• 21 Kasım 2018, Çarşamba 17:05
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ULUSAL BASINDA

Yılardır kurulması için mücadele verdiğimiz Giresun Üniversitesi ulusal basında haber oldu. Her ne kadar reklamın iyisi kötüsü olmaz desek de bu haber bir olumsuzluğa işaret ediyordu. Giresun Üniversitesi'nin 117 bölümünde hiç öğrenci yokmuş!
Ancak bu bölümlerin kadrolu personelleri işlerinin başındaymış.
Yani personel var öğrenci yok.
Başka gazetelerde de haber olmuş olabilir, biz 10 Kasım 2018 tarihli Sözcü Gazetesi'nde gördük haberi. Ali Ekber Ertürk imzalı haberin başlığı şöyle: Öğrencisi Olmayan Üniversite Rekoru… 
 Alt başlıkta ise şöyle devam edilmiş: Giresun Üniversitesi'nin tam 117 bölümüne hiç öğrenci kaydolmadı. Eğitimin olmadığı bölümlerde personele maaş da ödeniyor.
Sözcü Gazetesi haberini Sayıştay'ın raporuna dayandırıyor.
Ve Sayıştay'ın; Bu durum kanuna aykırı deyişine dikkat çekiyor.
Sayıştay'ın bakış açısı belli. Bu boş bölümlere neden personel atadınız ve bu personele neden maaş veriyorsunuz? Diyor. Devleti zarara uğratıyorsunuz demeye getiriyor.
O kendi açısından haklı. Sayıştay o pencereden bakıyor.
Personel çıkıp da; Öğrenci geldi de biz işimizi yapmadık mı? sorusuyla savunmaya geçebilir. Hani Rahmetli Demirel'in “Benzin vardı da içtik mi?” deyişi gibi!
Böyle boş bölümleri olan Üniversite sadece Giresun Üniversitesi değil.
Buradan bakarsanız bu yazıyı da gereksiz bulabilirsiniz. Baksana başka üniversitelerde de aynı durum varmış, ne demeye çalışıyorsun diyebilirsiniz.
Eskilerin deyimiyle “Su-i misâl emsal teşkil etmez.” Kötü örnek örnek değildir.
Bizi başka üniversiteler ilgilendirmez, biz kendi üniversitemize bakarız.
Ve şu soruyu sormayı görev sayarız: Bu bölümler neden boş?
Neden Giresun Üniversitesi'nin 117 bölümüne öğrenci gelmedi?
Bölümler mi öğrencilere cazip gelmedi? Giresun Üniversitesi mi öğrencileri Giresun'a çekemedi? Eğitim kalitesini mi yetersiz buldular? 
Giresun'da öğrencilerin sosyal alanları yetersiz görme gibi bir bakışları mı var? Özellikle ilçelerde açılan bölümler için alt yapı eksikliği mi var? 
Kalacak yer sorunları mı var? Her ilçede devlet yurdu var mı?
Soruları daha da sürdürebiliriz.
Peki, bütün bu sorulara olumlu cevap verdiğimizi var sayalım. Üniversite ve Giresun olarak hiçbir kusurumuz yok. Her şeyimiz mükemmel! Olmaz ya, hiç bir olumsuzluk görülmedi diyelim.
Öğrenciyi zorla mı Giresun Üniversitesi'ne getireceğiz? diyebiliriz. 
O zaman neden açtınız bu bölümleri? Akademik öngörünüz bu kadar mı?
Bu bölümlerin Giresun ve Giresun Üniversitesi için gerekliliğini tartışmadınız mı?
Söz konusu haberde; Turizm Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültelerinin de öğrencisinin olmadığı geçiyor. Öğretmenlik, Denizcilik, Orman Ürünler, Dış Ticaret gibi bölümlerin hiç öğrencisinin olmadığı ifade ediliyor.
Saç Bakımı ve Güzellik, Çizgi Film, Üflemeli Çalgılar gibi bölümlere de gelen olmamış. 117 bölüme hiç tercih yapılmamış.
Sanırım Giresun Üniversitesi yeni bir değerlendirme yapma ihtiyacı duyacaktır. Öğrenci için cazibesi olmayan bölümler açma yerine yöreyle ve ülke geneliyle örtüşen bölümlerin açılması yönünde kararlar alacaktır. 
Mesela Turizm Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakültesi'nin neden öğrencisiz olduğu özellikle sorgulanmalıdır. Yüksek okul ve bölümlerin de neden tercih edilmediği tartışılmalıdır.
Yoksa o hiç sevmediğimiz Tabela Üniversitesi tanımından yıllarca kurtulamayız!  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık