• 13 Ocak 2020, Pazartesi 16:30
KemalettinKılıçaslan

Kemalettin Kılıçaslan

ŞAMAR GİBİ SÖZLER...!

ÖNCELİKLE belirtmem gerekir ki "TARİHİ TİREBOLU  LİSESİ " ve " HARŞIT ÇAYI AKMAM DİYOR"  başlıklı yazılarıma gösterirken  büyük ilgi ve destek  yöre insanımızın haklı talebini doğrulamıştır.
Tüm olumsuzluklara rağmen her iki konuda da ciddi çalışmaların olduğunu duyuyoruz
Hadi hayırlısı bekleyip göreceğiz....
***  ***   ****
İstanbul- Üsküdar Bağlarbaşı Kongre Merkezi'nde Tirebolu Kaymakamlığı, Tirebolu Belediyesi ve TİRDEF tarafından düzenlen  9.Tirebolu Kültür ve Sanat Gününde  Tirebolulu Profesör akademisyenlerin sözleri şamar gibi yüzümüze indi.
Yıllar önce İstanbul'da bir araya geldiğimiz Giresun Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr.Osman Metin Öztürk 'ün  " sizin yüzünüzdeki  heyecanı, çalışma azmini maalesef Giresun'da göremiyorum " demiş ve görevi süresi bitmeden ayrılmak zorunda kalmıştı.
Şimdi benzer sözleri her biri Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde üst düzey yönetici ve uluslararası bilim adamı olan hemşehrimiz hocalarımızdan duymak beni çok rahatsız etti.
**** **** ****
Kapı girişinde tanışarak ayak üstü sohbet ettiğim YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin hocamıza Tirebolu Lisesi için başlatılan restorasyon çalışmasının akıbetini sorunca ilçede ilgilerin duyarsızlığına sitem ederek " Tirebolular çok tembel, ne arayan var ne soran" dedi ve ekledi:
"Önceki belediye başkanı ve ilçe milli eğitim müdürü benden inceleme yapılmasını rica etti. Geçen sene bir mimar ve ekibini göndererek binanın lise olarak faaliyete geçebilmesi için 2 ay boyunca çalışarak projelendirildi. ancak hiç kime raporun sonucunu merak etmedi, takip için geri dönmedi ."
Aynı sözleri konuşmak için çıktığı kürsüde de tekrarlayan Tirebolu Lisesinin  eski öğrencisi Rektör Şahin "Mezun olduğum lisenin durumuna çok üzülüyorum. YTÜ Mimarlık Fakültesi bünyesindeki Tarihi Mirası Koruma ve Onarma Bölümü ülkemizin en gelişmiş donanımlı ve tecrübeli ekibine sahip. Başkanım siz takip edin Tirebolu Lisesini hep beraber ayağa kaldıralım" diyerek Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır 'dan destek istedi.
Hocamız istese kimseye ihtiyacı olmadan yapamaz mı ?. İstiyor ki nezaketen de olsa  talep gelsin kimseyi kırmadan birlikte çözüm üretilsin
Tirebolu Lisesinin yeniden açılmasına engel olanların nasıl bir düşünceleri olduğunu bilmiyoruz. Ama planları her neyse yarın çok utanacakları kesin artık hiç kimse lisemizin açılışını durduramaz
Sohbetimiz esnasında " Ben hiçbir işimi yarım bırakmam sonuç alıncaya kadar takip ederim hiç merakınız olmasın" diyen Bahri hocamızı Tirebolu Lisesinin yeniden açılması için çok kararlı gördüm.
Prof.Dr.Bahri Şahin ayrıca YTÜ bünyesinde liseli öğrenciler için Yaz okulu açarak  tüm yemek ve konaklama masraflarını karşılayacaklarını  Giresun Valisi ve Tirebolu ilçe Milli Eğitim Müdürüne bildirmelerine rağmen maalesef talep gelmemesini anlayamadığını kaydetti.
Bu duruma da nasıl bir cevap verileceğini de merakla bekliyorum doğrusu...
Bir gerçek var ki Giresun'a kim gelirse gelsin değişen, gelişen hiç birşey yok
****  **** ****
İstanbul Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Eski Dekanı Prof.Dr.Bayram Öztürk, deniz turizmi konusunda Tirebolu'nun büyük avantaja sahip olmasına rağmen yerel yöneticilerin ilgisizliği nedeniyle çok defa söylenen sözlerin hep havada kaldığını söyledi
Prof.Dr.Öztürk Tirebolu- Zefre Burnu arasındaki denizde çok sayıda eski Bizans ve Osmanlı  batığının bulunduğunu , bu batıkların Tirebolu turizmine kazandırılması gerektiğini ,  envanterinin çıkartılmasıyla su altı fotoğrafçılığı ve batık turizminde Tirebolu'nun çok aşama kaydedeceğine dikkat çekti ve  sözlerine şöyle devam etti :
"Tirebolu Balıkçı barınağının bir kısmı yat limanı haline getirilmeli, böylelikle her yıl Karadeniz Yat yarışmalarında Tirebolu bir etap alarak ilçemizin tanıtılmasına katkı sağlayacaktır.
Karadeniz'de çok yakın bir zamanda balık türleri tamamen yok olacak, bu sebeple çok sayıda balık çiftliği kurulacaktır, deniz kirliliği olmaması için bu çiftliklerin denetlenmesi gerekmektedir.
Önce Tireboluların hazır olması lazım bence yetkililerin gündemi değişik, uzman kadro eksikliği var. Fark yaratmaya, yatırım çekmeye, istihdam yaratmaya, marka olmaya teknoloji ve insana yatırıma hazır mıyız bunu kendi aramızda düşünmemiz lazım.
 Tirebolu, ya deniz bir ilçe olacak, ya balıkçı, ya marinaya sahip olacak denizle ilgili yatırım çeken bir ilçe olacak veya çok konuşup hiçbirşey olmayacak " şeklinde sözlerini tamamladı.
Bayram hocamız haksız mı ?   
35 yıldır yazan çizen biri olarak biliyorum ki sadece dinledik ve hiçbirşey olamadık
****   ****   ****
YTÜ Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz da Tirebolu'nun denizci bir şehir olduğunu vurgulayarak Giresun Üniversitesi  nezdinde çok girişimlerde bulunmalarına rağmen GÜ rektörünün değişmesiyle konunun erozyona uğradığını  ve Tireboluların da bu konuda ilgisiz kaldığını anlattı. Türkiye'deki tüm denizcilik okullarının denetiminden sorumlu komitede bulunduğunu hatırlatan Prof.Dr.Yılmaz sözlerine şöyle devam etti;
 "Maalesef üzülerek Giresun Üniversitesindeki Denizcilik Fakültesinin yetkisini geçen yıl askıya aldık. gün geçtikçe kan  kaybediyor. İlimizde 3 adet Denizcilik Teknik Anadolu Lisesi var Ordu'da 1, Trabzon'da 1 Rize'de 4 adet var. 
Burada okuyan öğrencilerin gidecekleri sadece Fatsa'da MYO var. hariç de kalan başka bölgelere gitmek zorunda kalıyor. MYO içinde denizcilikle temel 3 program olan Makina, güverte ve su ürünleri bu programlar açılırsa bölgemizde okuyan öğrenciler başka yöreye taşınmadan burada devam etme imkanı bulursa Tirebolu cazibe merkezi olur."
Geçen sene bu konuyu söylediğini hatırlayan Öztürk, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır'a  dönerek " Sayın Başkanım bu mesaj size ,bu işe sahip çıkmanız gerekiyor, üniversite tamam bakıcaz dedi ama yönetim değişince Denizcilik Fakültesi boş kaldı, öğrenci alımı durduruldu, yöre halkıyla beraber oradaki dinamikleri harekete geçirme imkanınız olabilir" diye konuştu.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ilk konuşmacı olarak çıktığı kürsüde " varlık içinde yokluk çekiyoruz artık ayağa basan somut işler yapmalıyız. üreten değil pazarlayan kazanıyor " diyerek aslında son sözü söylemiş 
Yerel basında aktif çalıştığımız dönemde Eski Valimiz İbrahim Şahin'in yayımlanan tek kararnameyle öğretmen tayini yüzünden görevinden alınması ve mahkemeyi kazanarak ( Benim haberimi delil göstererek " tekrar geri dönmesinden sonra  vali ve kaymakamlarımız hakkında tek satır yazmıyorum
Her seçim zamanı verdikleri sözleri unutan siyasilerimizle işimiz
Yetti artık....yapamıyorsanız bırakın


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Bahri Köksal Bahri Köksal 14.01.2020 11:35

Tirebolu Lisesi ile ilgili çaba ve gayretlerinden dolayı,içten ve samimi yazıları için de çok teşekkür ederim..

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık