• 27 Haziran 2016, Pazartesi 9:35
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ÜZERİNE
 Giresun Üniversitesi üzerine çok şey yazılabilir. Şu günlerde gündemde olan Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un Yeşilgiresun'a manşet olan Kucağımda Bomba Buldum sözleri.
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun Giresun basınına bir iftar yemeği verdi ve o yemekte bir konuşma yaptı.
Biz davetli olmadığımız için konuşmanın tamamını bilmiyoruz ancak Yeşilgiresun Gazetesi Rektör Coşkun'un konuşmasından alıntılar yaparak geniş bir haber oluşturdu. Bu yazımızı o haber ışında oluşturacağız. 
Geçen hafta yazdığımız üç zarf hikâyesinde olduğu gibi Rektör Cevdet Coşkun kendisinden önceki dönemi eleştirerek işe başlamış. Tespitlerinin hepsi doğrudur. 
Bazı bölümlerin açılma kararı olmasına rağmen öğretim görevlisi olmadığı için açılamadığı, Tıp Fakültesi öğrencilerinin staj yapacak hastane bulamadığı, Diş Hekimliği Fakültesi'nin öğretim üyesi bulunmadan ve alt yapısı hazır olmadan açıldığı gibi.
Üniversitenin fiziki yetersizliği, özelliklerde ilçelerde okuyan öğrenciler için devlet yurtlarının olmayışı, bazı yüksekokulların geçici binalarda eğitim yaptıkları gibi…
Ancak bunlar büyük ve temel yanlışların içinde yer alan küçük yanlışlar.
Siyasetin bilimin önüne geçtiği konularda bunların yaşanması normaldir. 
Türkiye'de son dönem açılan devlet üniversitelerinin kuruluşu bilimsel olmayıp siyasi olunca bu sonuçlar ortaya çıkacaktır. Ben yaptım oldu mantığıyla yaparsanız böyle olur.
Giresun Üniversitesi'nin kurulduğu yıllarda siyasilerin yaptığı konuşmaları hatırlayan var mıdır bilmiyor ancak hepsi de üst perdeden demeçler veriyordu. Giresun Üniversitesi'ne tıp fakültesi, dişçilik fakültesi, güzel sanatlar fakültesi, mühendislik fakültesi ve diğerleri…
Aç açabildiğin kadar, dilin önünde kemik yok ki… Tıp fakültesi açmışsınız ama okul Sivas'ta… Eleştiri gelince Giresun'a getirmeler falan. Şimdi staj yapacak hastane yok.
Güzel sanatlar fakültesi açmışsınız ama o öğrenciler için sosyal ve fiziki imkânları hazırlayabildiniz mi? Çocukların kalacağı devlet yurdu yok.
Bunlar siyasi yaklaşımlardır. 
Geçmiş yıllarda bir yere üniversite açmak merasime tabiydi. Yeterli binalar yapılmadan, fiziki alt yapı oluşturulmadan, öğretim görevlileri lojmanları tamamlanmadan, öğrenci yurtları bitirilmeden, üniversitenin sosyal tesisleri ortaya çıkmadan üniversite açılmazdı.
Şimdi öyle mi? Boşaltılan bir ilkokul binasına dört yıllık yüksekokul açtılar. Bu yaklaşım üniversitelerin tercihi değildir. Üniversite yönetimleri siyasi baskılara dayanamıyorlar. Bu baskılar Sayın Coşkun' a da gelecektir.
Türkiye'de Her İle Üniversite kampanyası kapsamında Giresun'a da bir üniversite açılmıştır. Buna bağlı olarak da fakülteler ve yüksekokullar açılmıştır. Bu gidişle daha da açılacaktır. Hatta bazılarının açılış kararında Sayın Rektör'ün imzası olacaktır. Bu anlamda Türkiye'de doğru işlerin yapıldığını düşünmüyorum ama ortada bir gerçek var. Sayın Rektör'ün karşı çıktığı gibi Kervan Yolda Düzülür mantığı kabul görüyor.
Burada Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun'la ayrıldığımız bir nokta var; Sayın Rektör bütün bunları bilerek göreve talip olmuştur. Sorunların çözümüne dair projeleri vardır. Bütün bu sorunlardan haberdar olmadığını düşünmüyorum. Süratle çözüm üretecek ve projelerini hayata geçirecektir. 
Biz bu ilk günden yakınma söylemlerini siyasilerden duyardık; Enkaz devraldık açıklamaları siyasilerin çokça kullandığı şablon cümlelerdir.
Bunu bir dertleşme konuşması kabul ediyoruz ve Giresun Üniversitesi'nin Giresun'a her anlamda ciddi katkılar yapmasını bekliyoruz. Bunu yapmak da Sayın Rektör'ün hem işi hem de görevi.
Her türlü olumsuzluğa rağmen başarmak gerek. 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık