• 05 Aralık 2019, Perşembe 16:58
KemalettinKılıçaslan

Kemalettin Kılıçaslan

TARİHİ TİREBOLU LİSESİ

TARİHİ Tirebolu Lisesi kapatılarak  bir zamanlar askeri kışla olan binasının , aslında asırlık tarihi eserin çürümeye terk edilmesi inanılır gibi değil.
55 yıllık okul binasında Atatürk büstü sökülmüş, boş bira kutuları, kırık camlar,  ot bitmiş merdivenler, dökülmüş duvarlar…
Sahilden uzaktan bakarken bile içimiz acıyor. 
Bugünün yöneticileri olup da yolu Tirebolu Lisesinden geçmeyen yok denecek kadar azdır.40 yaşını aşmış köy ve merkez dahil hemen herkesin eğitim yuvasıdır Tirebolu Lisesi.
Çocukluktan gençliğe adım attığımız en güzelim yıllarımız burada geçti.
Tarihi eser niteliğindeki üç katlı binalı Tarihi Tirebolu Lisesi öğrencileri olmak hepimiz için gurur vesilesidir. 
Öyle ki gurbette bile Tirebolu Lisesi mensupları olarak eski-yeni öğretmen –öğrencilerle geleneksel hale getirdiğimiz etkinliklerle toplanarak liseli günlerimizi yad ediyoruz. 
Tirebolu Lisesi gibi tüm  genel liselerin Anadolu Lisesine dönüşmesiyle tehlike canları çalmaya başlamıştı. Lisemizin Anadolu Öğretmen Lisesi olarak eğitim ve öğretime devam etmesi gerektiğini söylemiştik.
Önce Mehmet Akif Ersoy Anadolu lisesi adıyla ismini değiştirdiler akabinde öğrenci azlığı bahane edilerek  kapısına kilit vuruldu.
2016  yılından itibaren okulun ders  zili çalmıyor.
Sabahın en erken saatlerinde Yeniköy mahallesinin dik yokuşundan 4 yıldır  çıkmıyor öğrenciler- öğretmenler
Tirebolu Lisesini kapatarak  aslında güzel ilçemizin gelmişini geçmişine ot  tıkadınız,  geleceğini kararttınız aslında.
Eski eserlerin korunması için neyi, nasıl, niçin korunmamız gerektiğini bugün bilgi çağında da bilmiyorsak ortada çok ciddi bir sorun var demektir.
***  **** ****
Tarihi Tirebolu Lisesinin , Osmanlı İmparatorluğunun 31.Padişahı Sultan Abdülmecit zamanında askeri kışla olarak yaptırıldığını , binanın 1960'lı  yıllarda onarılarak 1966 yılında lise ve ortaokulu binası olarak hizmet vermeye başladığını,1973 yılından itibaren Tirebolu Lisesi olarak hizmet vermekte olduğunu  biliyor muydunuz ?
Liseyi kapatarak binayı çürümeye terk edenlerin bilmediğine inanmak istiyorum.
Yoksa  tarihi eserimize bu kötülük yapılmaz, kültür mirasımıza dokunmazdılar.
Tarihçi geçinip tarih dersi verirken burnunun dibindeki hergün sahilinden geçtiğiniz tarihi yapıya seyircisiz kalmazdınız.
Bizlere geçmişimizi hatırlatan tarih, kültür ve eğitim mirasımız olan TİREBOLU LİSESİ ve tarihi eser niteliğindeki binası ne yazık ki birkaç akıllı geçinenler sayesinde   kaderine terk edilmiştir.
Oysa şehirler eski tarih kokan yapılarla, binalarla tarihi eğitim kurumlarıyla yaşar
Hele ki köklü bir geçmişe sahip olan Tirebolu Lisesi gibi bir eğitim yuvasına ev sahipliği yapan  binanın yok edilmesini  yarın kimse torunlarımıza anlatamaz
Tarihi binalar ne kadar ilkel görünürse görünsünler, hiçbir modern binanın sahip olamadığı yaşanmışlığı ,  geçmişin  izlerini taşır ve bir zamanların anılarını, birilerinin yitip gitmiş yaşamlarını barındırmaktadır.
Tirebolu lisesi tarihi dokusunu kaybetmeden restore edilmeli ve eğitim kültür ve turizme kazandırılmalıdır. 
Lisemizin İl Genel Meclisi gündemine taşıyan İl Genel meclis üyesi Ömer Cebeci ve Yeniköy Mahalle Muhtarı Osman Altay'ın özel gayretiyle onayladığına göre Giresun il özel idaresini ve hayırsever iş adamlarımızı kararın hayata geçmesi için göreve çağırıyoruz. 
Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim  Dalı Öğretim üyelerinden oluşan heyet çalışma başlatarak proje hazırlayacaktı.  Hemşehrimiz Rektör Bahri Şahin'in desteği ile başlatılan proje ne aşamada bilinmiyor, bu konuda bir açıklama bekliyoruz.
TBMM'de  soru önergesi vererek kapatılan Tarihi Tirebolu Lisesini meclis gündemine getiren Giresun Milletvekili Necati Tığlı'ya teşekkür ederken önergenin diğer siyasilerimizin de desteğiyle hükümet tarafından dikkate alınmasını istiyoruz.
Tirebolu Lisesi aslına uygun olarak restore edilerek  tarihi binada yeniden  eğitim ve öğretime başlamalıdır.
Karadeniz'in en güzel ilçesi olan Tirebolu ,  gelecekte bölgemizin turizm merkezi olacaktır.     O vakit bu binalar tarih ve kültür yönünden çok önem kazanacak olup zaman geçmeden harekete geçmek Tirebolu'ya yapılacak en büyük hizmettir.
 Bu hizmet yapanlar asla unutulmazlar. Başta Tirebolu Lisesi mensupları olmak üzere her Tirebolu ve Giresunlu bu hususta kendisini görevli saymalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


İsmail öztürk İsmail öztürk 04.01.2020 13:57

Tirebolu Lisesi'nin mezunları olarak üzülmemek elde değil.ilceye ilk girdiğimizde gözgöze geldiğimiz yerdir orası

Ali Alim Ali Alim 07.01.2020 15:07

Eline diline gönlüne sağlık.Çok güzel yazmışsınız.Duyması gerekenler inşallah duyar.

yukarı çık