• 02 Mart 2012, Cuma 9:57
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ESKİ SAYAÇLARI YILDIZ MI YAPACAKLAR?
Bir sabah elleri tornavidalı iki genç kapınızı çalarsa şaşırmayın. Bazıları şaşırıyormuş!
Ben de bu ülkede bazı şeylere bazılarının hâlâ şaşırıyor olmasına şaşırıyorum!
O ellerinde tornavidayla kapınızı çalan gençler elektrik dağıtım şirketinden geliyorlar. Onlar da işlerini yapmak için o saatte kapınıza dayanmışlar, yani emir kulları…
Neymiş o elleri tornavidalı gençlerin işi? Elektrik sayaçlarınızı değiştirecekler. Öyleyse buyursunlar çalışsınlar.
Çalışsınlar da bu iş de nereden çıktı? Bu işin parasal bir değeri de olmalı… Olmaz olur mu? Faturanız gelince görürüsünüz.
İşin şakası bir yana Giresun'da elektrik dağıtım işini alan Aksa Elektrik 3516 sayılı yasa doğrultusunda bir çalışma yapıyor. Ölçüler ve Ayarlar Yasası ve Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğine göre 10 yılını doldurmuş elektrik sayaçlarının muayenelerini yapma adına sayaçları tümüyle değiştiriyor.
Yeni sayaç bedelini, sökme takma ve damgalama ücretlerini de vatandaştan alıyor. Bu işlemlerin bedelini bir sonraki faturanızla ödüyorsunuz.
Söz konusu yasa ve yönetmelik 10 yılını doldurmuş su, elektrik ve doğalgaz sayaçlarının muayenelerinin yapılması sorumluluğunu 31 Aralık 2009 tarihinde yapılan bir değişiklikle dağıtım şirketlerine vermiş.
Giresun'da elektrik dağıtım işini yapan şirket 10 yılını doldurmuş sayaçların muayenelerini yapmak zorunda. Ancak her önüne gelen sayacı paldır küldür söküp değiştirme zorunda değil.
Önce bir muayene edecek, gerekirse ayarlamalarını yapacak ve bunlarla olmazsa değiştirecek. Ama bizde kökten çözüm uygulanıyor. Değiştir gitsin!...
Bir de söktükleri sayaçları babalarının malı gibi alıp götürüyorlar. İtiraz ederseniz bırakıyorlar… Oysa söktükleri eski sayaçları aboneler ceplerinden almışlardı! Bırakmıyorlar ki vatandaşlar sayaçlarını hatıra olarak saklasınlar…
Peki, dağıtım şirketi eski sayaçları ne yapacak? Çöpe mi atacak? Rivayetler muhtelif, dedikodu çok, iddialar farklı ancak onlara şimdilik girmeyelim.
Nasrettin Hocay'a sormuşlar; “Eski ayları ne yapıyorlar” diye, O da “Kırpıp kırpıp yıldız yapıyorlar” demiş. Bizim dağıtım şirketi de herhalde eski sayaçlardan yıldız yapacak!
Aslında konu ülkenin gündeminde… Basında bununla ilgili çok sayıda haber ve yorum yer alıyor. Her bölge kendi dağıtım şirketinden şikâyetçi… Giresun basınında da bu konuyla ilgili haber ve yazılar yayınlanmış olacak ki Aksa Giresun İl Müdürü Beytullah Özbayram 31 Ocak 2012 tarihinde uygulamayla ilgili geniş bir açıklama yapmış.
Özbayram; bakım ve onarın yapıldığında aboneye 62 TL yansıtıldığını, sayaç yenilemenin ise 48 TL olduğunu ifade ediyor. Fiyatları Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın belirlediğini, abonelerin isterlerse sayaçlarını kendilerinin alabileceğini açıklıyor. Giresun'da 250 bin abone varmış ve bugüne kadar 8 bin sayaç değiştirilmiş.
Bütün bunları yazdıktan sonra Tüketici Hakları Derneği'nin dikkat çektiği rakamları da yazmak zorundayım. 28 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının tebliğine göre tek fazlı elektrik sayacının muayene ücreti 3,1 TL, tamir ücreti 6.7 TL.
Elektrik sayaçlarının yenilenmesini tüketiciye yapılan bir haksızlık olarak gören Tüketici Hakları Derneği konudan rahatsızlık duyanların şikâyetçi olmalarını öneriyor. Giresun'da şubesi olmayan Tüketici hakları Derneği'nin genel merkezinin telefonu 0 312 425 15 29.
İsteyen bu telefondan daha ayrıntılı bilgi alabilir ve yine isteyen konuyu Tüketici Sorunları Hakem Heyetine taşıyabilir.
İşte o kapınıza gelen elleri tornavidalı iki elemanın geliş nedeni; şaşıracak bir şey yokmuş değil mi? Asıl şaşırmanız gerekenler onların ardından gelecek olanlarmış.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık