• 28 Mayıs 2020, Perşembe 15:03
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

DARBE YASALARI

Ülkemiz geçen bir haftayı boş ve gereksiz bir tartışmayla geçirdi.
Yönetimin söylemlerine bakılırsa muhalefet darbe çağrısında bulunmuş. Muhalefet ise bunun tamamen asılsız olduğunu söylüyor.
Çok ilginçtir, herkes darbeye karşıdır ancak ülkeyi de darbecilerin yaptığı yasalarla yönetmekten geri durmazlar. Bugün bu yönetim darbe yasalarıyla ülkeyi yönetirken, yönetime aday olan muhalefet de bir seçim kazanarak yönetime gelse aynı yasaları uygulayacak.
Gençler sadece okudukları ve dinledikleriyle bilebilirler ancak bizim kuşak bugün ülke yönetiminde esas olan yasaların çoğunun 12 Eylül 1980 yılında yapılan darbeden sonra hazırlanan anayasa ve yasalar olduğunu yaşayarak biliriz.
Her ne kadar darbenin lideri; hazırlattığı 12 Eylül Anayasası'na koydurduğu bir geçici maddeyle kendisinin ileride yargılanmasının önünü kesmeye çalışmışsa da onun düşündüğü gibi olmadı ve darbe yapmak suçuyla yargılanarak tarihe geçti. 
Ancak yargılanan darbe liderinin koyduğu yasalar bugün yürürlükte.
Darbeyi ve darbenin liderini yargılayanlar, darbe yasalarıyla memleket mi yönetilirmiş deyip o yasaları kaldırmadılar. O anti demokrat yasa hükümlerini kaldırarak darbe önsesine dönmediler. 
Bu yasalar bir darbe yönetiminin koyduğu baskıcı uygulamalardır deyip onların kaldırılmasını sağlamadılar.  
O yasalara sahip çıkarak 18 yılı bu yönetime ait olmak üzere ülkenin 30 yılına damga vurdular. Sorarsanız hepsi darbe karşıtı ve oldukça demokrat yöneticiler.
Çok sıcak bir konu olduğu için ilk örneğimizi bu alandan verelim. Seçim barajı bir darbe ürünüdür. 12 Eylül darbesinden önce seçim barajı yoktu. Seçim barajı darbe yönetiminin getirdiği bir uygulamadır. Ve 30 yıldır yönetime gelen darbe karşıtları darbecilerin koyduğu bu barajı kaldırmadılar. 
İsterlerse bir saatte kaldıracakları darbe kalıntısı seçim barajını kaldırmıyorlar.
Yine çok belirgin bir örnek var önümüzde. Darbe yönetiminin getirdiği YÖK'ü de kaldırmıyorlar. 80 darbesinden önce bu ülkede YÖK falan yoktu. Darbeciler getirdi bu yapılanmayı ama darbe karşıtı olan yönetimler kaldırmak bir yana adeta kucakladılar!
Kim ne desin 12 Eylül darbesiyle en büyük yıkımı sendikalar ve çalışanlar yaşadı. Siz bakmayın öyle memur sendikalarının falan varmış gibi görünmelerine; grevsiz ve lokavtsız sendika mı olurmuş?
Darbecilerin getirdiği sendikalar yasası da o haliyle yürürlükte. Darbeci ne yazmışsa aynen bugün de uygulanıyor. Darbe karşıtı yönetimler bu yasaları olduğu gibi uyguluyorlar. Bir inceleyiniz darbe öncesi çalışanların hakları darbeyle nasıl ellerinden alınmış! Darbe karşıtı siyasiler darbenin el koyduğu sendikal hakları neden geri vermiyorlar?
Son örneğimiz de daha sonra kendisini cumhurbaşkanı seçtiren darbe liderinin kendisi için geliştirdiği cumhurbaşkanlığı hak ve yetkileriyle ilgi olacak. O hak ve yetkiler de tüm darbe karşıtı cumhurbaşkanları tarafından kullanıldı ve kullanılıyor.
Darbe liderinin kendisine tanıdığı hak ve yetkiler bugün virgülü dahi değiştirilmeden uygulanıyor. Özal darbeye karşıydı, Demirel bizzat darbenin muhatabıydı, Sezer çok demokrattı, Gül de darbe karşıtıydı ancak hak ve yetkilerinden çok mutlulardı.
Bugün de darbeye kaştı olanlar bu hakları seve seve kullanıyorlar.
Hani bunu darbeciler kendileri için getirmişti!
Geriye doğru baktığımızda kimler geldi kimler geçti diyoruz. Özal, Yılmaz, Çiller, Ecevit, Demirel ve diğerler; hiç birisi darbe yasalarından rahatsız olup değiştirmediler. Ancak hepsi de darbe karşıtıydı.
Darbe karşıtlığı darbe yasalarını ve onun kurumlarını kaldırmakla olur.
Neden seçim barajını indirmiyorsunuz? Darbeci iyi mi yapmış yoksa!
Evet darbeci değilsiniz ama darbecilerin yaptıklarına da ses çıkarmıyorsunuz.   


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Seçim Eriçok Seçim Eriçok 29.05.2020 22:55

Darbe yasası gibi tek konular üzerinde yasa değiştirmek değil Tamamen delik deşik edilen ANAYASA Laik,Demokratik Cumhuriyet düzenine uygun Çok Partili CUMHURİYET sistemine dönülerek yeni Anayasa ve Laik,Adil Düzen içerikli Yasalar üretilip hepsinin yenilenmesi gerekir görüşündeyim. Düşüncesinden dolayı içerdekiler var iken hırsız,yolsuz,yankesici,fetöcü,Tefeci,Katiller dışarıda.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık