• 08 Ocak 2020, Çarşamba 15:51
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GİRESUN GERÇEĞİ

Hani, Temel'in mezar taşına ne yazdırdığını bilmeyen yoktur sanırım. 
Biz yinede yazalım Temel'in mezar taşına ne yazdırdığını: “Hastayım dedum inanmadınız ya şimdi ne oldi…” Biz o kadar yazıyoruz inanmıyorsunuz; TUİK yazınca yer yerinden oynadı Giresun'da. Ya şimdi ne oldi!
Konunun ve rakamların bir kere daha üstünden geçelim istiyoruz.
Türkiye İstatistik Kurumu her yıl ülkenin çeşitli konularını içeren raporlar yayınlar. Sonuçta devletin resmi bir kurumudur ve yayınladığı raporlar da bu açıdan çok önemlidir.
TÜİK'in 2018 yılına ait Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla değerlerini içeren raporu geçen hafta basına ve sosyal medyaya yansıdı. Bu raporda biz öncelikle Giresun'un fotoğrafına bakmak istedik. Rakamlar Giresun için ne söylüyordu?
Ne söylese beğenirsiniz? Durum hiç de iç açıcı değil maalesef!
Giresun, Türkiye'de ekonomisi en fazla daralan il olmuş. 
TÜİK'in rakamlarına göre Türkiye 2018 yılında yüzde 2.83 oranında büyümüş. Neden yüzde 5, yüzde 8 veya yüzde 10 değil diye ayrıca tartışabiliriz. O bir başka yazının konusu, biz Giresun'a bakıyoruz ve ilimizin de bu oranda büyümüş olduğunu düşünüyoruz değil mi?
Değilmiş; Türkiye ekonomik anlamda büyürken Giresun yüzde 2.81 oranında küçülmüş. Ekonomistler buna eksi büyüme diyorlar. İşin bir başka yanı ise 81 il sıralamasında en fazla da Giresun küçülmüş… Listenin dibindeyiz. 
Bir başka acı gerçek ise, ekonomisi küçülen 16 ilin de Karadeniz Bölgesinde olması.
Komşularımız da küçülmüş diye üzülsek mi sevinsek mi bilmiyoruz.
Trabzon yüzde 0.37,  Samsun yüzde 1, Sinop yüzde 2.81 ve Giresun yüzde 2.81 oranında ekonomik anlamda küçülmüş. TL bazında kişi başına GSYH miktarına göre de Çankırı ve Sinop'un üstünde Giresun. Halkı en fakir il Çankırı, Sinop ve Giresun olarak en alttan itibaren sıralanıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu böyle diyor. Devletin resmi kurumu Giresun'un ekonomik anlamda küçüldüğünü tescil ediyor böylelikle.
Şimdi diyeceksiniz ki bu görmek için uzman olmaya gerek yok ki; çıkın Gazi Caddesi'ne ve önünüze gelen herkese Giresun ekonomisini sorun. Bundan daha gerçekçi tespitler yapamazlarsa ne olayım! Öyle rapora falan da gerek kalmadan bir bir anlatsınlar size Giresun gerçeğini. Ekonomik küçülmenin hangi boyutlarda olduğunu bir de halktan dinleyin.
Eh, onlarınınkinin resmi bir yanı yoktur ancak resmi rakamlardan daha gerçektir.
TÜİK'in rakamları törpülediği, küçülmenin bu raporda yazanlardan daha fazla olduğu konusuna girmiyoruz. Resmi rakamlar bile yeterince ürkütücü. İnsan, neler oluyor demeden edemiyor. Ne oldu da böylesine küçüldük sorusuna cevap arıyor zihinler.
Ülke az ya da çok büyürken Giresun neden küçülüyor? Genel Türkiye büyümesi Giresun'a neden yansımıyor? Bu küçülme daha nereye kadar sürecek? Ne zaman bu eksi büyümeyi aşıp da artı büyümeye geçeceğiz? Bu sonucu ortaya koyan olumsuzluklar nelerdir?
Yoksa gelecek yıllarda küçülme devam mı edecek? İnsanın aklına onlarca soru geliyor. Giresunlu ne zaman şöyle bir oh diyecek? Tünelin ucunda bir ışın var mı dersiniz?
Bu sonucu oluşturan bazı siyasi, sosyolojik ve ekonomik nedenler vardır mutlaka. Bilimsel bir analizi vardır bu gelişmenin. Yani bir açıklaması olmalı!
Bu nedenleri bulup ortadan kaldıramadığımız sürece raporlarda bu rakamları değiştiremeyiz. İnsanımızın refah düzeyini bir milim iyileştiremeyiz. İlimizin ekonomik karnesi önümüzde ve notlarımız çok kötü. 
Bu gidişle yaşam kalitesi açısından bir üst sınıfa yükselmemiz imkânsız gibi görünüyor. Hatta bir sonraki karne bundan da kötü olabilir.
Bu raporun muhatapları kendilerini biliyorlardır. Yıllardır biz aynı gerçekleri yazıp çiziyoruz ve hiç de dikkate alınmıyoruz. Dilerseniz devletin resmi kurumunun değerlendirmesini de kulak arkası ediniz! Ediniz ancak bir gün karşınıza çıkarsa şaşırmayınız. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık