• 22 Haziran 2012, Cuma 9:12
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ÇÖP ÇÖP ÜSTÜNE
Geçen hafta yerel gazetelerde ve Internet sitelerinde çöple ilgili iki farklı habere genişçe yer verildi.
Bunlardan birisi Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'in çöple ilgili yaptığı açıklama, diğeri ise Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır'ın yine çöple ilgili bir tespitiydi.
Aynı konuda yapılan bu iki değerlendirme birbirinden uzak iki noktayı işaret etmekteydi.
Vali Dursun Ali Şahin Giresun'un çöp sorununa 100 le 150 yıllık bir süreci kapsayacak bir çözüm bulduklarını söylerken, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır çöp sorununun Türkiye'nin sorunu olduğunu vurguluyordu. Yereli aşan bir sorundu…
Hani bazen “ Bir iyi bir de kötü haberim var ” derler ya!
Sizi bilmem ama ben de Burhan Takır gibi düşünüyorum. Bu sorun yereli çoktan aşmış, yerel kaynaklarla çözülemeyecek kadar büyük ve önemli bir hâl alıyor gün geçtikçe… Keşke Vali Bey'in dediği kadar kolay olsa! Kim istemez ki…
Bir kere sorunun çözümünden ne anladığımızı netleştirmemiz gerekiyor. Vahşi depolamaya devam mı edeceğiz yoksa dünyanın çöp sorununu çözen ülkelerinin yaptığını mı yapacağız?
Şehirlerimizin çöpünü toplayıp gidip Allah'ın dağına bir yerlere mi dökeceğiz yoksa modern teknolojilerle donatılmış tesislerde işleyerek hem çöpten kurtulup hem de geri dönüşümle ülke ekonomisine gelir getirici bir üretim mi gerçekleştireceğiz?
Yıllardır birinci yöntemle yerleşim yerlerinin çöplerini bir yerlere döküyoruz. Bu bazen bir deniz kıyısı, bazen bir dere vadisi bazen da bir dağ başı oluyor. Son yıllarda sahil yolunun yapımıyla kazandığımız alanların doldurulması şeklinde gerçekleşti.
Çöplerin döküleceği alanların seçiminde hep tartışma çıktı. Yöre insanı haklı olarak tepki gösterdi. Eylemler yapıldı, davalar açıldı.
Yanılmıyorsam, Bulancak Pazarsuyu Deresi içinde bir alanın seçimiyle başlayan tartışmalar Espiye Armelit üzerinden Görele Çavuşlu' ya kadar uzandı. Pazarsuyu bölgesi konusunda hafızama çok güvenemiyorum ancak Armelit bölgesi konusundaki tartışmaları çok iyi hatırlıyorum.
Çavuşlu zaten çok yeni… Taş ocağı yatağına kurulacak Katı Atık Bertaraf Tesisi işinin mahkeme kararıyla durdurulduğunu biliyoruz. 
Şimdi bu noktada Vali Beyin iyi haberini hatırlatabiliriz. Yerel gazetelerde ve Internet sitelerinde yer alan habere göre Giresun Valiliği yeni bir çöp depolama alanı keşfetmiş. Bu alan kentin çöpünü 100 le 150 yıllık bir süreyle depolamaya yetecek kadar büyükmüş.
Peki, nerdeymiş bu alan? Görele ilçesi Aydınlar beldesi ile Tirebolu ilçesi Mursal köyü arasındaki ormanlık alanmış!
Yani vahşi depolamaya devam!... Çalışmalar hızla ilerliyormuş. İnşallah 8- 9 ayda tamamlanacak, Mart 2013 e yetişecekmiş.
Yine tam bu noktada Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır'ın sözlerini hatırlatmada fayda görüyorum. Bu iş yerel kaynaklarla olacak iş değil.
Sorun bu denli apaçık ortadayken neden gerçekçi olamıyoruz?
Çöp sorununu çözmek bu kadar zor mu? Dünyanın gelişmiş ülkeleri nasıl çözmüşlerse biz de öyle çözeceğiz. İlk defa bizim başımız gelmiyor ki? Bu şaşkınlık neden Allah aşkına!...
Dağa taşa vahşice çöp depolamak yerine modern ülkelerin ve şehirlerin uyguladığı teknolojiyi uygulayarak bal gibi çıkarız işin içinden; bu işin çağdaş bir yöntemi yok mu? Var ama öyle basit rakamlarla olmuyor denildiğini duyar gibiyim!
Kimse kusura bakmasın; bu ülke bu istikrarlı ve güçlü ekonomisiyle bu işi yapamıyorsa daha ne zaman yapacak? Yoksa o kadar güçlü değil miyiz?
Derede tepede çöp dökecek yer arayacağımıza Ankara'nın yolunu mu arasak demek geçiyor içimden! Bu ekonomik büyüklükten payımızı bugün alamazsak ne zaman alacağız?

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık