• 23 Mayıs 2013, Perşembe 8:58
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

CHP SÜRECE DESTEK VERMEK ZORUNDA MI?
 Bazılarının barış, bazılarının çözüm süreci dedikleri terör örgütünün eylemsizlik dönemine ana muhalefet partisi CHP'nin ve diğer muhalefet partisi MHP'nin destek vermediğini biliyoruz.
MHP'nin destek vermeyişine o kadar tepki verilmezken CHP'nin sürece destek vermeyişi herkesi derinden etkilemişe benziyor.
Sanki CHP sürece destek vermek zorunda! 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu süreçle ilgili başta Meclis olmak üzere kamuoyuna yeterince bilgi verilmediği için, süreç içinde terör örgütüyle bazı pazarlıklar yapıldığını öne sürerek içeriğini bilmedikleri bir sürece destek vermeyeceklerini açıkladı.
Ana muhalefet partisinin hükümetin terör politikasını doğru bulmama hakkı olamaz mı? 
Hükümet bu aşmada kendince doğru olduğunu söylediği bir politika izliyor. Hatta Başbakan bu politikayı baldıran zehri içme pahasına sürdürüyor. Muhalefet de hükümetin bu yöntemini eleştiriyor. 
İsteyen beğenir isteyen eleştirir.
Sürecin sonunda herkes bir bedel öder. Halk uygulayanı da eleştireni de değerlendiriyor. Yarın fikri sorulduğunda diyeceğini de der!
Muhalefetin de kendince çözümle ilgili düşünceleri ve politikaları vardır. Hükümetin uygulamalarını desteklemek zorunda değildir.
Bunun da ya bedelini öder ya mükâfatını görür. 
Süreci desteklemeyen muhalefet bundan zararlı çıkacakmış; Çıksın! O onların sorunu…
Oy kaybedeceklermiş, silkineceklermiş; 
Muhalefetin oy kaybetmesinin tasası size mi düştü? O Onların tercihi.
Burada sanki başka bir ayrıntı var. 
Muhalefetin, özellikle ana muhalefetin destek vermeyişi sürecin meşruluğunu tartışılır mı kılıyor yoksa? 
Ana muhalefet destek verirse süreç meşruiyet mi kazanacak? CHP bunun için mi süreç taraftarlarınca sürekli eleştiriliyor? 
Muhalefet destek vermese de süreç işliyor. En azından terör örgütü eylem yapmıyor. Ülkenin hiçbir yerinde bazıları temkinli yaklaşsa da bir terör olayı yaşanmıyor. Yaşanan başka terör olaylarını adı bilinen örgüt üstlenmiyor ya da yapmıyor.
Her yerde barış türküleri söyleniyormuş.
Gazeteler sürecin ne kadar başarılı yürüdüğünü yazıyor. Televizyon konuşmacıları da öyle… Halk da süreci destekliyormuş! Daha ne istiyorsunuz?
Sürecin sahibi hükümetin oylarının arttığı söyleniyor.
Bütün bunlar muhalefet desteklemediği halde gerçekleştiğine göre muhalefetin süreci desteklemediğini bu kadar eleştirmeye neden gerek duyuluyor ki?
Bırakın herkes işini yapsın, herkes inandığı politikayı savunsun.
Bir de şu akil insanlar var; onları da boşu boşuna yoruyorsunuz. Halk hükümeti ve süreci desteklediğine göre akil insanlara neden ihtiyaç duyuluyor onu da anlayamadım bugüne kadar! Hani halk da bir tepki olsa, halkı ikna etmeye çalışacaklar diyeceğim. Öyle bir tepki de yok.
CHP ana muhalefet partisi olarak bu süreci desteklemiyor. Bunu da açık açık ilan ediyor. Bu politikasıyla halkın karşısına çıkıyor ve halka da anlatıyor. Halkın CHP'nin söylediklerine inanıp inanmayacağı kendi bileceği bir iştir.
Halkı etkileyeceklerinden korkuluyor olmasın! 
Halka inanıyorsak, sağduyusuna güveniyorsak CHP'yi halkla baş başa bırakınız. Halk diyeceğini diyecektir zaten… 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık