• 23 Kasım 2017, Perşembe 8:08
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GİRESUN KENT VİZYONU ANKET SONUÇLARI
 Giresun Ticaret Borsası Giresun Kent Vizyonu başlıklı bir anket çalışması yaptı. Bu proje 2015 yılının Eylül ayında küçücük bir fikir olarak doğdu. Sonra büyüdü, gelişti ve olgunlaştı. 1 yıl 3 ay gibi bir zamanda da sonuçlandı.
Projenin çıkış noktası “Nasıl bir Giresun İstiyorsunuz” sorusuna cevap bulmaktı.
Proje iki kısımdan oluşuyordu: Birinci kısımda halka 24 soru soruldu: İkinci kısımda ise 87 meslek kolunda o mesleklere göre sorular hazırlandı anket kapsamında.
Giresun Üniversitesi'nde okuyan 7154 öğrenciden veri alınarak öğrencilerin üniversiteye ve Giresun'a bakışları tespit edilmeye çalışıldı.
Biz bu yazımızda anketin birinci bölümünde ortaya çıkan sonuçlara yer vereceğiz. İkinci bölümün başlı başına bir yazı konusu olabileceğini düşünüyoruz.
Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu'nun sunum yazısıyla yayınlanan Giresun Kent Vizyonu Anket Sonuç Raporu'nda Giresun'la ilgili şu tespitlere dikkat çekiliyor.
Soru bir: Giresun'da yaşamayı seviyor musunuz? Ankete katılanların yüzde 76 sı evet demiş bu soruya. Yüzde 13 kısmen, yüzde 9 da hayır.
Giresun'da zorunlu olara mı yaşıyorsunuz? Evet yüzde 20, hayır yüzde 71 ve kısmen diyenler de yüzde 7. Giresunlu Giresun'da bir zorunluluğun dışında gönüllü olarak yaşıyor.
Bu soru çok önemli: Giresun gelişmiş bir şehir mi?
Katılımcıların yüzde 45 i Giresun'u gelişmiş bir şehir olarak görmüyor. Kısmen diyenler yüzde 36 ve evet diyenlerin oranı yüzde 17. Bu dağılım gerçekten ilginç.
Giresun'un gelişmesine bireysel anlamda katkınız oldu mu?
Yüzde 17 si evet, yüzde 24 ü kısmen ve yüzde 53 ü hayır demiş bu soruya.
En can alıcı sorulardan birisi de bu olmalı: Giresun'da yaşam ucuz mu?
Hayır, Giresun ucuz bir şehir değildir diyenlerin oranı yüzde elli… Ucuz bir şehir diyenler de olmuş yüzde 13 kadar. Kısmen diyenler ise çok da az değil, yüzde 33 kadar.
Giresun halkının tahsil düzeyi yeterli mi?
Yüzde 19 evet, yüzde 38i kısmen ve yüzde 40 da hayır çıkmış ankette.
Giresunlunun yüzde 65i sokakta rahatça dolaşabildiğini söylemiş. Yüzde 19 u kısmen ve yüzde 14 ü de Giresun'da sokakta rahat dolaşamadığını kaydettirmiş.
Peki, Giresun'da hastaneler yeterli mi? Büyük çoğunluk hayır demiş ki bu oran yüzde 67. Evet diyenler de var, yüzde 18 kadar ve kısmen yeterli bulanların oranı da yüzde 14 olarak tespit edilmiş.
Giresun'da alışveriş imkânı yeterli mi? Yüzde 40 evet, yüzde 31 hayır, yüzde 28 kısmen… Kültürel ve sosyal etkinlikler yüzde 45 yetersiz, yüzde 33 kısmen, yüzde 20 evet.
Üniversite Giresun'a bir avantaj sağladı mı sorusuna yüzde 54 evet cevabı gelmiş. Sağlamadı diyenlerin oranı yüzde 19, kısmen diyenler ise yüzde 26.
Hafta sonu aktivite yapacak imkân var mı Giresun'da? Var diyenler yüzde 25, yok diyenler yüzde 38 ve kısmen diyenler ise yüzde 35 olarak belirlenmiş.
Spor yapabilme imkânı var mı? Evet yüzde 40, kısmen 33, hayır yüzde 26
Giresun halkı yeniliklere açık mı? Yüzde 51 evet, yüzde 30 kısmen, yüzde 17 hayır.
Yerimiz daraldığı için bazı soruları atlamak zorundayız. Mesela Giresun'da hava kirliği var mı? Sorusuna yüzde 40 evet, yüzde 31 kısmen ve yüzde 28 hayır cevabı gelmiş.
Giresun Türkiye ve Dünya'da iyi tanıtılıyor mu sorunu ise şöyle cevaplamış katılımcılar: Yüzde51 hayır, yüzde 27 kısmen ve yüzde 20 evet.
Peki Giresun'da trafik sorunu var mı? Olmaz olur mu? Yüzde 45 evet, yüzde 27 kısmen ve yüzde 27 hayır…
Ve Giresun'la ilgili yorum gibi bir cevap içerecek son soru: Giresun'u terk etmeyi düşünüyor musunuz? Hayır düşünmüyorum yüzde 60, bazen yüzde 18, evet yüzde 20.
Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenlere Giresun Ticaret Borsası'nı öneriyoruz.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık