• 15 Mart 2013, Cuma 8:19
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

DERSHANELER KAPANACAK MI ?
 Evet; hükümet kapatmasa da bir süre sonra dershaneler kendiliğinden kapanacak.
Dershanecilik ülkemizde çok önemli bir sektör… Not aldığım kaynaklar beni yanıltmıyorsa 2011- 2012 eğitim dönemi kapsamında 3961 dershane sektörde hizmet veriyor.
Aynı dönem kapsamında 1milyon 219 bin 472 öğrenci bu kurumlardan özel eğitim alıyor. 50 bin 163 öğretmen de dershanelerde öğretmenlik yapıyor.
Rakamları yuvarlatırsak 4 bine yakın dershane, 1 milyon 200 binden fazla öğrenci ve 50 binin üzerinde öğretmen…
Böylesine geniş bir sektörde hizmet üreten, istihdam sağlayan ve toplumsal psikolojiye olumlu destek sağlayan dershaneler kapatılabilir mi? 
İki açıdan bakmak gerek!
Birincisi dershaneler neden var? Dershanelerin var oluş nedenlerini ortadan kaldırdığınızda dershaneler de ortadan kalkar. Yani üniversitelere giriş sınavlarını kaldırırsanız dershaneler de kapanır. 
İkincisi ise ülkede uyguladığınız eğitim politikanızda köklü değişiklikler yaparsanız bu politikalar sonunda dershaneler de kapanmak zorunda kalır.
Bir başka yöntem daha var ki onun uygulanacağını sanmıyorum.
Hükümet dershaneleri kapatan bir düzenleme yapar ve dershaneleri kapatır.
Bu tepki çekeceği için bunun uygulanma şansı yok gibidir.
Başbakan sormakta geç kaldığı bir soruyu dillendirdi; “ Okullar varsa dershane neden var?” 
Başbakan'ın bu sorunun cevabını bilmediğini sanmıyorum. Okullarda verilen eğitimle çocuklarımız üniversite giriş sınavlarını kazanamadıkları için veliler avuç avuç para veriyorlar dershanelere… 
Veliler dershanelere avuç avuç para veriyorlar da çocukları istedikleri üniversiteyi kazanıp düşledikleri bölümlere girebiliyorlar mı? Ne gezer! 
Dershaneler 100 üzerinden 80 alan öğrenciyi belki 90 a yükseltebiliyorlar; ancak 60 lık bir öğrenciyi 90 a yükseltemiyorlar. 
Peki, 60 lık öğrencileri kaydetmiyorlar mı? Yüzlerce öğrenci kaydediyorlar. Bunlar üniversite kazanabiliyorlar mı? Hayır! 80 lik öğrencinin dershaneye ihtiyacı var mı? Hayır!
Bunları bir veli olarak söylüyorum.
Bir de başka boyuttan bakalım: Devlet üniversitelerinin yanında vakıf üniversitesi adıyla açılan özel üniversiteler var. Onlar girmek için çok puana ihtiyacınız yok. Biraz paranız varsa girdiniz gitti! Bunlara girmek için dershaneye gitmeye de ihtiyaç yok.
Bir de sayıları hızla artan özel okullar var. Öğrencinizi bu okullara verdiğinizde artık dershaneyi düşünmeyeceksiniz. Dershane müşterileri hızla azalıyor.
Son yapılan eğitim reformuyla yabancı sermayeli eğitim kurumlarının da Türkiye'ye girmesi bekleniyor. Özel ve paralı eğitim alanların dershane müşterisi olmasına da psikolojik olarak gerek olmayacağına göre dershanelerin kapanması kaçınılmaz olacaktır.
Zaten Başbakan da dershane sahiplerine  “ Özel okullara dönüşürseniz biz de destekleriz” demedi mi? 
Bütün bunlar gerçekleşirken devlet liselerinde parasız okuyan öğrencileri nereye koyuyoruz? 
Onlar da zorunlu eğitimin olanaklarından yararlanarak okullarını bitirecekler ve toplumun bir bireyi olarak hayatlarını sürdürmeye devam edecekler. 
Onlar üniversite okumayacaklar mı? Herhalde onların da okuyacağı bir üniversiteleri olacaktır. 
Bu üniversitelerin hayatlarını ne kadar kolaylaştıracağı konusunda ise bir fikrim yok doğrusunu isterseniz.  

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık