• 26 Aralık 2018, Çarşamba 17:24
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

BAŞKAN

Bazı gazete ve televizyonlar Sayın Cumhurbaşkanından “Başkan” diye söz ediyorlar. 
Bu söylemden Cumhurbaşkanı da mutlu olmalı ki, “Hayır, ben başkan değil cumhurbaşkanıyım” diyerek bir düzeltme ihtiyacı duymuyor. 
Bu ifade hem yasal anlam da hem de gerçek anlamda doğru bir söyleyiş değildir. Yasal sıfat cumhurbaşkanıdır. Yönetim sisteminin adı da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak anayasada ve yasalarda belirlenmiştir.
Belli ki o yayın organları işgüzarlık yapıyorlar ne gereği varsa!
Ya da insanların kafasına bu kavramı çakmaya çalışıyorlar.
Oysa cumhurbaşkanına başkan demekle bir anlam daralmasına neden olduklarının farkında değiller. Devletin en yüce makamını basite indirgiyorlar. Saygınlığını gölgeliyorlar.
Bizim başkanlık olarak Türkçeleştirdiğimiz yönetim sisteminin o ülkelerdeki tam karşılığının ne olduğunu bilmiyoruz. O sistemin dilimize başkanlık olarak çevrilmesinin ne kadar doğru olduğu da tartışılır diye düşünüyorum.
Kaldı ki o ülkelerde başkanlık sistemine bağlı olarak gerçekleşen sosyal ve siyasi yapı henüz Türkiye'de ortaya çıkmamışken yönetimin başında bulunan kişiye başkan demek ne kadar doğrudur?
Şöyle de sorulabilir: Türkiye başkanlık sistemiyle mi yönetiliyor? 
Evet, başkanlık sistemiyle yönetiliyorsa neden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yazdık yasalarımıza?
Hayır, bu yönetim şekli bir başkanlık sistemi değilse neden cumhurbaşkanına başkan diyoruz. Başkanlık sisteminin alt yapısını hazırlıyoruz alttan alttan mı diyeceğiz.
Kişilerle ilgili resmi sıfatları kullanmamak o kişinin konumunu değiştirmiyor.
Geçmişte rahmetli Demirel, rahmetli Ecevit başbakan olduğunda ona hiçbir zaman başbakan dememişti. Hep hükümetin başı diyordu. Demirel hükümetin başı dese de Ecevit hukuken başbakandı.
Bugün de cumhurbaşkanına başkan demekle cumhurbaşkanı başkan olmuyor.
Hani anneler babalar erkek çocuklarını paşam diye severler ya… Hani o çocuklar paşam demekle paşa olmazlar ya; öyle bir şey galiba!
Aslında benim takıntım bunlardan öte, ortaya çıkan anlam daralması…  Makamın basite indirgenmesi, sıradanlaştırılması! Hatta itibarsızlaştırılması durumu.
Koskoca cumhurbaşkanına başkan denilmesi!
Çünkü ülkemizde başkan sözcüğü o kadar çok alanda kullanılıyor ki neredeyse başkan olmayan kimse kalmamış gibi. İlkokulda sınıf başkanından alın da aklınıza gelen her alanda başkan ve başkanlardan geçilmiyor.
Dernek başkanı, meslek odaları başkanı, meslek birlikleri başkanı, vakıf başkanları, sendika başkanları, kooperatif başkanları, cemiyet başkanları, komite başkanları, grup başkanları, ekip başkanları ve diğerleri… 
Bir de sokakta insanların birbirine başkan diye seslenmeleri yok mu? 
Başkanın bu kadar çok olduğu bir ülkede cumhurbaşkanına başkan demek biraz garip duruyor sanki!
Mutlaka bir başkan takıntınız varsa onu da cumhurbaşkanı kavramı içinde geçen başkan sözcüğüyle aşabilirsiniz. Cumhurbaşkanı derken zaten başkan da diyorsunuz.
Ne maksatla söylendiğini bilmiyorum ancak sayın cumhurbaşkanına başkan denilmesini şık bulmuyorum. Cumhurbaşkanlığı bizde neredeyse kutsal bir kavramdır. Biz o kavrama özellikle birleştirici bir anlam yüklemişizdir.
Ve hep saygı duymuşuzdur. 
Bu anlam daraltıcı başkan sözcüğünün cumhurbaşkanı yerine kullanılmasını yersiz ve yanlış bulmuşuzdur. Ülkede yapılacak bir yönetim değişikliğiyle cumhurbaşkanlığı kaldırılıp yerine başkanlık konulabilirse o zaman o yasal adı kullanmak boynumuzun borcudur. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık