• 26 Ocak 2017, Perşembe 9:10
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

FINDIKTA ALAVERE DALAVERE
 Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın SGK Hizmet Binaları'nın açılışında yaptığı konuşmanın fındıkla ilgili bölümü yerel basında haber oldu. Yerel gazeteler ve Internet siteleri bu konuşmaya geniş yer ayırdı.
Peki, SGK Hizmet Binaları'nın açılışında fındıkla ilgili bir konuşma yapmanın konuyla ne ilgisi var diyebilirsiniz… Memlekette münafık mı yok, hemen ilişki kurdular!
Efendim, anayasa değişikliği halk oylamasına gidecekmiş de onun için fındıkçıya işaret çakıyormuş Sayın Cumhurbaşkanı.
İnsanların ağzı torba değil ki çekip büzesin; sanki fındıkçıya işaret çakmasa halk oylamasında evet demeyecekler! Biz neler gördük neler…
Gerçi düğün değil bayram değil, eniştemiz bizi neden öpüyor demek de içimizden geçmiyor değil. Konuşmanın yeri ve zamanı biraz manidar bize göre de!
Sayın Cumhurbaşkanı bu konuşmasında “Fındık üreticilerini alaverecilerin eline bırakmayın” diyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gerekli tedbirleri almasını söylüyor. Vatandaş sömürülmesin diyor.
Bu sırada protokolde oturan Sayın Bakanın görüntüsünü veriyor kameralar; Bakan Bey gülümsüyor bunları dinlerken. O da mı manidar buluyor bu konuşmayı dersiniz!
Bu manzarayı gördüğünüzde ülke yönetimine yeni gelmiş bir yönetimin fındık gerçeğiyle ilk defa karşılaştığını sanırsınız… 
Sanki Türkiye'nin fındık politikasını 15 yıldır bunlar yönetmiyorlar! Sanki fındık üreticisini bu duruma bunlar getirmediler! Alaverecilerin işlerini bunlar kolaylaştırmadılar! 
FKB' siz bir piyasa oluşmasını bunlar sağlamadılar sanırsınız…
Yıllardır Türkiye'yi tek başınıza siz yönetiyorsunuz, tarım ve fındık politikasını siz oluşturuyorsunuz; bilerek ya da bilmeyerek milli ürünlerimiz üzerinde kararlar veriyorsunuz.
Durum ortada; 15 yıldır uyguladığınız fındık politikasının başarılı olduğunu düşünüyorsanız bu konuşmanın ne gereği var? Vatandaş halinden memnun olmalı…
Yok; 15 yıldır uyguladığınız fındık politikasının vatandaşı alaverecilere teslim ettiğini düşünüyorsanız o zaman da oturur nerede hata yaptığınızı görmeye çalışırsınız.
Ekonomik Kurul toplantılarında Sayın Cumhurbaşkanı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanıyla konuyu görüşebilir. Görüş ve önerilerini söyleyebilir hatta talimatlar verebilir. 
Ya da bakanlar kuruluna başkanlık ettiği bir toplantıda ilgili bakanlarla konuyu görüşerek alınacak tedbirleri müzakere edebilirler. Sayın bakandan gerekli tedbirleri almasını isteyebilir ve daha sonra da takipçisi olabilir.
Manzara o ki Sayın Cumhurbaşkanı konuştu ve bakan gülümseyerek geçiştirdi.
Vatandaş ise mesajı aldı, Cumhurbaşkanı Fındığa Sahip Çıktı… Ne güzel manşet!
Bakan Faruk Çelik'in geçen yıl yaptığı çıkışların alavereciler tarafından nasıl püskürtüldüğünü biliyoruz. Bu bakan mı gerekli tedbirleri alacak?
 Alsın da görelim o zaman! Merak ediyoruz ne tür tedbirler alacak ta fındık fiyatları üretici bazında yükselecek? 
Vatandaş sömürülmeyecek?
İşte piyasa, işte bakan ve işte Cumhurbaşkanı'nın konuşması; yaşayıp göreceğiz.
Sayın Erdoğan başbakanlığı döneminde; Devlet olarak depolar kurup fındığı biz alalım, hiç olmazsa vatandaş sömürülmesin demiş. Demiş ama yapamamış.
Nerede o depolar, nerede fındık alan devlet ve nerede o sömürülmeyen vatandaş? Varsa devletin fındık aldığı yer gidip devlete satalım fındığımızı!
Gerçekçi olacaksak iki yıldır fındık üretimi düşük ve piyasalarda talep var ancak birileri fiyatın yükselmesinin önünü kesiyor. Bunlara da alavereciler deniyor. Buraya kadar tamam, buradan sonrasına ise kimsenin gücü yetmiyor… 
Halkımız ne güzel söylemiş değil mi: Alavere dalavere, fındıkçı Mehmet bahçeye… 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık