylerimiz için su sağlayacak projeler yapılmalı ve bu projelerin hayata geçirilmesi için parasal kaynak ayrılmalıdır.
Köylerimize su sağlayacak projeler hemen ihale edilip çalışmalara hızla başlanmalıdır. 
Bu konuda yapılan çalışmalar yetersiz ve eksik kalmıştır, eksik ve yetersiz kalan çalışmalar tamamlanmalı, yeni projelerle köylerimiz suya kavuşmalıdır. 
İlimize yeni atanan Sayın Valimiz Hasan Karahan'ın ilk işi bu olmalıdır. 
Çünkü su hayattır. Su sağlıktır, kısaca su her şeydir. 
Öncelikle köylerimize ait gerçekçi bir tespiti yapılıp bunların sağlıklı ve kullanılabilirliğiyle yeterliliği ortaya konulmalıdır. 
Yöntem ve tekniklerini işin uzmanlarına bırakarak her şeyi bir cümleye sığdırmak istiyorum. Giresun'un köylerinde çok önemli susuzluklar yaşanmaktadır ve bu sorun acilen çözüm beklemektedir. 
Su gibi aziz olmak istiyorsanız çevrenizdeki canlılara bir damla su vermek için yapmanız gereken her şeyi yapmak zorundasınız..    

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık