• 25 Ağustos 2013, Pazar 10:17
NihatÖztürk

Nihat Öztürk

66 AYLIKLAR
 Ne olacak bu 66 aylıkların halleri? Çocukları şaşkına çevirdiler!
Geçen yıl bu aylarda yine 66 aylıkları tartışıyorduk. Bu yıl yine 66 aylıkları konuşuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı 66 aylıklarla ilgili her yıl bir başka karar alıyor. 
Çocuklar ayrı bir şaşkınlık yaşıyor aileler daha ayrı… 
Eğitim sisteminde yapılan değişiklikle geçen yıl 66 ayını dolduran çocukların ilkokula kaydedilmesi zorunluluğu getirildi. Geçen yıl bu aylarda bunu tartışıyordu Türkiye. Hükümete yakın gazeteler ve televizyonlarla memur sendikaları bunun doğru bir karar olduğunu savunuyorlardı. 
Bu eğitimde bir devrimdi. 
Bazı eğitimciler ise bunun doğru olmadığını söylemeye çalışıyorlardı. Ancak seslerini duyurmada zorluklar yaşıyorlardı. Hükümete muhalefet etmekle, ülkenin önünü kesmekle suçlanıyorlardı.
Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yasa da bir anda ve alelacele çıkartılmıştı. Muhalefetin görüşü hiç dikkate alınmamış, ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla meslek örgütlerinin düşüncelerine değer verilmemişti. 
Bu yasa gereği 66 aylık çocukların ilkokul birinci sınıfa kaydedilmesi zorunluydu. İşin kötüsü 66 aylık çocuklar kendilerinden bir yaş büyük çocuklarla aynı sınıfta olacaklardı. 
Bu uygulamanın yanlış olduğunu söyleyenlere hükümete muhalefet ediyorsun deniliyordu. Eğitim üzerinden muhalefet yapmayın çağrıları yapılıyordu.
66 aylık çocukları okula kaydettirmekten kurtulmanın bir yolu yok muydu? Ailesi çocuklarının o yaşta okula kaydedilmesini istemiyorlarsa ne yapabilirlerdi?
Buna biraz hile- i şeriye diyebileceğimiz bir yöntem buldular. 66 aylık çocuğunuzu doktora götürüyorsunuz ve doktorun vereceği “ okula başlayamaz “ raporuyla okula kayıt yaptırmayabiliyorsunuz. 
Çocuğunu 66 aylıkken okula vermek istemeyen aileler bu yolla kayıt yaptırmadılar. 
Bu da bir tür yasaların arkasından dolanmaktı. Ancak çoğu aile bu yola başvurdular.
Aradan bir eğitim ve öğretim yılı geçti ve hükümet yaptığı yanlışı nihayet anlamış olmalı ki 66 aylık çocukların ilkokula kaydıyla ilgili yeni düzenleme yapmak zorunda kaldı. 
Artık anne babalar 66 aylık çocuklarını okula kaydettirmede kendi iradeleriyle hareket edecekler. Doktor raporu almaya gerek kalmayacak. Aile okul idaresine bir dilekçeyle 66 aylık çocuğunu kaydettirmek istemediğini bildirecek ve her şey hallolacak.
Nereden nereye! 66 aylık çocukların birinci sınıfa kaydolmasını savunanlardan ses seda çıkmıyor. Hükümet yanlısı memur sendikası da eski görüşünde ısrar etmiyor. Televizyonlara çıkıp bakanlığın ilk uygulamasının doğru oluğunu söyleyenler ortalıkta gözükmüyorlar.
Tam bir Ali yazar Ali bozar hikâyesi!
Ben yaptım oldu mantığı!
Beğenmedim değiştiriyorum keyfiyeti.
İstediğimi yaparım anlayışı.
Güç bende mesajı…
Tamam da o çocuklara o ailelere yazık değil mi? Onlar deneme yanılma malzemesi mi?
Bu ülkenin tutarlı bir eğitim politikası olmayacak mı?
Farklı iktidarların yapacağı değişiklikleri anlamaya çalışabiliriz. Ancak aynı iktidarın kendi yasalarını ve kurallarını bu kadar sık değiştirmesine alışamayacağız galiba. 
Ülkesinin eğitim politikasında bu kadar sık değişiklik yapan başka bir ülkenin olduğunu sanmıyoruz. 
Yalnız atladığımız bir noktaya da işaret etmeden geçmeyelim. Bütün bu yazbozların arkasında daha farklı amaçlar saklı olmasın! Sanki öyle bir görüntü var gibi.  

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık