• 22 Kasım 2012, Perşembe 9:22
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

AHMET KAÇAR VE YILLAR
 Bazen, Nisan yağmurlarında tek uçmaya alışan dokunması imkânsız bir kuş; bazen, ayrılırken bir şeyler söylemeye çalışan duyguları yetersiz bir sarhoştur yıllar.
Bazen, sonsuz ötesi taş devri bir yosunda köşeleri karanlık ve loştur yılların; bazen, uçurumlar dibinden mahşerde sur dağına çıkılması zor bir yokuştur yıllar.
Bir bakarsınız, hiç kimsenin geçmediği taraftan yeni bir ipek yolu bulmuştur yıllar; yine bir bakarsınız, korunmaya alınmış yüz derece soğukta donduğunuz an yanmayı şart koşmuştur yıllar.
Ve yıllar, yıllar sonra Ahmet Kaçar'ın tüt şiirlerinin toplandığı kitabın adıdır. 
Tüm şiirlerinin demek çok da doğru olmayacaktır, çünkü kitabın yayınlandığı günün ertesinde ve sonrasında Ahmet Kaçar yeni eserler üretiyor olacaktır.
Türk sanat müziği klasikleri arasında yer alan; Kemal Gürses'in bestelediği Hayal Dolu Bir Gençlik, Şükrü Tunar'ın bestelediği Unut Beni Kalbimdeki Hicranımla Yalnız Kalayım, Anar Ömrünce Gönül Giden Sevgilileri ve Mehmet Ilgın'ın bestelediği Sitemler Örüyor Kaderin Ağı şarkılarıyla tanınan Göreleli Şair Ahmet Kaçar'ın 1963 yılında Kimbilir isimli şiir kitabı yayınlandı.
Bunu 1964 yılında yayınlanan Yalancı izledi. 1995 yılında Cem Karaahmetoğlu' nun çalışmalarıyla Son Ufuklar yayınladı.
Ve bu gün 2012 yılında Ahmet Kaçar'ın tüm şiirlerini kapsayan 432 sayfalık Yıllar yayınlandı. Birisinin kitabı yayınlandığında kendi kitabım yayınlanmış kadar heyecanlanıyorum,  seviniyorum ve mutlu oluyorum.
Güfteleri döneminin ünlü Türk sanat müziği bestekârları tarafından bestelenen ve ünlü ses sanatçıları tarafından okunan Ahmet Kaçar'ın son şiir kitabının yayınlanmasında Görele'de kaymakamlık yapan Aykut Pekmez'in önemli katkıları olmuştur.
Kitabın basımını yapan İlhan Ergül ve yayına hazırlayan Hayrettin Günay' ın katkılarını da ifade etmeden geçemeyiz. 
Bir gün Görele sokaklarında, her zamanki mahcup ve utangaç haliyle Ahmet Kaçar'la karşılaşan Kaymakam Aykut Pekmez daha sonraki sohbetlerinde Şairin tüm şiirlerini kapsayan bir kitabının olmadığını öğrenir ve bu anlamda bir çalışma başlatır. 
Ahmet Kaçar'ın hayatı, şiirleri ve sanatı konularına girmek istemiyorum. Bu konuda çalışma yapmak isteyenler için Kaçar'la ilgili yazılmış çok sayıda yazıya ve yine çok sayıda yayınlanmış belgesel türü televizyon programına ulaşmak mümkündür. 
Giresun'la ve Görele'yle ilgili kültürel ağırlıklı eserlerde Ahmet Kaçar'la ilgili bir bölüm mutlaka vardır. Giresun Musiki Cemiyeti 2011 yılında Ahmet Kaçar'ın 70. Sanat yılıyla ilgili muhteşem bir program yaparak önemli bir etkinliğe imza atmıştır. 
Şiirleri ve özellikle taşlamaları yerel ve ulusal basında yer alan Ahmet Kaçar'ın Yıllar adlı şiir kitabı şiirsel anlamda dört bölümden oluşuyor. Şiirler, Şarkılar ve Güfteler, Taşlamalar ve Rubailer…
Kaymakam Aykut Pekmez'in önsözüyle başlayan eserin girişinde Şair'in kısa öz geçmişine yer verilmiş. Sonra, bölümler halinde şiirlerin yer aldığı kitap; Hayrettin Günay'ın Mart 2002 de Kıyı dergisinde yayınlanan yazısı ve Ali Atalay'ın 1998 yılında yapılan Giresun Kültür Sempozyumu'na sunduğu Ahmet Kaçar'la ilgili tebliğiyle sona eriyor. 
Ahmet Kaçar'ı şarkı olmuş şiirlerinin yanında özellikle taşlamalarıyla tanıyoruz. Dörtlükler halinde yazdığı taşlamalarına akıl almaz anlamlar yükleyen Ahmet Kaçar'ın Ankara'dan Geliyorum isimli taşlamasına bu kitapta 27 sayfa olarak yer verilmesini özellikle belirtmek istiyorum.
Şiiri; Varılmazın ötesinde dörtkenarlı, açısız bir üçgen olarak tanımlayan Ahmet Kaçar'ın bu sözleriyle neyi anlatmak istediğini anlamak için Şairin bir kitaba sığdırdığı Yıllar' ına tanıklık etmek gerek.
Sanat, tamamlanamayan bir bütünmüş; o zaman tamamlanmasına izin vermeyelim!  

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık