• 19 Eylül 2013, Perşembe 10:52
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ÇEKİLDİLER Mİ ÇEKİLMEDİLER Mİ ?
 Terör örgütünün Türkiye dışına çekilmeyi durdurduğunu açıklaması yeni bir tartışma başlattı. Terör örgütü geçtiğimiz mayıs ayından bu yana ülke dışına çekildiğini söylüyordu.
Geçtiğimiz aylarda tartıştığımız “ Silahlı mı çekilecekler silahsız mı?” konusunun yerine bugün başka bir şey tartışıyoruz.
Hükümet, bizzat Başbakan silahlarını bırakarak gidecekler derken gazete ve televizyonlarda yer alan görüntülerde terör örgütü mensuplarının çekilme görüntüleri olduğu söylenen fotoğraflarda çekilmenin silahlı olduğu görülüyordu.
Bizim ülkemizde tartışma biter mi? Silahlı mı silahsız mı?
Tartıştığımız bir başka konu ise terör örgütünün gerçekten çekilip çekilmediğiydi.
Başlarına adam koyup sayacak halimiz yok ya! Ne derlerse inanıyoruz.
Bir de bu çekilmenin neye karşılık olduğu tartışılıyordu. Hükümete ve hükümeti oluşturan siyasi partiye sorarsanız, “ Terör örgütü silahlı mücadeleyi kaybetmiş, kayıtsız şartsız ülkeyi terk ediyordu” Hükümet de bir büyüklük gösterip “ Bütün ülkeyi kapsayan demokratik bir açılım” yapacaktı.
İnanmak isteyen inanabilirdi!
Gerçekten de takdir edilecek gelişmeler oldu. Hiç çatışma olmadı. Anadolu'nun hiç bir yerine bir tek şehit cenazesi gelmedi. Gerçekten analar ağlamadı. 
Barış sürecini etkilemesin diye o bölgeden hiçbir olumsuz haber yer almadı gazetelerde ve televizyonlarda. Bugün de almıyor. O bölgede ne olup bittiğini kimse bilmiyor. 
Şu bir gerçek ki eylemsizlik ve çatışmasızlık döneminden herkes memnun.
Mayıs ayından bu yana geçen zamanda çekilmeyle ilgili bazı notlar ve açıklamalar küçük de olsa bazı gazetelerde yer aldı. 
Mesela MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural Görele'de “ Örgüt çekilmiyor devlet çekiliyor” dedi. 
Örgütün yaşlı, kadın ve hastaları çekilme adına yurt dışına gönderdiği, asıl eylemci kadronun çekilmediği ortaya atıldı. Hatta Başbakan'ın Akil Adamlarla İstanbul'da yaptığı bir toplantıda, terör örgütünün ancak yüzde 15 inin yurt dışına çekildiğini söylediği yer aldı haber bültenlerinde. Bu oranı daha sonraki aylarda yüzde yirmi diye ifade edenler oldu.
Gelelim bugün ki tartışmalara: 
Bugün çekilmenin durdurulduğunu açıklayan terör örgütü 4 ayda 600 teröristin çekildiğini de duyurdu. Bu da yüzde yirmi oranındaymış.
Çekilmenin durmasıyla ilgili en anlamlı yorumu yine Oktay Vural yaptı. “ Zaten çekilme yoktu ki, ne durması!” dedi. 
Rakamlardan yola çıkarak bir konuda kendimi ikna edemiyorum. Terör örgütünün yüzde yirmisi 600 kişiyse tamamı 3 bin kişidir. Biz ülke olarak 30 yıldır bu 3 bin kişiyle mi baş edemiyoruz? 
Bu ülke insanına bu konuda doğru bilgi verilmediğini düşünüyorum. Ve terör örgütünün de yurt dışına falan çekildiği söylemini doğru bulmuyorum.
Şuna inanıyorum. Önümüzdeki yerel seçimlere kadar bu ülkede herhangi bir terör eylemi olmayacaktır. Adını ne koyarsanız koyun seçim dönemini böylece geçireceğiz.
Sonra! Sonrası şu; Terör eylemlerini başlatan ve besleyen taleplerin karşılanıp karşılanmadığını görüp yaşayacağız. 
Gönlümüz barıştan yana. Ancak barış ülke gerçeklerini yok saymakla gerçekleşmiyor. Bir de her şeyi abartarak. 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık