• 27 Şubat 2019, Çarşamba 17:13
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

BELEDİYELERİN KÜLTÜR HİZMETİ

Geçtiğimiz haftalarda yazdığımız bir yazıda 2018 yılı içinde Giresunlu şair ve yazarların yayınladığı kitaplardan söz etmiş; yazarı ve kitap içeriği hakkında bilgiler vermeye çalışmıştık yerimiz elverdiğince.
O kitapların nerdeyse tamamı yazarlarının kişisel kaynaklarıyla ortaya konulmuş eserlerdir. Sadece birisine Görele Belediye'nin katkısı olduğunu öğrendik.
Gönül isterdi ki bu eserlerin tümü belediyeler tarafından bir kültür hizmeti olarak bastırılsın ve okuyucuya ulaşması sağlansın! 
Olmuyor! Belediyelerimiz bu konuda yeterli hassasiyeti göstermiyorlar.
Bazı belediyelerimizin destek olduğunu biliyoruz, onlara teşekkür ederiz ancak sayıları biri ikiyi geçmiyor maalesef.
Oysa yıllık bütçeleri içinde bu eserlere verecekleri desteğin oranı devede kulaktan fazla değildir. Belki o kadar da olmayacaktır.
Peki, belediyelerimiz kültürel etkinliklere hiç mi destek olmuyorlar?
Elbette oluyorlar. Şenlikler, festivaller, tiyatrolar, konserler düzenliyorlar. Bunlar da birer kültür hizmettir kuşkusuz ama o beldede şiir yazan bir şairin kitabını bastırmak hiç mi akıllarına gelmez!
O ilde, ilçede beldede, öykü yazan bir yazarın; araştırma yapan, gezi ve kültür yazılarıyla yöreyi tanıtan bir yazarın çalışmalarını kitaplaştırmayı hiç mi düşünmezler?
Zaten bu konuda eser ortaya koyan kaç yazar vardır ki!
O, bütçesi çok yüksek olan festivallerden biraz tasarruf ederek bile bu kitapları bastırabilir belediyeler. Çok bir para da değildir bu kitapların basılması.
Bu yazar- çizer takımı farklı karakterde insanlardır. Bir belediye başkanının kapısını çalıp da “Başkanım kitabımı basar mısınız” demezler. Diyemezler!
Ama başkanlar onların kim olduğunu bilir, bilirler. Davet edip o teklifi başkanlar götürebilirler.
Hangimiz övünmüyoruz ki ilimizden ilçemizden bir şair veya yazar yetiştiğinde. Onların adı anıldığında bizim ilimizden, bizim ilçemizden diyerek hangimizin göğsü kabarmıyor? Hangimiz Can Akengin'le, Ahmet Kaçar'la, Bahtiyar Dayımoğlu'yla, Naim Tirali'yle gurur duymuyoruz? 
Duyuyoruz da, onlara ne kadar destek olduğumuzu sorguluyor muyuz?
Bugün de onların izinden giden şair ve yazarlarımız var. 
Ve bunların da çoğu dar gelirli insanlar. Ki yazar ve şairlerin kaderidir bu! Üç kuruşu denkleştirip çalışmalarını kitap yapmaya uğraşıyorlar.
Belediyelerin bu noktada devreye girerek bu kişilere destek olmak gibi bir hassasiyetleri olmalı. Ya da daha sonra bu eserlerden satın alarak maddi katkı sağlamaları gerekir diye düşünüyorum. 
Biz böyle düşünüyoruz da belediye başkanlarımız hiç de bizim gibi düşünmüyorlar.
Ülkemiz bir yerel seçim arifesinde. Adaylar resmen belli oldu ve seçim çalışmaları çoktan başladı. Siz hiç, “Başkan olduğumda şehrimin yazar-çizerlerinin çalışmalarını kitap olarak yayınlayacağım” diyen aday gördünüz mü?
Göremezsiniz. Genelde imar ağırlıklı projeler koyarlar önlerinize.
Varsa yoksa betondur işleri ve güçleri!
Oysa bu tür kültürel çalışmalara da zaman ve kaynak ayırmak durumundalar. İllerini ve ilçelerini yapıtlarıyla tanıtan yazarların eserlerini kitaplaştırmak gibi de bir görevleri olmalı yerel yönetimlerin.
Gelecekte o illerin ve ilçelerin adları eser sahipleriyle birlikte anılacaktır.
Yaklaşan yerel seçimler öncesinde belediye başkalığına aday olanların bu konuya da ağırlık vermesi adına şimdiden dikkatini çekmek istedik birazıcık!
Konunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık