• 29 Kasım 2012, Perşembe 9:14
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ÇAVUŞLU 'DA NELER OLUYOR? (1)
 Çavuşlu ekmeğiyle, sahiliyle, tarihi kalıntılarıyla ve Ömer Akpınar'ın derlediği türküleriyle ünlü bir beldemiz. Artvin'den, Rize'den, Trabzon'dan gelen otobüslerle ülkenin her yanına Çavuşlu ekmeğinin lezzeti taşınır. 
Bu şirin belde kendisine oranla taşıyamayacağı kadar büyük sorunlarla mücadele etmektedir yıllardır.
 Önce taş ocağı işletmeleri şimdi de çöp tesisleri… 
Çavuşlu, 1995 den bu yana sahil yolunda ve balıkçı barınaklarında kullanılan taşların çıkartılıp taşındığı bir yöre… Karadeniz sahil yolu inşaatında; Yoroz Burnu'yla Armelit arasında yapılan deniz tahkimatlarında, T mahmuzlarda ve balıkçı barınaklarında kullanılan taşların tamamı beldeye yaklaşık 1 Km. uzaklıkta olan taş ocağından çıkartıldı ve taşındı.
Yıllarca Çavuşlu; galeri atımlarında oluşan sarsıntılarla, patlatmalarda kullanılan dinamitlerin sesi ve onlarca taş kamyonunun çıkardığı toz ve gürültüyle yaşadı.
O kadar taş taşındı ki 72 dönümlük bir alan ortaya çıktı.
Sahil yolu yapım çalışmalarının tamamlanmasıyla huzura kavuştuklarını düşündükleri bir anda şimdi de karşılarına çöp problemi çıktı. 
Giresun Katı - Sıvı Atık ve İçme Suları Birliği taş alınarak boşaltılan alana Katı Atık Bertaraf Tesisi kurmak istiyor. Birliğin Başkanı konumunda olan Giresun Valisi Dursun Ali Şahin bu konuda yoğun bir çalışma içinde.
Yöre insanı da, bu tesislerde toplanacak çöplerin yöreye ve çevreye vereceği zararlar nedeniyle beldelerine kurulmasını istemiyor. Bu konuda verdikleri hukuksal mücadeleyi kazanmalarına rağmen, Ordu İdare Mahkemesi 06. 01. 2012 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermiş olmasına rağmen bu yazının hazırlandığı tarih itibariyle jandarma kontrolünde inşaat devam ediyor.
Dolayısıyla yöre insanının tepkisi de… Yerel ve ulusal basına da yansıyan yürüyüşler düzenleniyor, eylemler yapılıyor. Yeniden davalar açılıyor. 
Ve insanlar sormadan edemiyorlar; Çavuşlu' da neler oluyor? 
Çavuşlu Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ve Başkan Yardımcısı Rıza Keskin'e de aynı soruyu sorduk. Mahkeme kararı ve teknik bilirkişi raporlarından oluşan bir dosya koydular önümüze ve Çavuşlu' da olup bitenleri anlatmaya çalıştılar.
Belediye Başkanı tesisin kurulacağı yerin beldeye ve sahile 800 metre olduğunu ve Çavuşlu Belediyesi imar sınırları içinde kaldığını söyleyerek Belediye'den ruhsat alınması gerektiğini ifade ediyor. İki defa inşaatı mühürlediğini ancak mührün söküldüğünü öne sürüyor.
Katı Atık Birliği Başkanı sıfatıyla Vali Dursun Ali Şahin ise o bölgede Özel İdarenin denetiminde inşaat yapılacağı görüşünde. Bunun için de Çavuşlu Belediyesi'ne proje sunma ve ruhsat alma gereği duymuyor.
Yapılacak tesisle ilgili de kafalar çok karışık. Modern bir çöp ayrıştırma, dönüştürme ve imha tesisi mi yapılacak yoksa vahşi depolamanın bir benzeri mi olacak? Resmi adı Katı Atık Bertaraf Tesisi olan yapının mahkeme kayıtlarına giren adı II. Sınıf Düzenli Depomla Tesisi.
Olayın çevresel ve hukuki boyutlarına girmeden tesisin yapılacağı yerde iki gün önce yaptığımız gözlemleri aktarmak istiyorum.
Tesisin yeri 27 köyün kullandığı Çavuşlu- Zıva yolu üzerinde. Çavuşlu deresinin bir kolu bu alandan geçiyor. Belde merkezine ve 7 mahalleye su veren kuyular tesisin hemen önünde bulunuyor.
Eski taş ocağı olması sebebiyle etrafta çok yüksek yarmalar var. Galeri atımları sırasında arazide oluşan çatlakların gelecekte heyelana dönüşmesi beklenebilir.
Görele ilçesi Çavuşlu beldesine yapılacak Katı Atık Bertaraf Tesisleri Giresun il merkezine 70 Km. Buna Bulancak, Piraziz ve Dereli gibi ilçeleri de katarsanız bu uzaklık daha da artacaktır. Bu kadar mesafeden çöp taşımak nakliye açısından hiç de ekonomik olmayacaktır. 
Kaldı ki taşımanın bile başlı başına bir çevre sorunu oluşturması gözden uzak tutulmamalıdır.
Çavuşlu insanının çok önemsediği bir başka kaygısı daha var. Yöre insanı yolcu otobüsleriyle belde dışına sattığı ekmekle geçiniyor büyük ölçüde. Tesisin yapılmasından sonra çöp sularının şehir suyuna bulaştığı ve bu suyla ekmek yapılıyor dedikodusunun kasıtlı veya kendiliğinden yayılmasıyla Çavuşlu' da ekmek işinin biteceğinden kaygı duyuyorlar.
Özetle yer seçimi açısından çok kötü bir tercih yapıldığını söyleyebiliriz. 
Bu tesis buraya yapılmamalı.
Çavuşlu Belediyesi de tesisin buraya yapılmasını önlemek amacıyla Ordu İdare Mahkemesine dava açarak 08.11. 2010 tarih ve 10885- 63395 sayılı ÇED Raporunun iptali ve buna bağlı olarak da yürütmenin durdurulmasını istemiş.
Özetleyerek yazıyorum: Ordu İdare Mahkemesi'nin resen bilirkişi tayin ettiği bir ziraat yüksek mühendisi, bir jeoloji yüksek mühendisi ve bir de çevre mühendisinden oluşan heyet yerinde yaptıkları incelemeden sonra mahkemeye sundukları 06.10. 2011 tarihli raporlarında sonuç olarak şöyle diyorlar:
“ Söz konusu tesisin çevre bilimi, yer seçimi kriterleri, tesisin ve arazinin jeolojik özellikleri gibi hususlar açısından uygun olmadığı değerlendirmesinden hareketle, Çavuşlu Beldesi Taşocağı Mevkiindeki alanın katı atık bertaraf tesisi olarak belirlenmesinin çevre unsurları, coğrafi ve jeolojik yapı, yerleşim birimlerine mesafesi, yer altı ve yüzey suları ile hava unsurları açısından uygun olmadığı görüş ve kanaatindeyiz.” 
Bu teknik raporda geçen bir cümlenin mutlaka göz önünde bulundurulmasını istediğim için onu yazmadan geçmek istemiyorum.
Raporun sonuç bölümünde geçen; “ Yöre halkının keşif sırasında gösterdiği ilgiden de anlaşılabileceği üzere, tesisler için seçilen yerin yöre halkı ile kamu kurumları arasında gergin ve uzun bir mücadeleyi başlatabilecek önemli bir potansiyele sahip olmasından dolayı…”
Bugün bu cümlede geçen gerçekler yaşanıyor Çavuşlu' da... Gergin ve uzun bir mücadele!                                                        (Devamı Var)

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık