• 07 Şubat 2013, Perşembe 9:29
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

BAŞBAKAN NEDEN RAHATSIZ OLUYOR?
 Başbakan'ın; eğer gündem oluşturmak için yapmıyorsa, tutuklu komutanlarla ilgili açıklamalarını şaşkınlıkla izliyorum. Farklı iki televizyon kanalında konuyla ilgili yaptığı açıklamaların üzerinde durmak gerekir diye düşünüyorum. 
Başbakan, özetle komutanların tutuklu yarılanmalarından rahatsızlık duyduğunu ifade etti. Terörle mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının terör örgütü üyesi olmakla suçlanmalarından ve tutuklu olarak yargılanmalarından hoşnutsuzluğunu dile getirdi.
Bazı komutanların yurt dışından gelerek teslim olduklarını, kaçma şüphelerinin olmadığını vurgulayarak, tutukluluk sürelerinin uzunluğuna işaret ederek, bu işi uzattıkları için yargı mensuplarına kızdı. Yan gelip yatmayın anlamında sözler söyledi. 
Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaşanan moral bozukluğuna işaret etti ve terörle mücadele edecek komutan bulamadıklarını söyledi.
Uzatmaya gerek yok, bu konuşmaları dinlemeyen kalmamıştır diye düşünüyorum.
Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında bu konuşmaları değerlendirerek “ Günaydın!” dedi Başbakan'a…
Ben Başbakan'ın bu açıklamalarında gerçekçi olmadığını düşünüyorum.
Bir kere bu komutanlar Başbakan'ın çıkardığı yasalara dayanılarak tutuklandı ve tutukluluk halleri devam ediyor. Öyle bir yasa yapıldı ki neredeyse her eylemi terör olayı olarak yorumlayabiliyor yasayı uygulayanlar. 
Mesela, Başbuğ'un Yüce Divanda yargılanmasına bile bu yasaların yorumuyla karşı çıkıldı ve bu yaslara göre terör örgütü mensubu olduğu iddiasıyla tutuklandı.
Yargıçlar bu yasalara göre tutuklama yapıyorlar ve süreyi uzatabiliyorlar. 
Kim ne derse dersin, yargı yasalarla bağımlıdır. 
Bu yasaları kim yaptı? Bugün komutanların tutuklu olmasından rahatsız olduğunu söyleyen Başbakan… Başbakan, uzun tutukluluk ve tutuklu yargılamaların bu kadar uzamasında hiçbir etkisinin olmadığını mı söylemeye çalışıyor? 
Yani, hükümetin ve Başbakan'ın hiçbir katkısı yok! Hükümet yapmıyor, yargı yapıyor öyle mi?
MİT Müsteşarı gözaltına alınmak üzereyken Başbakan ne demişti? “ Öyleyse beni de alın!” 
Peki neden Genelkurmay başkanı göz altına alınırken “ Beni de alın” demedi? Bir gecede yasa yapılarak Başbakan'ın iznine bağlandı MİT Müsteşarı'nın gözaltına alınması… Aynı yasal düzenleme Genelkurmay başkanı alındığında da yapılabilirdi.
Yani komutanların alınması da başbakanın iznine bağlanabilirdi. 
Çeşitli yargı paketleri yapıldı. Her defasında uzun tutukluluk sürelerinin sona ereceği havası verildi. Ama olmadı. Neden olmadı? Yapılan düzenlemelerde bu konulara net bir şekilde girilmedi. Yargının yorumuna bırakıldı. Yargı da böyle yorumluyor.
Yasaları ve maddeleri net olarak yazarsanız geçen hafta olduğu gibi 15 bin mahkum bir gecede serbest bırakılabilir. Demek ki siz yasaları anlaşılır bir dille yazarsanız yargı anlayabiliyor. Yargıçlara telefon açmanıza gerek yok, yargıya direkt müdahale etmenize gerek yok. Siz yasaları yapın yeter. Tabi ki niyetinizde samimiyseniz…
Başbakan isterse bir gecede gerekli yasal düzenlemeleri yaparak tutuklu komutanların, seçilmiş vekillerin ve gazetecilerin tutuksuz yargılanmalarını sağlayabilir, ama yapmıyor.
Öyleyse Başbakan bu açıklamaları neden yapıyor? 
Öncelikle gündemi değiştirmek için olabilir.
Sonra da yaklaşan yerel seçimler öncesi halka daha şirin görünmek için olabilir. 
Bu açıklamalar tutuklu komutanların tutuksuz yargılanmalarını sağlar mı? Hayır! 
Başbakan'ın yerel seçimler öncesinde halka şirin görünmeye ihtiyacı var mı? Olmadığı söyleniyor ama demek ki var! 
Uzun sözün kısası; Başbakan televizyonlarda bu tür açıklamalar yapacağına yasal düzenlemeler yaparak bu sorunu rahatlıkla ortadan kaldırabilir.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık