• 09 Mayıs 2012, Çarşamba 9:33
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

DOĞANKENT'TE DANDU KALESİ
Harşit vadisine tepeden bakan kalelerden biriymiş Dandu Kalesi. En bilineni Bedrama Kalesi'dir.
 Kale muhteşem bir zirveye kurulmuş. Harşit çayının kollarından olan Kavraz Deresi'ni ve Doğanket ilçesiyle Dergözü Köyünü kuşbakışı seyrediyorsunuz. Dandu kalesi hem Doğankent ilçesine hakim hem de Kavraz vadisine…
Doğankent'in Kürtün yönünde çıkışında Dandu Kalesi yazan tabela dikkatimi çekmişti. Tabelanın rengi burada tarihi bir eser olduğunu anlatmaya yetiyordu.
Geçen hafta Dandu Kalesi'nin bulunduğu zirveye çıkma şansını yakaladım.
Aslında kale yerine kale kalıntısı demek daha doğru olacak. Çünkü ortada kaleden çok bir kale kalıntısı var.
Dandu Kalesi Doğankent'in Süttaşı Mahallesi sınırları içinde kalıyor. Beyaz renkli granit taşlarının çokluğu nedeniyle bugün Süttaşı Mahallesi olarak bilinen bölgenin eski adı Dandu'dur. 1837 yılında Kürtün-i Bala kazasına bağlı Harşit Nahiyesi'nin köylerinden birisidir Dandu… Onun için de kaleye Dandu Kalesi denilmektedir.
Kale'nin olduğu yer Süttaşı Mahallesinin Belen mevkiinde kaldığı için Belen Kalesi olarak da biliniyor tarihi kale…
Her ne kadar ilçe merkezinde Dandu Kalesi levhası olsa da bazı kaynaklarda Andon Kalesi olarak geçiyor Doğanket' deki tarihi kalıntılar.
Kalenin yapılış tarihi bilinmiyor. Bölgeye ilk yerleşenlerin Urartular olduğu bilgisine rastlanıyor tarihi kaynaklarda. Kaleyi ise Andon adında bir Rum'un yaptırdığı anlatılıyor halk arasında… Kalenin içinde bulunan kilise çanının dan-dun diye çalmasına yakıştırmayla kaleye Dandu Kalesi denildiği de rivayet ediliyor.
Tarihi bilgileri bir yana bırakarak günümüze gelecek olursak gözlemlerimizi şöyle sıralayabiliriz.
Süttaşı Mahallesi Belen mevkiine kadar araba yoluyla çıkıldıktan sonra kaleye ulaşmak için 15- 20 dakika yürümek gerekiyor. Kalenin hemen alt kısmı fındık bahçesi olduğu için bahçe yolunu takip ederek zirveye ulaşabiliyorsunuz.
Zirve muhteşem… Doğanket ve Kavraz deresini bir uydu görüntüsü izler gibi seyrediyorsunuz.
Kale bölgesi bitki örtüsünün işgali altında!... Çam, ham fındık, kestane gibi ağaçlar kale duvarının kalıntılarını tamamen örtmüş durumda. Doğal kayalardan oluşan zirvenin dışında kalıntılarla çevrelenmiş alan geniş bir düzlük. Bir kısmında ağaçlar kesilerek belli bir bölüm açılmış.
Kale kalıntısı bugüne kadar hiçbir restorasyon çalışması görmemiş. İnsanlar müsait olan yerlerde ateş yakıp piknik yapmışlar.
Bazı bölgelerde yapılan kazılar akla define arayıcılarını getiriyor. Belli ki bu amaca yönelik olarak bu tarihi kalıntı bazılarının iştahını kabartmış.
Uzaktan bakıldığında bu dağın zirvesinde böyle bir kalıntının olabileceği insanın aklına gelmiyor. Doğal örtü tarihi kalıntıları gizlemiş.
Dandu Kalesi'nin yeterince tanıtım da yapılmamış.
Kale kalıntılarının ortaya çıkması için bitkisel bir temizlik yapılması gerekiyor.
Ve bilinçli bir restorasyon çalışmasıyla tarihi kalıntının gerçek boyutlarının ortaya konulması öncelikli ikinci iş olmalı.
Bunun için de Doğanket Kaymakamlığı ve Belediyesi'nin özel bir çalışma yapması gerekiyor. Bu çalışmayı il düzeyinde destekleyerek Kültür Bakanlığı'nın bu tarihi esere ilgisinin çekilmesi gerekiyor.
Yoksa çoğu kaybolmuş bu tarihin eserin doğanın kendi şartları içinde tamamen yok olması kaçınılmaz olacaktır.
Benim için ilginç bir gündü.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Resul aslan Resul aslan 03.04.2020 01:39

Merhaba. Hiç kuşkusuz o kaleye yeteri kadar ilgi gösterilmediğini makalenizde yazdığınızı tasdiklerim. 2013 yılında aklımdaki fikrimi arkadaşlarıma açtım ve icraate koyarak ciddi bir ilgiyi biz göstererek o kaleye bayrağımızı dalgalandırdık . Bu hareketle kaleye olan ilgi bir nebze arttı , kale ile ilgili proje hayalleride ama icraate konulmadı. O kalede artık sancağımız var bilmenizi istedim selamlar.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık