• 15 Mayıs 2012, Salı 9:27
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GİRESUN HASAN ALİ YÜCEL ÜNİVERSİTESİ
Benim hayalim Giresun'a kurulan üniversiteye Hasan Ali Yücel isminin verilmesiydi. Olmadı!
Hadi ondan vazgeçtim; Görele'ye açılan Güzel Sanatlar Fakültesine bile Hasan Ali Yücel ismi verilmedi. Ne büyük vefasızlık!
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar'ın Görele'de yaptığı bir konuşma derdimi depreştirdi.
Önce ilimiz üniversitesine rektör olarak atanan Prof. Dr. Aygün Attar'ı tebrik ederken bu atamanın ilimize, üniversitemize ve Sayın Attar' a hayırlı olmasını dilerim. Uzun zamandır vekil rektörlerle yönetilen Giresun Üniversitesi'nin artık bir rektörü var.
Ülkemizde rektör atamalarıyla ilgili sistem sorunu başlı başına bir tartışma konusu olsa da bugün gelinen noktada ilimiz üniversitesinin rektör sorununun çözülmüş olmasını önemsiyoruz.
Artık zaman çalışma zamanı!
Hasan Ali Yücel Üniversitesine gelince:
Rektör Attar ilçe ziyaretlerini sürdürürken Görele'de Belediye Meclisine Başkanlık yapmış ve Hasan Ali Yücel'le ilgili şöyle demiş: “ Görele Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Milli Eğitim Bakanını çıkaran bir ilçedir.”
Rektör Attar'a bu hassasiyeti için teşekkür ediyoruz. Ancak Türkiye Cumhuriyetinin ilk Milli Eğitim Bakanı'nın memleketinde açılan bir üniversiteye o şahsiyetin isminin verilmesi şık olmaz mıydı?
Bırakınız üniversiteye isminin verilmesini, kendi ilçesinde açılan bir fakülteye o ismin verilmesi uygun düşmez miydi? Türkiye'de onlarca üniversiteye, yüzlerce fakülteye buna benzer isimler verildi. Cumhuriyetin ilk Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in ismini yaşatacak bir üniversite bir fakülte bulunamadı kendi öz memleketinde…
Bu sitemimiz elbette Rektör Attar'a değildir. Ancak Sayın Attar'ın bu konuşması bizde bir umut kapısı açtı.
Giresun Üniversitesi'nin adını Hasan Ali Yücel olarak değiştirmek bir rektörün işi olmayabilir. Buradaki yasal işleyişin nasıl olduğunu da doğrusu bilmiyorum ancak mutlaka bunun bir yolu vardır. Ve rektörlere de düşen bir söz olmalıdır.
Bunun çok zor olabileceğini hatta imkânsız olabileceğini de düşünmüyor değilim. Ancak Görele'ye açılan Güzel Sanatlar Fakültesi'nin isminin yeniden düzenlenmesinin daha kolay olduğunu düşünüyorum.
Hasan Ali Yücel'in memleketinde kendi adına açılan bir fakültenin olması çok uygun düşecektir. Bilmiyorum belki bu da imkânsızdır.
Öyleyse Giresun Üniversitesi bünyesinde bundan sonra açılacak yeni fakültelerden birisine Hasan Ali Yücel adının verilmesi gerektiğini şimdiden not almalıdır Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar…
Özetleyecek olursak: Giresun Üniversitesi'nde bir isim değişikliği yapılması mümkünse orada, değilse Görele'ye açılan fakülteye Hasan Ali Yücel ismi verilmeli. O da olmazsa yeni açılacak fakültelerden birinde Cumhuriyetin ilk Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Ali Yücel ismi yaşatılmalı.
Bu konuda hassasiyetine inandığım Rektör Attar'dan bir gayret bekliyorum. Görele'de Hasan Ali Yücel'i anmasından cesaret alarak bu beklentimi yüksek sesle seslendirme ihtiyaca duyuyorum. 
Ve düşlerimin umuda dönüştüğünü hissediyorum.        

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık