• 19 Aralık 2018, Çarşamba 17:08
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Kısaca EYT olarak ifade edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlara büyük bir haksızlık yapıldığı ap açık ortadadır.
Şunun için; bu çalışanlar işe girdiklerinde 25 yıl çalışıp emekli olacaklarını biliyorlardı. Yasalar öyleydi ve yaşamlarını buna göre planlamışlardı.
Emeklilik yaşının uzatılacağı, 25 yılı doldursalar ve yeterli prim ödeme gün sayısını sağlasalar bile yaşı tamamlayamadıkları için emekli olamayacaklarını bilseler belki de işe girmeyecek farklı bir çalışma alanı seçebileceklerdi.
Çalışma hayatı nihayet iki taraflı bir anlaşmadır.
Çalışan, çalışacağı kurumla karşılıklı bir anlaşma yaparak işe başlar.
Şartlardan bazılarını beğenmediğinde o işyerinde çalışmaktan vazgeçebilir. Başka seçenekler aramaya başlar.
Burada da çalışana 25 yıl çalışıp şu kadar gün prim ödediğinde emekli olacağı söylenmiştir. Çalışan bu yılı göze alarak iş hayatına adım atmıştır.
Gel zaman git zaman emekli olma şartları çalışan aleyhine değiştirilmiştir. 
Emekli olma yaşı ileri bir tarihe ertelenmiştir.
Çalışan kandırılmıştır. 25 yılda emekli yapacağız diye işe aldıklarına yaş dayatması getirilmiştir. Hem 25 yıl, şu kadar gün prim ve şu yaşa kadar da çalışmaya devam!
Emeklilik yaşını 65 e çıkaran yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra çalışma hayatına başlayanların diyeceği hiçbir şey yoktur. Emeklilik yaşının 65 olması başlı başına tartışılabilir. Az diyebilirsinizi çok diyebilirsiniz ancak yasa açıktır ve yürürlüktedir. İşe girerken ne zaman ve hangi yaşta emekli olacağınızı bilir, işinize gelmezse o işte çalışmaya başlamayabilirsiniz.
Seçme ve tercih kullanma hakkınız var.
Ama EYT de durum böyle değil, çalışanları 25 yılda emekli olacaksınız diye işe alıp sonra tek taraflı olarak bir de yaş kriteri koymanız ne hukuka sığar ne de ahlaka!
Bu grup çalışan resmen aldatılmıştır.
Sağ gösterip sol vurulmuştur.
Emri vaki yapılmıştır. İnsanların gelecekleri karartılmıştır.
Emeklikte 65 yaş uygulaması EYT grubunu kapsama almamalıydı. Yasalar geriye doğru işletilmemeliydi. 
Burada adaletsizlik ve haksızlık yapılmıştır.
Bugün gelinen noktada Emeklilikte Yaşa Takılanlar bu haksızlığın giderilmesini istiyorlar. Bir şekilde bu adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını istiyorlar.
Kaldırılmalı da!
Hatta hükümet dışında kalan siyasi partiler de aynı görüşte. Bunu seçim beyannamelerine koyanlar var. Seçim meydanında söz verenler var.
Ancak iktidar partisi yanaşmıyor.  Muhalefetin de gücü yetmiyor.
EYT den iktidar partisine destek olup oy verenler yok mudur? Vardır; bu da bir Türkiye gerçeğidir. O da farklı bir konu… Bu sorunu dikkate almayan bir siyasi partiye bu sorundan yakınan birileri nasıl destek olurlar, onu da anlamak mümkün değil!
Efendim, Emeklilikte Yaşa Takılanları yaşlarını beklemeden emekli ettiğimizde ülke bütçesi bunu kaldırmazmış! Hiç inandırıcı değil!
Neden inandırıcı değil? Muhalefet emeklilere bayram ikramiyesi vereceğim dediğinde de hep bir ağızdan, ülke bütçesi bunu kaldırmaz demişlerdi. Görün bakın işte pek ala kaldırabiliyormuş. Bunu da kaldırır beyler, endişe etmeyin!
Ya da iki de bir gündeme getirdiğiniz vergi barışına ve prim yapılandırılmasına ne demeli? Devlet vergi alacağını, SGK prim alacağını veya ceza ve faizlerini silebiliyor.
Ve bunları ülke bütçesi kaldırabiliyor.
Siz de biliyorsunuz ki EYT çalışanları emekli olduğunda Türkiye batmayacaktır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık