• 07 Ağustos 2019, Çarşamba 16:31
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

AYDINLAR'A ÇİMENTO FABRİKASI

Bu haberi okuyunca ne kadar heyecanlanmıştık hatırlıyor musunuz?
Son yıllarda gündeme gelen pozitif haberciliğe gösterilecek en başarılı örnek.
Arşivi karıştırırken gözümüze ilişti bu haber. Yeşilgiresun 4 Haziran 2012.
Çoktan fabrikanın üretime geçme zamanı gelmişti ama öyle bir fabrika kurulmadı Aydınlar'a, kurulmayacak da! 
Aydınlar Görele'ye bağlı bir beldeydi o tarihlerde. Şimdi artık belde bile değil. Nüfus yetersizliğinden beldeliği iptal edildi. Yeniden köy statüsüne döndürüldü.
Söz konusu habere göre; Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı DOKA, Görele'nin Aydınlar beldesine çimento fabrikası kurmayı gündemine almış. Aydınlar beldesi son günlerde gündeme gelen projelerle geleceği en parlak beldeler arasına girmiş. 
Neymiş bu projeler bir bakalım mı?
Giresun'un çöp sorununu çözecek katı atık tesisi ve çimento fabrikası. 
Daha müthiş bir gerçek var; çöp tesisinden elde edilecek metan gazı çimento fabrikasının enerji ihtiyacını karşılamada kullanılacakmış. Çimento fabrikası sıfır maliyetle enerji temin edecek ve çimento maliyetini düşürecekmiş.
Tam bir bilim kurgu! 
Bitmedi; Önümüzdeki yıllarda Giresun için düşünülen kentsel dönüşümde Aydınlar' a kurulan çimento fabrikasının çimentosu kullanılacağı için konut maliyetlerinde önemli düşüşler ortaya çıkacak, bu da konut fiyatlarını ucuzlatarak Giresunluların daha uygun bir rakama ev sahibi olmalarını sağlayacakmış. 
Bir başka ayrıntı daha var, onu da yazmadan geçmeyelim. Yapılan ilk çalışmalarda bu bölgede çimentonun ana ham maddesi olan kireçtaşı, kil ve marn'ın bol miktarda bulunduğu tespit edilmiş. Her şey ne kadar da birbiriyle uyumlu değil mi?
Bir de o günlerde halk arasında konuşulan başka bir proje vardı. Sahilde İsmailbeyli ve Karaburun bölgesine bir liman yapılacak ve bu limandan gemilerle çimento ihracatı yapılacaktı. Bu projeye gazete haberinde yer verilmemiş. 
Aslında bu haberde geçen her şey gerçekleşebilirdi. Çöpten elde edilen enerjiyle bir çimento fabrikasının enerji ihtiyacı karşılanabilirdi. Maliyet düşürülebilir, nakliye mesafesinin kısalmasıyla konut fiyatları düşebilir; Giresun ve ilçelerinde kentsel dönüşümler hayata geçirilebilir ve Giresunlu daha ucuza konut sahibi olabilirdi. Çöp tesisinde ve çimento fabrikasında yüzlerce kişi çalışabilir, nakliyeciler ve inşaat sektöründe çalışanlara dolaylı yoldan iş sağlanabilirdi. İsmaibeyli sahiline yapılacak limanda onlarca kişi çalışır, deniz nakliyatına canlılık gelebilirdi. 
Aydınlar beldesi ilçe olabilirdi. 
Olmadı, Olmayışı da sürpriz değildi aslında.
Bunlar konuşulurken, yazılıp çizilirken de söylemiştik aslında. 
Tüm bu anlatılanlar ülkeyi yöneten siyasi iktidarın üretim ve genel ekonomi politikalarıyla örtüşmüyor. Örtüşmediği için de bu tür projelerin hayata geçirilmesi hayalcilikten öteye geçemez. 
Projeyi gündemine alan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı DOKA lütfen bu konuyla ilgili bir açıklama yapsın. 2012 den bu yana bu projeyle ilgili nasıl bir süreç yaşandı? Yedi yılda nereden nereye gelindi?  Gelinemediyse, neden gelinemedi?
Bütün bunlar sadece bir hayal miydi? Yoksa rafa kaldırılmış ve tozlanmaya terk edilmiş bir ön çalışma mıydı? Ya da bu bir siyasi söylem miydi?  Bildiğimiz tek bir gerçek var; o günlerde belde olan Aydınlar' ın beldeliğinin kaldırılışı ve yeniden köye dönüştürülmesi. Bir de çöp tesisinin Çavuşlu' ya kaydırılması ve bir vahşi depolamaya dönüştürülerek çevreyi kokuya boğması! 
İlin siyasileri de bir açıklama yaparak Aydınlar' a yapılması proje aşamasına getirilen çimento fabrikasının neden gerçekleşemediğini anlatabilirler. Biz soruyoruz kamuoyu adına! 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık