• 11 Ekim 2012, Perşembe 9:18
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

BAŞKAN TAKIR'LA TİREBOLU ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ
 Tarihi kalesi ve geçmişi günümüze taşıyan yapılarıyla, uzun kumsalı ve plajlarıyla; koylarıyla, sahiliyle, coğrafi konumuyla Doğu Karadeniz'de bir benzeri daha olmayan çok farklı bir ilçe Tirebolu…
Tirebolu, iki dönemdir belediye başkanlığı için CHP' nin adayı Burhan Takır'a oy veriyor. İlçede esnaflık yapan Burhan Takır halkla olan ilişkilerini belediye başkanlığı seçimlerinde ve başkanlık görevi sırasında avantaja dönüştürmesini iyi biliyor.
Siyasetin o karmaşık ilişkilerinden çok gündelik hayatın gerektirdiği gibi davranarak yönettiği ilçesinin çehresini değiştirmede önemli aşamalar kaydettiği gözleniyor.
Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır'la bir radyo programında Tirebolu'yu konuştuk.
Karadeniz sahil yolunun tünelle geçmesiyle Tirebolu'nun ilçe merkezindeki koylar ve plajlar doldurulmaktan kurtulan sayılı yerler olarak kalmış. Bu da Tirebolu'ya muhteşem bir kıyı bandı kazandırmış. Başkan Takır da bu kıyı bandını gerekli düzenlemeleri yaparak ilçenin kullanımına sunmuş.
Aslında Tirebolu'nun 24 Km uzunluğunda, her yerinden denize girilebilen bir kıyı şeridi var. Ancak şehir içinde, kumuyla ve çamlarıyla dikkat çeken özel bir plajı var. Tirebolu bir deniz zengini…
Tirebolu aynı zamanda bir tarih zengini… Tarihi bir kalesi ve 37 si tescilli 150 tarihi konutuyla geçmişi günümüze taşıyan bir tarih hazinesi Tirebolu… Çatal çeşmesiyle Yeniköy arası, eski İstanbul yolu sit alanı ilan edilmiş. 
Ayrıca kale ve çevresi de sit alanı. Bu alanla ilgili bir proje yaptırmış Tirebolu Belediyesi ve yakında uygulamaya koyacak. Tarihi kale ve çevresiyle uyumlu sosyal mekânların yer aldığı proje Tirebolu'ya farkı bir boyut kazandıracak.
Yine Tirebolu'da gerçekleşen yeni yapılaşma ilçeye özel bir görünüm kazandırıyor. Burhan Takır ilçeye bir Atatürk anıtı kazandırmış. Hükümet meydanında bir Atatürk büstü vardı ve resmi törenler burada yapılıyordu. Ancak bu alan dar geliyordu ve bir Atatürk anıtına ihtiyaç vardı. Böyle bir alan inşa edilmiş ve bir de Atatürk anıtı dikilmiş. 
Sadece bu anıt değil; Tirebolu'yla ilgi tarihi şahsiyetlerin de anıtı yapılmış Tirebolu'da; Hüseyin Avni Alparslan, Amiral Şükrü Okan ve Müftü Ahmet Necmettin Efendi gibi…
Tirebolu'nun Halkovalı diye bilinen ve özellikle hayvan alım satımı yapılan tarihi bir pazarı vardı, Cumartesi günleri kurulan ve taze et kesilen bu pazar yıllar önce kapatıldı. Bu pazarın yeniden açılıp açılamayacağını sorduk Burhan Takır'a; açılması için bir çalışma içindeler ancak eski yerinde olmayacak. 
Çöp konusunda ise Burhan Takır oldukça dertli. Bölgede hemen her ilçenin çöple ilgili önemli bir sorun yaşamasına rağmen Tirebolu çöpünün sık sık gündeme getirilmesini haksızlık olarak değerlendiriyor.
“Katı Atık Birliği'nin Başkanı Sayın Valimiz, bu birlik 7 yıldır çöp sorununun çözümü için uğraşıyor ama sorun bir ilçenin, bir ilin sorunu olmaktan öte bir bölgenin sorunu hatta ülkenin sorunu, çözüm bulmakta zorlanıyoruz” diyor. 
Tirebolu'yla ilgili derin deşarj projesi İller Bankası tarafından yapılmış, ihale edilmeyi bekliyor. İlçenin nüfusu yaz aylarında 70 bine çıkıyor. Ancak ilçe dışında yaşayan Tirebolulular nüfuslarını ilçeye almadıkları için İller Bankası'ndan gelen parada bir artış olmuyor. Bu konuyu özellikle vurgulayan Burhan Takır Tirebolu dışında yaşayan hemşerilerinin yaz aylarında nüfuslarını ilçeye taşımalarını istiyor.
Klasik belediyeciliğin yanında sosyal etkinlikler de düzenleyen Tirebolu Belediyesi her yıl plaj ve deniz festivali düzenliyor. Bu yıl Tirebolu'yla ilgili bir fotoğraf ve yöresel yemek yarışması düzenleyen Tirebolu belediye ilçeye dikkat çekmeye çalışıyor.
Bir de kötü haberi var Burhan Takır'ın; Tirebolu bayan voleybol takımı kaynak sıkıntısı nedeniyle Türkiye bayanlar liginden çekilmek zorunda kalmış.
Söyleşimizde teröre şehit verdiğimiz Tirebolulu Yaşar Doymuş' un adının bir üst geçite verildiğini söyleyen Burhan Takır 2013 yılının ekim ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde yeniden aday olacağının sinyallerini de verdi. 
Bizim de; Tirebolu Kalesi'nde görüntü kirliliği oluşturan televizyon aktarıcı direklerini kaldıran Burhan Takır'a bir teşekkür borcumuz vardı, onunla noktayı koyalım istiyoruz.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık