• 20 Haziran 2013, Perşembe 9:16
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

FAİZ LOBİSİ VE FAİZ
 İstanbul Taksim meydanında yaşananları kim organize ediyor? 
Aynı kaynaktan çıkan farklı görüşler var: Dış mihraklar, provokatörler, bir grup marjinal, üç- beş çapulcu ve faiz lobisi!
Diğerlerini hemen her konudan tanıyoruz ancak faiz lobisiyle ilk kez karşılaşıyoruz. Onu tanımıyoruz. Çok da tanımamız istenmiyor olacak ki bir iki gün konuşulduktan sonra bir daha adı sanı anılmaz oldu.
Faiz lobisi kimdir, nedir, neler yaparlar, ne işler çevirirler, nerelere burunlarını sokarlar, bugüne kadar neredeydiler, birileri nasırlarına mı bastı, menfaatleri mi engellendi, rahatları mı kaçtı, siyasi ilişkileri var mıdır, hangi siyasi görüşe yakındırlar, ihtiyaç duyduklarında istedikleri her ülkede bu tür organizasyonlar yapabilirler mi, korunakları var mıdır, nasıl palazlanırlar, hangi ülkelerde iş yaparlar?
Soruları daha uzatmaya gerek var mı? 
Taksim'de yaşananlarla bağlantıları gerçekten nedir? 
Faiz lobisi adı anıldıktan sonra da Taksim'de eylemler devam ediyor.
Ya teşhis edildiklerinden rahatsız olmadılar ya da teşhis edilmelerine rağmen aldırmıyorlar. 
Ya kendilerini teşhis edenleri ciddiye almıyorlar ya da teşhis edenleri bir daha adlarını anmamak üzere etkisiz hale getirdiler. Ya da gerçekten onların bu işte bir günahları yok.
Aslında bütün şartlar için de durum vahim! 
Kendilerini teşhis edenleri ciddiye almayacak kadar güçlülerse durum vahim.
Kendilerini teşhis edenleri etkisiz hale getirmişlerse durum daha da vahim!
Hiç günahları yoksa hükümet yanlış bir tespit üzerinden yürüyorsa bu eylemlerin ortadan kaldırılması nerdeyse imkânsızdır ve bu hepsinden vahim.
Faiz ve faiz meselesi çok hassas bir konu… Geçmişi neredeyse insanlığın var oluşuna kadar gidiyor. İslamiyetlin ilk yıllarında o kadar yaygın ki bu konuyla ilgili çok sayıda ayet var Kuran-ı Kerim'de.
Hazreti Peygamberin Veda Hutbesi'nde faize özel bir bölüm ayrılmış.
Ancak ülke yönetiminde İslam felsefesini açık veya kapalı olarak rehber aldığı görüntüsü veren bugünkü hükümetin söylemlerinde faiz konusuna hiç girilmiyor.
Mesela; kadınların başlarını örtmesi dini inançla ilgili bir konu olarak ele alınıyor. Bunun dini bir emir olduğu vurgulanıyor. 
Başbakan sık sık dindar bir nesil yetiştirmekten söz ediyor. Dini içerli kurumların önü açılıyor, inançla ilgili söylemlerde özel vurgular yapılıyor.
Ancak faiz de dini bir konu olmasına rağmen onunla ilgili bir söylem geliştirilmiyor. Bankalarda, finans kurumlarında, uluslar arası ticari kuruluşlarda ve ekonomiyle ilgili her alanda faizin her türlüsü dinen caizmiş gibi işlem görüyor. 
Kişiler arsında, kurumlar arasında bazen yasal bazen da yasal olmayan oranlarda faiz alınıp veriliyor. Çekler senetler, bonolar, tahviller elden ele dolaşıyor ancak bu işlemlere bağlı alınıp verilen faizler hiç gündeme gelmiyor. 
Aynı siyasi görüşün kurucusu Necmettin Erbakan en azından faizi kaldıracaklarını söylemişti. Bu yönetime göre faiz almanın da vermenin de dinen bir mahsuru yok anlaşılan; olsaydı mutlaka ona da bir el atarlardı.
Faizin mubah sayıldığı bir yerde faiz lobisinin olması da kaçınılmazdır.
Kazançlarını artırmak için her yolu denemeleri de!
Bir ayet ve bir hadisle bitirmek istiyorum. Bakara Suresi: “ Allah alışverişi helal faizi haram kıldı” 
Hazreti Peygamberin Veda Hutbesi: “ Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir.”
Faiz lobisinin ve bugüne kadar faiz lobisinin farkında olmayanların dikkatine!

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık