• 14 Kasım 2018, Çarşamba 17:10
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

GELİN KAYASI VE ATATÜRK SİLUETİ

Söz konusu gelin kayası Giresun’a 20 Km uzaklıkta olan Taşhan köyünde. Atatürk silueti de gelin kayasının sağ üst köşesinde. Görmek için belli bir noktadan ve belli bir açıyla bakmak gerekiyor.
    Aslında ülkemizin birçok yerinde gelin kayaları bulunmakta. Bölgemiz de gelin kayaları yönünden oldukça zengin… Bildik bir efsanenin ürünü gelin kayaları! Türkiye’nin her yerinde anlatılan efsaneler de üç aşağı beş yukarı aynıdır.
    Atatürk siluetleri de ülkemizin pek çok yerinde görünüyor. 
    Bazı yerde bir gölge, bazı bölgede bir bulut ve bazı yerlerde de kayaların oluşturduğu bir görüntünün Atatürk’e benzetilmesidir işin aslı. 
    En çok bilinen de Ardahan’ın Damal ilçesinde bir dağın gölgesinin ovaya düşmesiyle oluşan görünümdür. 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında saat 17.50- 18.10 saat diliminde, havanın güneşli olduğu anlarda görünür Atatürk silueti Damal’da. 
    Bu bir turizm malzemesidir bir başka açıdan bakıldığında. O tarihlerde bölgeye turlar düzenlenir. İnsanlar bu silueti görmek için Damal’a giderler.
    Yerel yönetim, Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri adıyla etkinlikler düzenliyor her yıl. 
    Giresun Taşhan’da bulunan gelin kayası, gelin kayaları efsanelerine uygun bir görünüm ortaya koyarken aynı zamanda üzerinde barındırdığı Atatürk siluetiyle de dikkat çekiyor. Deyim yerindeyse ikisi bir arada!
    Gelin kayasını yöre insanı zaten biliyor. Atatürk siluetini eski kartpostalları inceleyen Hüseyin Gazı Menteşeoğlu keşfetti 2011 yılında. Menteşeoğlu’nun açıklamaları yerel gazetelerde yayınlandı. 
    Bugün bile gazete ve Internet sitelerinin arşivlerinde bu açıklamaya ulaşmak mümkün. Mesela Çavuşlu Haber Internet sitesi 24. 01. 2011 tarihli paylaşımında bu açıklamaya fotoğraflarla yer vermiş. Çavuşlu Haber bu haberle ilgili olarak Yeşilgiresun’u kaynak göstermiş. Yayınlanan fotoğrafa baktığımızda Atatürk siluetini görmekteyiz gerçekten.
    Hiçbir zaman gelin kayaları efsanelerini ve Atatürk siluetlerini tartışmaya açmayı düşünmedik. Gelin kayası efsaneleri çok önemli bir kültürel zenginliktir ülkemiz için.
    Atatürk siluetleri de Türkiye Cumhuriyeti insanlarının Atatürk’e duyduğu sevginin bir ürünüdür. Her baktığı yerde sevdiği insanın varlığını görmek gibi bir şey!
    Bugün yapılanlar ise bu değerlerin tanıtımı ve yöreyle bağlantılarının öne çıkarılmasıdır. Biz nerden bilecektik Ardahan’ın Damal ilçesini Atatürk siluetiyle anılmasaydı.
    Aynı şeyler Giresun için de bir değer ifade edebilir. Giresun’un tanıtımına katkı sağlayabilir. Giresun adının öne çıkmasına vesile olabilir. 
    Aslında konuyla ilgili olarak Giresun Valiliği Altyapı Hizmet Müdürü Tamer Uzuner’in bir açıklaması bir umut ışığının göründüğüne işaret sayılabilir.
    Sayın Uzuner Gelin Kayası’na seyir terası yapılacağını açıklamış. 
    Önce çevre temizliği yapılacak. Gelin Kayası bir özel mülkiyette bulunuyor. Sahibiyle görüşmeler yapılmış. Bu görüşmeler sonunda Gelin Kayası kamuya açılacak. Ve bir seyir terasıyla turizme kazandırılacak. 
    Özellikle çevresel bir temizliğe ihtiyaç olduğuna biz de tanık olduk. Gelin Kayasını görmeye gelenler ve o noktadan manzarayı seyredenler çevreyi aşırı derecede kirletmişler. O görünüm o bölgeye hiç yakışmıyor.
    Atatürk siluetinin çok da farkında olduğumuzu söyleyemeyiz. Gelin Kayası’nın bu yönünün de işlenmesi gerekiyor diye düşünüyoruz. Bir proje yapılıyorsa bu bölgeyle ilgili, Atatürk siluetinin de bu projeye katılması önemli bir değer katacaktır yöreye.
    Bu haliyle bile muhteşem bir manzarası var Gelin Kayası’nın.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık