• 24 Mayıs 2018, Perşembe 9:05
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

AHMET KAÇAR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
 Ahmet Kaçar küçük bir dörtlükle bir yaşam felsefesi oluşturacak kadar bilge bir kişilikti diyebilirsiniz.
Şakalarında bile derin bir gerçekçilik vardı, yaşamın gündelik şartlarına işaret ederek toplumsal eleştiriyi bir cümleyle ifade edebilecek kadar ustaydı tanımlaması yapabilirsiniz.
Ulusal düzeyde bir şairdi, besteciydi, müzik aletleri çalardı diyebilirisiniz.
Güfteleri, çok önemli bestekârlar tarafından bestelendi ve yine çok ünlü kanatçılar tarafından plaklara okundu sahnelerde söylendi; şarkıları gönüllere girdi, dillere düştü diyebilirsiniz. Ben bile söyleyebilirim diyebilirsiniz.
TRT repertuarında onlarca eseri var diyebilirsiniz.
Kültürel özelliklerini kaybetmemiş bir köy evinde tevazu içine bir yaşam sürdürdü diyebilirisiniz. Ne kaymakamlar, ne valiler ayağına gitti diyebilirisiniz. Yaşamı ve sanatı onlarca televizyon tarafından belgesel olarak kaydedildi ve yayınlandı diyebilirisiniz.
Birlikte çekilmiş fotoğrafınızı sosyal ortamlarda yayınlayabilirsiniz.
Ahmet Kaçar üzerine tezler, makaleler ve hatta ciltler dolusu kitaplar yazabilirsiniz.
Yaşarken kıymetini bilemedik diye hayıflanabilirisiniz.
Keşke birlikteyken bir çay daha fazla içebilseydik diyebilirisiniz.
Ben de bu yazıyı istediğim kadar uzatabilirim.
Ama asıl demem o değil; sonuçta sok saygı duyduğumuz ve Görele için, Giresun için çok büyük bir anlam ifade eden değerli bir şair avuçlarımız içinden kayıp gitti.
Ölüm bir gerçek!
Geçmişi anarak geleceğe bakmak zorundayız.
Görele ve Giresun için çok önemli bir değer olan Ahmet Kaçar isminin yaşatılması gerekiyor. Eserleri var oldukça ismi de var olmalı.
Ben Giresun Üniversitesi'ne bağlı Görele Güzel Sanatlar Fakültesi'nin adının Ahmet Kaçar Güzel Sanatlar Fakültesi olarak değiştirilmesini öneriyorum.
İlgili kurum ve kuruluşların bu konuda hemen harekete geçmesini bekliyorum.
Görele'ye güzel sanatlar fakültesinin kurulmasında çok önemli bir değerlendirmeden yola çıkıldı. Görele geçmişten günümüze kültür ve sanat anlamında çok değerli isimlerin yetiştiği bir coğrafyadır. Böyle bir coğrafyaya güzel sanatlar fakültesi yakışır denilerek çok doğru bir tercih yapıldı.
Görele'nin yetiştirdiği kültür ve sanat adamlarından birisi de Ahmet Kaçar'dı.
Türk edebiyatı ve resim sanatına imza atmış Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Hamit Görele gibi isimler Görele doğumluydular. Ahmet Kaçar ve Fethi Karamahmutoğlu gibi edebiyat ve müzik adamları Göreleliydi.
Kemençenin bölgeye yayıldığı topraklardı Görele. Hatta doğduğu topraklar diyenler bile var. Geçmişten günümüze yetiştirdiği kemençelileri artık dünya tanıyor.
Bunlar tamam… Bunlardan yola çıkılarak ilçeye güzel sanatlar fakültesi kurulması da tamam. Fakülte bugün olması gereken yerde midir? Onu ayrıca tartışabiliriz!
Ancak fakülteye Ahmet Kaçar isminin verilmesi çok isabetli bir karar olacaktır.
Giresun Üniversitesi'ne Cumhuriyet döneminin ilk milli eğitim bakanlarından Göreleli Hasan Ali Yücel'in isminin verilmesini çok istemiştik ama olmadı. Konuya siyasi yaklaşanlar bu öneriyi dikkate almadılar.
Bari Ahmet Kaçar'ın ismini Görele Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yaşatalım.
Ve Ahmet Kaçar'ın dediği gibi; Ansın ömrümüzce gönlümüz giden sevgiliyi!
Unutarak, kalbimizdeki hicranıyla yalnız kalmayalım.
O bizim ilk göz ağrımız olarak hep yaşasın çok sevdiği Görele'mizde!
Rahmet dileklerimle ve saygıyla…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık