• 26 Haziran 2019, Çarşamba 16:46
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

FAİZ HARAMMIŞ

Faizin haram olduğunu bilmeyen mi vardı diyeceksiniz eminim.  Öyleyse nedir bu faiz çılgınlığı? Hiç de harammış gibi bakmıyoruz faize, alıyoruz da veriyoruz da!
İçtiğimiz çayı bile helal ve haram diye sınıflandıran; helale harama bu kadar önem veren bir yönetim faizin haram oluşundan hiç de rahatsız görünmüyor.
Saçı açık diye kadınları günahtan korumaya çalışan anlayış bütün bir ülke halkının faiz gibi bir haramı işlemesinden rahatsız olmuyor.
Dinen haram sayıldığı için alkollü içki içilmesini önlemeye çalışanlar yine dinen haram sayılan faizin bu kadar yaygın oluşuyla ilgili bir çalışma yapmıyorlar.
Dini hükümlerin bir bölümü çok önemliyken bir başka bölümü önemsiz mi?
Saçı açık kadınlarımızı günahtan korurken faiz vermek zorunda kalanlara aldırış etmemek doğru mu? Bir dönem çok yaygındı, “Dinimin gereği olarak başımı örtmek zorundayım” deniliyor ve konunun dinen önemi vurgulanıyordu.
Biz de dinimizin gereği olarak faiz vermek istemiyoruz!
Buyurun ülkeyi yönetenler; vatandaşın dini inancıyla ilgili bu sorununa bir çözüm bulun. Dinimiz faiz haram diyor ve bu ülkenin insanları faize avuç avuç para vermek zorunda kalıyor. Göz göre göre haram işliyoruz. Günaha giriyoruz. Cehennem yolcusuyuz kısaca!
Cumhurbaşkanlığına bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan faizin haram olduğuna dair yazı aldık. Yazıya gerek var mıydı diyebilirsiniz, vardı. Çünkü bankaların aldığı kredi faizlerini masum göstermek isteyen var bu ülkede.
Evet beyler bayanlar, bankalardan aldığınız kredinin faizleri de dinen harammış. Zaten bankalar da faize faiz diyecek kadar açık sözlüler. Öyle kar payı, katılım payı gibi kılıflara da ihtiyaç duymuyorlar. 
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş imzalı yazıda faizle ilgili şöyle deniliyor. 
“İslam'da faizin her türlüsü kesin bir şekilde haram kılınmıştır. Bu itibarla, bir zaruret bulunmadıkça herhangi bir kuruluştan kredi kullanmak suretiyle faiz almak da vermek de caiz değildir. 
Zaruret ise, kişinin kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık ve güvenlik içinde yaşamalarını sağlayan vazgeçilmezleridir. Netice itibarı ile müslümanın bu tür faizli muamelelerden kaçınması gerekir”
Evet fetva bu. Nasıl kaçınacaksak!
Buna göre var mı bir kaçış yolu? Kredi aldınız ve dolayısıyla faiz verdiyseniz günah işlemişsiniz demektir. Ülke yönetiminde yönettiği insanları günahtan uzak tutmaya çalışan, bu görünümü vermeye gayret eden, dini kavramları siyasete alet eden ve kişisel yaşamında dini emirlere uymaya çalışıyor görünümü verenlerin, oruç tutup sokakta iftar verenlerin bir dini emir olan faiz konusunu hafife almalarını anlamak mümkün değil.
En fazla faizi düşürüyoruz diyebiliyorlar o kadar. Ancak dinde çoğu haram olanın azı da haramdır. Piyasada satılan ürünlere Helal Gıda Sertifikası vererek haram ve helal gıda ayırımı yapanların faiz konusunda da bir şeyler yapması gerekmez mi?
Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, var mı aramızda kredi alıp da faiz ödemeyen? 
Yok neredeyse? Korkutmak gibi olmasında, büyük günah işliyorsunuz.
Bu ekonomik modeli sürdürenler bu günahın neresinde, onu bilmiyorum ancak dinen faizin her türlüsü harammış. Faizsiz kredi bulabilir misin onu da bilmiyorum!
Ha, bu benim için bir zaruretti diyerek yaptığınız savunmayı ne derece dikkate alırlar orası da belli değil. Hastalık durumunda hastayı hastaneye taşımak için bir araba almak zaruret midir, ya da güvenlik açısından lüks bir daire almak zorunda kalmak da bir zaruret midir onu da tartışabiliriz gibi görünse de faizin her türlüsünden uzak durun diyor Diyanet.
Ülkeyi yönetenlerin yapacağı, en azından söyleyeceği bir şeyleri olmalı halkı haramdan ve günahtan korumak için. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık