• 07 Haziran 2012, Perşembe 10:01
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

BİR METRE YOL
Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'in başlattığı “Senin de Köyünde Bir Metre Yolun Olsun” kampanyasından Başbakan'ın haberi olup olmadığını bilmiyorum. Ancak haberi olduğunda çok kızacağını biliyorum.
Çünkü böyle bir kampanya Türkiye'ye yakışmaz. Hükümetin, devletin çaresizlik içinde olduğu anlamına gelir ki bu da Başbakan'ı çok sinirlendirir.
Belki 1517 yılında Sokullu Mehmet Paşa'nın Uluç Ali Paşa'ya “ Bu devlet gemilerin direklerini gümüşten, yelkenlerini atlastan, halatlarını ibrişimden yapar” dediği gibi söylemez ama yine de her köylüden bir metrelik yol için para istenmesini ülkenin ekonomik kalkınmışlığına yakıştıramaz..
Ve bunu da Sayın Valiye bir şekilde belli eder diye düşünüyorum.
Önce Vali'nin kampanyasını hatırlayalım. Her köylü, köyünün yolunda bir metrelik beton yapacak kadar para verecek. Bu paralar toplanıp Özel İdare hesabına yatacak. O köy ne kadar para yatırmışsa bir o kadar da Özel İdare para koyup bu parayla o köyün yolunda betonlama yapılacak.
Okuduklarımı yanlış anlamadıysam kampanyanın özü bu…
Peki, bu parayı yatırmayan köylerin yolunda betonlama olmayacak mı? Yine yanlış anlamadıysam olmayacak!
Yani parayı veren düdüğü çalacak.
İşte Başbakan'ı da bu kızdıracak.
Hem dünyanın Çin'den sonra büyüyen ikinci ekonomisi olacaksınız, ihracatınız rekor kıracak, kişi başına milli geliriniz 10 bin doları aşacak, turizm gelirinizde patlama yaşanacak, enflasyonunuz tek haneli rakamlara inecek, IMF' yi hayatınızdan sileceksiniz, büyümeniz yüzde 8,5 la tavan yapacak ve böyle güçlü ve istikrarlı bir ülkenin valisi köylüsünden bir metrelik yol parası isteyecek… Olmaz öyle şey!
KÖYDES ne güne duruyor? Köy Hizmetlerini bugün için kapatmadık mı? İşte devletin milli kaynakları ortada… Yoksa bu zenginliği yönetemiyor muyuz?
Bu tablo devletin ve hükümetin aczini gösterir ki bu da bu ülkeye yakışmaz!
Ya da devletimizin bu ekonomik yapısından biz Giresun olarak yeterli payı alamıyoruz ki ilin valisi böyle bir kampanya düzenlemek zorunda kalıyor. Lütfen ilin siyasetçileri konunun üstüne eğilsinler!
Şimdi her şey bir yana; Sayın Valimizin bu kampanyası eskilerin “malumun ilamı” dedikleri şeyin ta kendisi!
Eleştiriyoruz da köylülerin bu çalışmalara hiç mi katkısı olmasın?
Olsun ama böyle değil!
Bu kapmayanın başlamasıyla birlikte geçen Cuma bir köy muhtarının Cuma namazından sonra köylülerle yaptığı toplantıyı izledim. Hane başı 100 TL salma yapıyor ve 20 bin TL toplayıp, bunu Özelİidare hesabına yatırdığında 40 ya da 50 bin TL.lik beton alabileceğinin hesabını yapıyor.
Modern ülkelerde bu böyle olmaz. Devlet vatandaşından vergisini toplar ve bu tür hizmetleri bu vergilerle yapar. Köylülerin bu çalışmalara katkısı böyle olur. Vergisini verir ve hizmetini alır!
Katma Değer Vergisi (KDV) nin yeni çıktığı aylarda vergiyi insanlara sevdirmek için televizyonlarda sanatçıların katılımıyla sürdürülen bir kampanya vardı. “ Vergileriniz yol, su, elektrik olarak sizlere hizmet olarak geri dönecek” denilirdi.
Anlaşılan böyle bir umut kalmamış; hem vergimizi vereceğiz hem de köyümüzün yolunun betonlanması için ayrıca para vereceğiz. Elektrik özelleşti, suyu da HES'ler kullanacağına göre bize de çamurlu yollar kalıyor demektir.
Böyle zengin ve istikrarlı bir ülkede böyle bir kampanya; bir yerde bir eksiklik var ama nerede!     

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık