• 18 Mart 2012, Pazar 11:59
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

FİSKOBİRLİK'TE GERÇEKLERİ GÖRMEK İSTEMİYORLAR
 Dilim varmıyor ama Fiskobirlik'te tam bir kayıkçı kavgası yaşanıyor.
Kimse işin özüne inmiyor. Fiskobirlik'in neden bu hale geldiğini görmek istemiyor. Onun için de bir kör dövüşüdür gidiyor. 
Hükümetle veya siyasetçilerle Fiskobirlik yönetimi arasındaki kavga yeni değil ki! 2000 yılından bu yana her dönem siyasetçilerle Fiskobirlik yönetimi arasında bir sürtüşmedir gidiyor. Çünkü her şey 2000 yılı Haziran ayında çıkan 4572 sayılı kanunla başlıyor. 
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçildiği ilk yıllarda Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem'di. Başbakan ve Giresunlu siyasiler az kavga etmediler Salih Erdem'le… Seçilmemesi için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Fiskobirlik üzerinden muhalefet yapıldığını söylediler.
Ve.” Salih Erdem gider Fiskobirlik'te sorunlar biter” dediler.
Biz o gün de bu gün düşündüklerimizi yazıyorduk. Çünkü sorunun gerçek nedeni siyasilerin dediği gibi değildi.  Birleri gidince sorun bitmeyecekti…
Sonra yönetimler değişti ancak sorun çözülmedi ve kavga bitmedi. Görüldüğü gibi bugün de devam ediyor. Eğer sorunun gerçek nedenleri üzerinde görüş birliği oluşturamazsak uzun yıllar daha bu sürtüşme devam eder. 
Fiskobirlik yönetimi İşçi çıkarma kararı almış. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. İlimizde işsizliğin bu boyutlarda yaşandığı bugünde evine ekmek götürme imkânı bulan Fiskobirlik çalışanlarının işlerini kaybetmelerini kabul edemeyiz. Yönetim buna bir çözüm getirmek zorunda.
Ancak bu noktada siyasilerin ortaya çıkıp işçi çıkartamazsınız demesi tamamen siyasi bir yaklaşımdır.
Bir kere Fiskobirlik 4572 sayılı yasaya göre özerk bir kuruluştur. Siyasilerin özerk bir kuruma karışmaları hukuken doğru değildir. Nasıl herhangi bir fındık fabrikası personelle ilgili bir karar alırken siyasiler müdahale etmiyorsa Fiskobirlik'e de edemez. Ediyorsa siyaset yapıyordur. Fiskobirlik üzerinden muhalefet yaptırmam diyenler Fiskobirlik üzerinden iktidarcılık yapıyorlar demektir.
Bu tavır siyasi pirim yapar mı? Yapar!...
Fiskobirlik'te görülmesi gereken gerçek nedir?
Türkiye'nin 2000 yılında belirlediği tarım politikasının sürdürülmesi Fiskobirlik'te yaşanan sorunların gerçek ve tek nedenidir. Bu politika değişmezse Fiskobirlik'te sorunlar çözülmez ve dahası artarak devam eder.
Bu politikalar 2000 yılında 57. Hükümet tarafından belirlendi. Bugünkü hükümetin bunda bir kabahati olamaz!... Kabahati şu: Bu politikaları aynen sürdürmesi!
Fiskobirlik'in fındık piyasasından çıkması ve özel sektörün etken olmasına yönelik bir sistemi oturtmaya çalışan bu süreci sürdürüyor olması bu hükümetin kabahatidir.
Bu hükümet bu politikanın doğru olduğunu düşündüğü için değişiklik yapmaya gerek görmemiş olabilir. O zaman bu hükümetin il bazındaki siyasileri de bu politikanın gereği olarak Fiskobirlik üzerinden siyaset yapmayacaklar.
Bir ilin milletvekili ilinde bir kurumdan işçi çıkartılmasına seyirci mi kalsın?
Hayır! Asla! Ama bu sorunun çözüm yöntemi bu değildir. 
Onların görmemezlikten geldiği, bütün bu tartışmaların nedenini söylüyoruz. 4572 sayılı yasa… Bu yasa durdukça bu sorunlar çözülmeyecek. O siyasetçi siyaset yapacaksa o yasanın değiştirilmesi için çaba harcayacak. 
Yapamayan gider yapan gelir demekle olmuyor. Çok gidenler oldu çok gelenler oldu ama olmadı. Sorun birilerinin gidip birilerinin gelmesiyle çözülecek kadar basit değil. 
Yıllarca böyle basite indirgeyerek bakıldığı için kronik bir vakaya dönüştü Fiskobirlik ve yaşanan sorunlar… Hala aynı basitlikte bakılmaya devam edilirse bazı organların kaybedilmesi siyasilere rağmen korkarım kaçınılmaz olacaktır. 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık