• 02 Kasım 2018, Cuma 15:34
MustafaAyhan

Mustafa Ayhan

Adayınız Tanıdık mıdır?

Yerel seçime bir ay kala değil de şimdiden yazmayı yeğledim… Giresun'da merkez belediyeyi kazanacak adayın, mevcut başkanımız Sayın Kerim Aksu'nun popülaritesi karşısında aynı derecede kuvvetli olması gerekiyor. Kanaatimce önemli kriterlerden biri budur. Bir önceki seçimde ortaya çıkan sonuç bunu göstermişti. Elbette Giresun merkezde CHP karşısında en kuvvetli parti AKP'dir, dolayısıyla bu “popüler aday” kriteri, AKP kanadında iyi analiz edilmelidir. Tabi burada “popüler” kavramını menfi anlamda değil bilakis pozitif etkisi olacak bir seçim kıstası olarak kullanıyorum.
Sayın Kerim Aksu'nun halka yakın tavrı ve gerçek anlamda bir “Giresun'un Evlâdı” mahlası taşıması, seçimde tekrar aday olması durumunda kendisine katkı sağlayacak temel özelliğidir. Elbette onu böyle görmeyenler de mevcuttur fakat kapısı çalınıp görüşülebilen bir Başkan olduğunu da unutmamak gerekir.
Aslına bakılırsa bilhassa yerel seçimlerde halk nazarında esas ölçüt olmasını beklediğimiz, yapılan ve yapılmakta olan hizmetlerin değerlendirilmesidir. Böyle bakılırsa, daha önce de bu köşeden dikkat çektiğim üzere mevcut yönetimin en talihsiz projesi, meydandaki garabettir. Kimse alınmasın, duygusal da bakmasın… Öğle güneşinde oturulabilecek bir ağaç gölgesi bırakmaksızın, sonradan rantı gören kafe ve restaurantların yaya yolunu işgal etmesine göz yumarak katledilen Atapark; kulakların çınlasın, senden bahsediyoruz! Daha evvel de belirttiğim gibi, Atapark restore edilebilirdi. Mevcut haline biraz bakım yapılsaydı, bazı ilaveler düşünülüp, güzelim basketbol alanı da yok edilmeseydi, çok daha iyi olacaktı. İnsanlar göz önündeki yapıları, altyapı hizmetlerinden çok daha fazla dikkate alırlar, bu nedenle size artı puan getirecek işler, somutlaşıp gözlenebilen ve ne gariptir ki halkın yaşam kalitesine doğrudan etkisi bulunmayan türden olandır. Tıpkı Karl Marx'ın dediği gibi, “halkın refahına doğrudan katkısı olmayan işlerin, yüksek miktarda paralar kazandırdığı” dönemlerin siyasi gerçeğidir bu.
Sözün özü, AKP adayı her kim olacaksa, halkın tanıdığı ve bildiği, daha evvel şehrin suyunu içmiş, sokağında gezmiş, az bürokrat, çok siyasetçi bir hemşerimiz olmalı. Diğer türlüsünü düşünmek, AKP açısından maça başlamadan gol yemek anlamındadır. Ancak kim gelirse gelsin, başka bir yazımda da işlediğim şu “tramvay” fikrini düşünüversin. Sahil boyu, Güre'den başlayıp en azından Gemiler Çekeği'ne giden bir tramvay, ne güzel olur; e baya bir somut iştir vesselam!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık