• 26 Mart 2013, Salı 9:22
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

FİSKOBİRLİK'İN PİRAZİZ DEPOLARI
 Atatürk'ün “ Fındık başta olmak üzere diğer belli başlı ürünlerimizi ilgilendiren birlikler kurulmalıdır” düşüncesiyle 1938 yılında kurulan Fiskobirlik nesi var nesi yok satışa çıkarmış.
Müşterisini bulduğu her şeyi satıyor. Fiskobirlik'in özerleşmesi kurum ve fındıkçı açısından daha iyi olacaktır diyenlere duyurulur. Daha iyi olacak dediğiniz nokta bu olmalı!
Satılacak depo- tesis ve araziler arasında Piraziz depoları da var. Ancak CHP İlçe teşkilatı bu satışa karşı çıkıyor. 
İlçe Başkanı Nezir Kelleci konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak konunun önemine dikkat çekmeye çalıştı.
CHP Piraziz İlçe Başkanı Nezir Kelleci' yle basın açıklaması yapacağı günün öncesinde bir radyo programında birlikte olduk. Fiskobirlik'in dünden bugüne geçirdiği süreci değerlendirirken özellikle bugün ortaya konulan gerçekleri kamuoyuna duyurmaya çalıştık.
Fiskobirlik hazırlanan bir plan ve buna bağlı uygulanan bir politikayla fındık piyasasından çıkartılıyor. Artık Fiskobirlik fındıkta bir dünya markası falan değil. 
Olmasını da kimse istemiyor. 
Fiskobirlik kâğıt üzerinde hâlâ dev bir yapılanma gibi görünüyor. Eğer Internet sitelerine koydukları rakamlar yanlış değilse 233 bin 820 ortağı var kurumun. 
Kâğıttan kaplan dedikleri bu olmalı!
Tüm- Köy- Sen İl Temsilcisi Orhan Kara'nın bir yazısından aldığım rakamlara bakılırsa güncellenen ortak sayısı 107 bin 442.
Aynı kaynağa göre 2010 yılında 11 bin 096 ortak beyanname vermiş ve 6 bin 588 ortak genel kurula katılmış. 
Belli ki fındıkçı da Fiskobirlik'i gözden çıkarmış. 
Fiskobirlik'in Piraziz'de hizmet binası, depoları ve arsasıyla toplamda 5025 metrekarelik bir alanı var. Fiskobirlik bu alanı satıyor. CHP İlçe teşkilatı da bu malların kamuya ait olduğunu ve gerçek sahiplerinin Pirazizli ortaklar olduğunu öne sürüyor.
CHP İlçe Başkanı Nezir Kelleci bu konuya dikkat çekmek için hazırladığı basın bülteninde şu konulara özellikle dikkat çekiyor:
Cumhuriyetin ilanından sonra büyük önder Atatürk'ün talimatıyla toplanan 1. Ulusal Fındık Kongresi sonrasında 1938 yılında kuruluyor Fiskobirlik.
Belli amaçları var: Ortaklarının ürünlerine sürekli satış olanağı ve pazarlar yaratmak, piyasaya istikrar getirmek, fındığı yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda en iyi biçimde değerlendirmek, üretimi kontrollü ve bilimsel yöntemlerle geliştirmek, üretim araçları sağlamak, standartlara uygun yüksek kalite ürün teslimini teşvik etmek, fındığın ülke içinde tüketimini özendirmek, fındık ihracatını artırmak, ürün çeşitlendirme ve geliştirme projeleri üretmek gibi… 
Peki, CHP İlçe Başkanı Nezir Kelleci ne istiyor? Bir kere gelecekte kullanılabilir ümidiyle bu tesislerin satılmamasını istiyor. 
Satılacaksa, elde edilen gelirle Pirazizli ortakların ortaklık paylarının ve Fiskobirlik'ten alacaklı olanların paralarının ödenmesini istiyor.
Bir de Belediye'nin bu bölgeyi yeşil alan ilan ederek hem satışın önlenmesini hem de ilçeye yeşil alan kazandırılmasını istiyor.
CHP İlçe Başkanı Nezir Kelleci, bunların yanında satışın kime ve nasıl yapılacağını da dikkatle takip ettiklerini vurguluyor. 
Bütün bunlar yapılmazsa Piraziz halkı olarak kamuya ait bu tesislere kimseyi yaklaştırmayacaklarının altını çiziyor.
Piraziz bu anlamda bir örnek olacaktır. Çünkü bu gidişle Fiskobirlik çok şey satacağa benziyor. 
Yöre insanının bu satışlar karşısında alacağı tavır çok önemli olmalı.  

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık