• 24 Nisan 2019, Çarşamba 16:14
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

BORÇLA DEVRALDIK DÖNEMİ

Tam olarak “Enkaz devraldık” demiyorlar ama “Şu kadar borçla devraldık” diyorlar.
İkisi aynı şey mi derseniz, evet ikisi de aynı şey!
Hani insanın; “Kardeşim zorla mı verdiler?” diyesi geliyor. Almasaydınız efendim!
Şimdi yerel seçimler yapılıp tamamlandı ya, yeni seçilen başkanlar mazbatalarını alıp koltuğa oturdular ya; ilk sözleri “Şu kadar borçla devraldık” oluyor.
Bunu daha çok el değiştiren belediyelerde görüyoruz. Başkanlar veya siyasi partileri değişmeyen belediyelerde bu söyleme hiç rastlanmıyor.
Sanırsınız ki o belediyelerin hiç borçları yok! Keşke o başkanlarda biraz cesur olup, yeni döneme şu kadar borçla giriyoruz diyebilseler. Ya da şu kadar artımız var diye açıklama yapabilseler. 
Dahası; bunu belediyelerin kapısına asabilseler… Gelirimiz şu, giderimiz bu diyebilseler. Devletten şu kadar kaynak geliyor, biz de şu üretimden şu kadar kazanç sağladık diye yazabilseler. Yani hesaplar olabildiğince şeffaf olsa!
Elbette belediyelerin hesabına kitabına bakan resmi birimler var. Gelir ve giderlerini denetleyen müfettişler var ancak bunu o bölgede yaşayan insanlarla paylaşmanın kime ne zararı olabilir? Yapılabilir bir uygulamadır diye düşünüyorum
Her ne kadar el değiştirmeyen belediyeler borçla devraldık demeseler de borcu olmayan belediye yoktur diye düşünüyorum. Varsa bile sayıları çok az olmalı!
Bunun ülkelerin genel ekonomik durumlarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Ülke borçluysa o ülkenin belediyeleri de borçludur. Bu sürpriz değildir. 
Belediye kaynaklarını en ekonomik bir şekilde kullanmak bir yönetim becerisidir ancak gelir artırıcı bir işletmeye sahip olmayan belediyelerin borçlanmadan iş yapmaları mümkün değildir.
Belediyelerin klasik gelirlerinin dışında gelir getirici ve üretim yapan kaynaklara ihtiyacı vardır. Su, emlak ve diğer bildik vergi gelirlerin yanında asıl geliri devlet bütçesinden gönderilen kişi başı paralar oluşturmaktadır. 
Bunun dışında belediyelerimizin gelir getirici bir işletmeleri yoktur. Geçmişte bazı belediyeler bu anlamda işletmeler kurmuş olsalar da daha sonra zarar ediyor gerekçesiyle özelleştirilmiştir bunlar.
Hal böyle olunca da belediyelerin gelirleri giderlerini karşılayamaz olmuştur.
Ve bugün el değiştiren belediyelerde bu açıklar borç adı altında kamuoyuyla paylaşılmaktadır. El değiştirmeyen belediyeler ise sessiz sedası borçlanmaya devam edecektir.
Bu gerçek ortada dururken borç devraldık bahanesine sığınmaya kimsenin hakkı yoktur. Bölge insanı hizmet beklemektedir. Hatta giden başkandan daha fazla hizmet beklemektedir.
Onun hizmetini yeterli bulmadıkları için gönderdikleri de apaçık bir gerçektir. Öyleyse her şey anlaşılmış olmalı; borç devraldık, enkaz devraldık gibi bahanelere sığınma hakkınız yoktur. Bu borçla ve bu enkazla sizden önceki başkandan daha fazla hizmet yapmak zorundasınız. Çünkü bu borcu bile bile bu hizmete talip oldunuz, kaçarınız yoktur.
Bir yerlerden tasarruf mu edersiniz, bazı kaçakları mı önlersiniz, gelir getirici işletmeler mi açarsınız bilmiyorum ancak bu belediyeler bu halka hizmet etmek zorundadırlar.
Ülkemizin genel ekonomik yapısında yaşanabilecek ekonomik gelişmeler belediyelere de yansıyacaktır mutlaka, onlar da bir nefes alacaklardır ancak oyunu aldığınız her seçmen ve yönettiğiniz her bireyin sizden hizmet bekleme hakkı vardır.
Şimdi kolları sıvayıp çalışma zamanıdır. 
Parasal kaynağı nasıl artıracağınızı aday olduğunuzda kafanızda netleştirmiş olmalısınız. Öyleyse buyurun kafanızda tasarladığınız her şeyi hayata geçirmek için yetki ve mühür sizde. Bir yerden başlayınız efendim.
Kolay gelsin!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık