• 29 Ocak 2020, Çarşamba 16:28
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

ARKADAŞIMIZ YAPSA

Aynı şeyi arkadaşımız yapsa selamı sabahı keseriz gözünün yaşına bakmadan.
Siyasetçi yapınca alkışlamaya ve desteklemeye devam ediyoruz. Allah başımızdan eksik etmesin diyerek. İşte gariplik de burada!
Yerelden genele her alanda siyasilerin öngörülerini ve sözlerini alt alta koyup, bunların gerçekleşmediğini görünce ne yapıyoruz? 
Öngörülerinde bu kadar yanılan, verdiği sözleri yerine getirmeyen siyasetçiye nasıl bir tepki veriyoruz? Arkadaşımıza yaptığımız gibi selamı sabahı kesiyor muyuz?
Herkes kendisine sorsun; arkadaşımız yapsa ne yaparız?
Yüzüne bakmayız, aldattın beni deriz. Kalıbının adamı değişmiş, hiçbir şeyden çakmıyor deriz. Bu işlerden anlamıyor, dünyadan haberi yok diyerek çizeriz üstünü.
Sitem ederiz, küseriz, benim oturduğum masaya gelme deriz. Senin çayın içilmez diye yüzüne söyleriz. Söylediği her şeye artık kuşkuyla bakarız. 
Ama siyasetçi olunca alkışlamaya ve desteklemeye devam ederiz.
Ne dedi siyasetçi; Suriye'de Emevi Camiinde Cuma namazı kılacağız.
Güney sınırımızda 30 Km. lik bir güvenlik şerdi oluşturacağız. Bunu sağlayana kadar Barış Pınarı Harekâtı devam edecek. Ülkemizin güneyinde bir terör devleti kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. 
Ne dedi siyasetçi? Terörün kökünü kazıyacağız. Analar ağlamayacak.
İş imkanı sağlayacağız, 2.5 milyon işsize istihdam yaratacağız.
Elektriğe ve doğalgaza zam yapmayacağız.
Çavuşlu çöp tesisini bir yıl içinde kaldıracağız.
3600 Ek göstergeyi çıkartacağız.
Bu kadar mı? Değil elbette. Sayfalara sığamayacak kadar uzun bir öngörü ve vaatler listesi oluşturabiliriz. Herkes kendisini ilgilendiren konuyu öne çıkarabilir. Liste uzadıkça uzayabilir. Sağlık, eğitim, hukuk ve diğer başlıkların altı çizilebilir. 
Peki bu sözleri verip de yerine getirmeyenlere diyecek bir sözümüz yok mu?
Arkadaşımız olsaydı selamı sabahı keserdik, siyasetçi olunca o zaman iş başka!
Siyasetçiyi ayrıcalıklı yapan nedir o zaman?
Öngörüleri gerçekleşemeyen ve verdiği sözleri yerine getirmeyen siyasetçiye bir tavrımız olmayacak mı? Arkadaşımıza gösterdiğimiz tepkiyi onlara göstermeyecek miyiz?
Bu ülkede gerçekçi siyasetin ete kemiğe bürünmesine tanık olmayacak mıyız?
Siyasetçi seçmeninden tepki alma korkusu yaşamayacak mı?
Halkın siyasetçiyi denetlemesi gerçekleşmeyecek mi?
Elbette bu tepki yasalar ve demokratik haklar çerçevesinde olacak. Sessiz-sedasız ve derinden… Ağırbaşlı ve bilgece! Ustalıklı ve zekice; bir siyasetçi pişkinliğiyle olmalı.
Ders verir gibi, hem de ömür boyu unutamayacağı bir ders!
Bu halkın gerçekçi olmayan öngörülerle ve yerine getirilemeyecek vaatlerle kandırılamayacağını öğretecek bir dersle verilmeli bu tepki. Çok hoş ve anlamlı bir tepki olmalı seçmenin davranışı! 
Bıyık altından kıs kıs güldürmeli insanı.
Hani şu zaman zaman önümüze konulan sandık var ya işte o her şeyin çözümü olmalı.
Bir siyasetçi 3600 Ek göstergeyi söz verip de çıkarmıyorsa gömün gitsin.
Emeklisi, memuru, asgari ücretlisi, esnafı, sanatkârı, köylüsü kentlisi, öğrencisi, ev hanımı, şoförü, yazarı çizeri, turizmcisi, inşaatçısı; kısacası herkes, gerçekçi öngörüden uzak ve verdiği sözleri tutmayan siyasetçileri babanızın oğlu da olsa gömün sandığa gitsin. 
Hani arkadaşınıza gösterdiğiniz tepkiyi siyasetçiye de gösteriniz.
Belki inanmayacaksınız ama bunu yaptığınızda bu ülkede çok şey değişecek. 
Gerçekçi siyasetçilerin yönettiği bir ülkede yaşamanın zevkine ancak böyle kavuşabilirsiniz. İşte o zaman yaşasın siyaset ve demokrasi diyeceksiniz.    


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık