• 30 Kasım 2012, Cuma 9:32
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ÇAVUŞLU 'DA NELER OLUYOR? (I1)
 Bu teknik rapor üzerine Ordu İdare Mahkemesi 06. 01. 2012 tarihli kararıyla ÇED raporunu ve buna bağlı olarak verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararını iptal ederek yürütmeyi durdurma kararı veriyor.
Hukuk kararını veriyor ancak gergin ve uzun mücadele devam ediyor.
Bu karar üzerine Katı Atık Birliği Başkanı sıfatıyla Giresun Valisi iki şey yapıyor. 
Bir, bu tesisi kurabileceği farklı bir arazi bulmak, iki yeni bir olumlu ÇED raporu hazırlatmak.
Farklı bir yer bulunduğunda tesis oraya kurulacak ve Vali Bey hukuka saygılı olduğunu, mahkeme kararına uyduğunu ortaya koyacak. 
Bu arada farklı bir yer bulunamazsa tekrar Çavuşlu' ya dönmek için de elinde yeni ve olumlu bir ÇED raporuna sahip olması lazım.
Yine Görele ilçesi Aydınlar Beldesi sınırları içinde bir yer bulunuyor Katı Atık Bertaraf Tesislerini kurmak için. Bu defa o yörenin insanları karşı çıkıyor yapılacak tesislere. Eylemler ve tepkiler bu defa o bölgeden yükselmeye başlıyor.
Bölgede yapılan teknik çalışmalar sonunda önerilen ikinci yerin uygun olmadığı anlaşılıyor. Ve yeniden Çavuşlu gündeme geliyor.
Bütün bu git-geller arasında Çavuşlu Taşocağı mevkisi için yeni bir olumlu ÇED Raporu hazırlanıyor. Artık hukuku zorlamanın zamanı gelmiştir. 
Yeni hazırlanan ÇED Raporuna bağlı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü 17. 04. 2012 tarihili ve 2487 karar no lu ÇED Olumlu Belgesini hazırlayarak proje sahibi Giresun İli Katı- Sıvı Atık ve İçme Suları Birliği'ne gönderiyor. 
Birliğin Başkanı Vali Bey de bu belgeyi bir gün sonra Çavuşlu Belediyesi'ne yazıyor. 
Gergin ve uzun mücadele devam ediyor.
Çavuşlu Belediyesi bir kere daha Ordu İdare Mahkemesinin kapısını çalıyor.
Nisan ayında bu belgeyi alan Valilik farklı bir yer arayışı içinde olduğu için o günlerde harekete geçmiyor. Aylar sonra Kasım ayında mahkeme sonucunu beklemeden yeniden Çavuşlu Taşocağına yönelerek Katı Atık Bertaraf Tesislerinin inşaatını jandarma nezaretinde tekrar başlatıyor. 
Bu çalışmalara da Danıştay Genel Kurumunun bir yorumunu hukuki destek gösteriyor. Eski ÇED Raporundaki eksiklikler giderilmişse tesislerin yapılmasında bir mahsur yoktur.
Peki, eski ÇED Raporundaki eksikliler giderilmiş mi?
Arazi ortada, bir yıl önce neyse bugün de o… Eski raporun iptaline gerekçe olan bütün fiziki nedenler ap açık meydanda.15 sayfalık bilirkişi raporunun sonuç bölümünde yer alan olumsuz etkenlerden bir tanesinin bile iyileştirildiğini söylemek mümkün değil. 
Arazinin jeolojik özellikleri, coğrafi yapı, yerleşim birimlerine mesafesi, yer altı ve yer üstü suları birkaç ayda farklılaşma mı gösterdiler?
Ve en önemlisi; yöre halkıyla kamu kurumları arasında gergin ve uzun bir mücadeleyi başlatabilecek bir potansiyel harekete geçmiş durumda.
Hele hele bu çalışmanın jandarma nezaretinde yapılıyor olması yöre insanını oldukça rahatsız etmiş gözüküyor. Askere ve polise her zaman saygılı olduklarını ve olacaklarını vurgulayan yöre insanı mücadelelerini farklın platformlarda sürdüreceklerini ifade ediyorlar. 
Peki, bütün bu gelişmelere siyasiler ne diyor?
Bölgede bütün muhtarlar ve her görüşten siyasi parti mensupları birlikte hareket ediyorlar. Toplantılara ve yürüyüşlere birlikte katılıyorlar. Taşkınlık olmuyor. Eylemlere katılanlar olaysız bir şekilde dağılıyorlar. Sık sık toplantılar düzenleniyor, Vali Bey'le görüşmeler devam ediyor. Tesislerin yapımına da tellerle çevrilmiş bir alanda devam ediliyor.
Yerel siyasiler parti farkı gözetmeksizin tesise karşı çıkıyorlar. Ancak daha üst düzey siyasilerin projeyi destekledikleri söylentileri oldukça yaygın…
Hatta Adalet ve KalkınmaPpartisi milletvekillerinin Katı Atık Birliği Başkanı Vali Bey'in arkasında durduklarını söyleyenler bile var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının işin bir an önce bitirilmesi yönünde baskıları olduğu söyleniyor.
Çavuşlu' da konuştuğunuz herkes; tesislere karşı olmadıklarını ancak yer seçiminin yanlış olduğunu dile getiriyor. Bu tesislerin Çavuşlu' yu tamamen bitireceğinden duydukları endişeleri ortaya koyuyorlar. Ekmeklerinin ellerinden gideceğinden endişe duyuyorlar. 
Ordu İdare Mahkemesindeki davanın kısa sürede sonuçlanacağından ve yeniden yürütmeyi durdurma kararı çıkacağından umutlular. Çünkü arazide bir değişikliğin olmadığını söylüyorlar.
Çavuşlu' da neler oluyor?  Özetle bunlar oluyor.
Peki, bütün bunları nasıl yorumlamak gerek? 
Çöp dünyanın her yerinde; her ülkesinde ve her şehrinde var olan bir olgudur. O ülkeler, o şehirler çöp sorunlarını uzun ve gergin bir mücadele yaşamaksızın nasıl ve hangi yöntemlerle çözmüşlerse biz de aynı yöntemleri uygulamak zorundayız!...(SON)

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık